Görüş Bildir
Haberler
Sağlık Bakanlığı: Aile Hekimlerinin Nöbet Uygulamasıyla İlgili Karar Yok

Sağlık Bakanlığı: Aile Hekimlerinin Nöbet Uygulamasıyla İlgili Karar Yok

ATKN
28.03.2015 - 11:58 Son Güncelleme: 28.03.2015 - 18:17
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerine zorunlu nöbet uygulamasının Danıştay'ın kararıyla durulduğu haberleri üzerine açıklama yaptı. Bakanlık, 'Bu yönde verilmiş bir karar bulunmamaktadır' dedi.

İşte sağlık bakanlığı tarafından yapılan o açıklama: 

'Bu gün medyada yer alan “Danıştay Yürütmeyi Durdurdu, Aile Hekimlerinin Nöbet Sorunu Ortadan Kalktı” haberleri gerçeği yansıtmadığından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur.

Bilindiği üzere aile hekimleri ve aile sağlığı elemanlarının nöbetleri 5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunu ve bu kanuna istinaden yayımlanan mevzuat çerçevesinde yürütülmektedir. Yürürlükteki nöbete ilişkin yönetmelik hükümlerinin iptaline yönelik ilgili yargı mercilerince verilmiş bir karar bulunmamaktadır. 

Basın yayın organlarında yer alan mahkeme kararı 2011 yılında yürürlükte olan mevzuata göre verilmiştir. Bu tarihten sonra aile hekimlerinin nöbetleriyle ilgili yeni bir kanuni düzenleme yapılmıştır. Dolayısıyla verilen kararın aile hekimlerinin bugünkü nöbet hizmetleriyle ilgili mevcut uygulamaya herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu çerçevede verilen karar ülkemiz genelindeki aile hekimliği nöbetlerinin durdurulması veya kaldırılmasını etkileyen bir karar olmayıp, aile hekimliğindeki nöbet uygulamaları ilgili mevzuat çerçevesinde devam edecektir. 

Aksi yönde yapılan yayınlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın