Sağlık Hizmeti Alanında Dünyanın En Çok Kazanan İnsanları Kimler?

0PAYLAŞIM

Bu liste Amerikan iş dünyası dergisi Forbes tarafından hazırlanmıştır.

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/martaorosz/...

Sağlık hizmetleri alanının önemi herkes tarafından bilinmektedir.

Koronavirüs gibi salgınların bitmesi ve birçok hastalığın iyileştirilmesi için çalışan sağlık hizmeti çalışanlarına çok şey borçluyuz. Peki bu alandaki en zengin insanlar kimlerdir? Haydi gelin birlikte bakalım...

9. Chen Bang

twitter.com

Chen, yaklaşık 200 klinikle Çin'in en büyük oftalmoloji zinciri olan Aier Eye Hospital Group'un başkanlığını yapmaktadır. Ayrıca ABD, Avrupa ve Hong Kong'da da faaliyet göstermektedir. Şirketin hisseleri Shenzhen Borsası'nda işlem görmektedir.

8. Ernesto Bertarelli

twitter.com

Bertarelli eczacılık şirketi Serono'yu 1998 yılında mira almıştır ve şirketin odağını biyoteknolojiye çevirmiştir. Kendisi İsveç'in en zengin insanıdır. İlaç şirketlerine ve ticari gayrimenkullere yatırım yapmaktadır.

7. Cyrus Poonawalla

twitter.com

Poonawalla tarafından kurulan Hindistan Serum Enstitüsü kızamık, çocuk felci, tetanoz ve daha birçok hastalık için aşı üreten dünyanın en büyük aşı üreticisidir. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında Serum Enstitüsü bir koronavirüs aşısı üretmek için Amerikalı bir sentetik biyoloji firması olan Codagenix ile işbirliği yapmıştır.

6. Andreas Strüngmann

twitter.com

İkiz kardeşiyle birlikte 1986 yılında jenerik ilaç üreticisi Hexal'ı kurmuştur. Şirketi 2005 yılında 7 milyar dolara ilaç devi Novartis'e satmışlardır. O zamandan beri birçok biyoteknoloji firmasına yatırım yapmaktadırlar.

5. Thomas Strüngmann

twitter.com

İkiz kardeşiyle birlikte yatırım yaptıkları birçok biyoteknoloji şirketi vardır ve ikisi birlikte koronavirüs aşısı üreten BioNTech'te hisselere sahiptirler. BioNTech'in hisselerinin yükselmesiyle ikiz kardeşinin ve kendisinin serveti artmıştır.

4. Xu Hang

www.youtube.com

Xu, Mindray Medikal'ın kurucusu ve başkanıdır ve kendisi geçen yıl servetini ikiye katlamıştır. Koranavirüs salgını Avrupa ve Amerika'ya ulaştıktan sonra şirketin hisseleri %30 değer kazanmıştır.

3. Li Xiting

www.instagram.com

Li, dünyanın birçok yerindeki hastaneler için medikal cihazlar yapan Uluslararası Mindray Medikal'ın kurucusu ve CEO'sudur. Mindray'ın ürettiği cihazlara olan talep koronavirüs salgını sırasında hızla yükseldiğinde üretimi hızlandırmıştır.

2. Sun Piaoyang

twitter.com

Sun, öncesinde devlete ait olan ve sonrasında halka açılan ve adı Jiangsu Hengrui Medicine olarak değiştirilen bir ilaç şirketinde teknisyen olarak çalışmaktaydı. Kendisi Jiangsu Hengrui'nin CEO'luğuna yükselmiştir ve aynı zamanda şirketin çoğunluk hissesine sahiptir. Zhong Huijuan ile evlidir.

1. Zhong Huijuan

twitter.com

 Eskiden kimya öğretmeni olan Zhong şu anda kızı Sun Yuan'la birlikte Çinli bir ilaç şirketi olan Hansoh Pharmaceutical'ın CEO'su ve ortağıdır. Aynı zamanda Çin'in en zengin ikinci kadınıdır. Hansoh Pharmaceutical hisseleri Temmuz 2019'da Hong Kong borsasındaki halka arzından bu yana %40'tan fazla artmıştır.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu Sayıları Duyduktan Sonra Uzaklara Dalacaksınız! 2020 Yılının En Çok Kazanan 25 İş İnsanı - onedio.com
Bu Sayıları Duyduktan Sonra Uzaklara Dalacaksınız! 2020 Yılının En Çok Kazanan 25 İş İnsanı - onedio.com

👇

Duyduktan Sonra Küçük Dilinizi Yutacağınız Dünyanın En Çok Kazanan 10 Şirketini Açıklıyoruz - onedio.com
Duyduktan Sonra Küçük Dilinizi Yutacağınız Dünyanın En Çok Kazanan 10 Şirketini Açıklıyoruz - onedio.com

👇

Borsaya Atılmak İsteyenlerin Mutlaka Tanıması Gereken Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Başarılı Yatırımcıları - onedio.com
Borsaya Atılmak İsteyenlerin Mutlaka Tanıması Gereken Dünyanın Gelmiş Geçmiş En Başarılı Yatırımcıları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erkan-eksi

En başlarda çinlileri görünce bi acaba diyenler! Yok yok o kadarda değildir

by.sudenazz

şuna bak biz daha geçinemiyoruz bile

Görüş Bildir