Görüş Bildir
Haberler
Sağlık Bakanı Koca'ya Soru Önergesi: 'Türkiye'de Kaç Doz BioNTech Aşısı Çöpe Gitmiştir?

Sağlık Bakanı Koca'ya Soru Önergesi: 'Türkiye'de Kaç Doz BioNTech Aşısı Çöpe Gitmiştir?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’in “Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gidiyor” şeklindeki sözlerinin ardından CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Türkiye genelinde şu ana kadar kaç doz BioNTech aşısı çöpe gitmiştir?” diye sordu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek “Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gidiyor. Çünkü bu aşının saklama koşulları nedeniyle aşı eritildikten sonra tekrar dondurmanız mümkün değil” açıklamasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Türkiye genelinde şu ana kadar kaç doz BioNTech aşısı, randevuya gelmeyenler nedeniyle çöpe gitmiştir?” sorusunu yöneltti.

Emir, soru önergesinde şunları kaydetti:

Emir, soru önergesinde şunları kaydetti:

“Türkiye, Covid-19 salgınına karşı aşı yarışında geride kalmış ve bugüne kadar yeterli miktarda aşı tedarik edememiştir. Aşılama hızı çok yavaş ilerlerken Türkiye’nin bugüne kadar Biontech aşısından yalnızca 4.5 milyon doz tedarik edebildiği bilinmektedir. Buna karşın, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Biontech aşısı için “Randevu alıp gelmeyenler nedeniyle aşıların ziyan olduğu” ifadesini kullanmıştır. Tükek, aşının 6 dozluk flakonlar halinde -70 derecede saklandığını ve randevusuna gelmeyenler nedeniyle çözdürülen her flakonda bir ya da iki dozun çöpe gittiğini belirtmiştir. Her bir doz aşı, salgına karşı mücadelede çok kıymetlidir ve dolayısıyla söz konusu durum, Sağlık Bakanlığınca mutlaka araştırılmalıdır.”

'Planlama yapıldı mı?'

'Planlama yapıldı mı?'

Emir, çöpe giden aşılarla ilgili Bakan Koca’nın açıklama yapması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye genelinde şu ana kadar kaç doz BioNTech aşısı, randevuya gelmeyenler nedeniyle çöpe gitmiştir? Sağlık Bakanlığı, söz konusu sorunun önüne geçebilmek için bir planlama yapmış mıdır? Yapıldıysa nasıl bir yolla sorunun önüne geçilmesi planlanmaktadır?” sorularına yanıt istedi.

Prof. Dr. Tufan Tükek, aşı randevusuna gelmeyenlerin aşıların çöpe gittiğini söylemişti👇

Sosyal medya ise çöpe giden aşılara tepki gösterdi👇

Sosyal medya ise çöpe giden aşılara tepki gösterdi👇
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
52
17
10
3
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Barney

bakana bişey soracağına boş duvara sor. en azından sesin geri yankı yapar da cevap gelmiş gibi olur. diğerinde uzay boşluğuna doğru gidiyo sorular.

Ziya Akbaş

Yankı bile bakanın verdiğin cevaplardan daha mantıklıdır.

Pasif Kullanıcı

Ancak bizim gibi bir ülkede aşı çöpe gider

canorwillstopme

ya verin parayı bana ben gidip oluyum aşıyı ya bu nedir genciz en son sıra bizde bunlar olmuyorsa ben olurum çin alman farketmez bana