Sağır Sultanın Bile Duymaktan Bıktığı Dilden Dile Dolaşan 13 İlginç Şehir Efsanesi

-

Bizde bir kulaktan kulağa kültürü vardır. Ulaşması en güç bilgiler bile bu yöntem ile milyonlarca insana ulaşır. Gerçek olan şeylerin yanı sıra, hiç olmamış şeyler bile bir anda herkesin dilindedir. Efsaneler zaten böyle çıkmıyor mu? Gelin görün ki bir de modern zaman efsaneleri var, biz bunlara şehir efsaneleri diyoruz. Siz de bunlardan birçoğunu duymuş olmalısınız.

1. Harun Kolçak ve Devran Çağlar kardeşmiş.

Herhalde en çok karşılaştığımız ünlü efsanelerinden biri bu. Konuyu biraz araştırınca ulaştığımız veriler Devran Çağlar'ın böyle bir iddiası olduğu yönünde. Ancak Eşref Kolçak bu konuda çok net: "Allah bu iddiaları çıkartanları kahretsin. Benim 56 yıllık evliliğim boyunca bir tek eşim Özcan Kolçak oldu ve benim tek oğlum var; o da Harun Kolçak'tır. Bu gibi haberlerden zevk alanları Allah'a havale ediyorum."

2. Şurdaki lüks villa Vehbi Koç'un eviymiş.

Vehbi Koç, Türkiye'nin en zengin insanlarından biri olunca haliyle gördüğümüz her lüks evi onun sanmamız normaldi. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, herkesin iddia ettiği bir Vehbi Koç'un evi vardır.

3. Sakıp Sabancı, yemeğin tadına bakmadan yemeğe tuz atanları işe almıyormuş.

Bu efsanede de isimler sürekli değişir. Bazen Koç olur, bazen Sabancı olur... Olay şöyle: Yönetici olarak işe alınacak kişiyi şirket sahibi yemeğe çıkarıyor, eğer yemeğin tadına bakmadan tuz atarlarsa o kişiyi işe almıyor. Çünkü bu onun ön yargılı olduğu anlamına geliyor. 

Bugüne kadar bu olayı doğrulayan kimse çıkmadı.

4. Haliç'in altında bir sürü altın varmış, Japonlar çıkartmak istiyorlarmış ama altınların hepsini alırız demişler.

Bunun sebebi de herhalde Haliç'in İngilizce Golden Horn yani Altın Boynuz olan ismi. Kafalar nasıl çalışıyorsa artık, senaryolar da yaza yaza bitmemiş gördüğünüz gibi. Kahvehanelerde bile bir zamanlar herkes bunu konuşuyordu. Keşke öyle bir şey olsa da Japonları devre dışı bırakıp şu işi bi halletsek.

5. Bir tane öğrenci sınavda boş kağıda "Risk budur!" yazmış, öğretmen sadece onu geçirmiş.

İşte bu gerçekten de doğru bir efsane. Olay ODTÜ İşletme Fakültesi'nde geçiyor. Soruyu soran hoca Prof. Dr. Muhan Soysal, cevabı veren öğrenci şu an Aksa Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman.

Detay isterseniz şöyle buyrun:

Bir Sınavda Verilmiş En Efsane Cevap Olan "Risk Budur"un Gerçek Kahramanları - onedio.com
Bir Sınavda Verilmiş En Efsane Cevap Olan "Risk Budur"un Gerçek Kahramanları - onedio.com

6. Metalciler sahnede civciv eziyormuş.

Yine özneleri sürekli değişen bir efsane ile karşı karşıyayız. Aslında ilk önce bu olay Black Sabbath'ın solisti Ozzy Osbourne üzerinden çıktı. Kendisinin daha önce hayvanlar ile ilgili kötü bir sicili olduğu doğru ama sahnede civciv olayı hiç yaşanmadı. Sonradan bunu Metallica yaptı dediler, Guns'n Roses yaptı dediler... Dediler de dediler ama öyle bir şey yok!

7. Ahmet Kaya aslında ölmemiş.

Herkesin bir süre inandığı bu efsane de alıp yürüyenlerden. Belki de çoğu kişinin onun ölümünü kabul etmediğinden çıktı bu olay, bilemiyoruz. Kimisi geçen gün konuştuğunu söyledi, kimisi Beyoğlu'ndan yürürken gördüğünü. Gerçek şu ki Ahmet Kaya aramızdan ayrıldı.

8. Che öldüğünde çantasından Nutuk çıkmış.

Zincir maillerin gücünün yüksek olduğu dönemlerde türeyen bir efsane de bu. Biraz araştırınca böyle bir şeyin söz konusu olmadığını siz de görebilirsiniz. Amacın, siyasi bazı grupları karşı karşıya getirmek olduğunu iddia edenler de var.

9. Helin Avşar, Hülya Avşar'ın kızıymış.

Bu efsanenin çıkış sebebi de Hülya Avşar'ın bir zamanlar "16 yaşında, çocuk doğurması gereken bir ev kadını olmuştum. Evliliğimin ilk beş altı ayı hamile kalamadım diye kısır olduğumu düşünmeye başlamışlardı. Kendimi damızlık gibi gördüm. Hamile kaldım, hiçbir şey değişmedi." şeklinde verdiği röportaj. Gerçek şu ki, Helin Avşar, Hülya Avşar'ın kızı değil.

10. Bi tane adam barda tanıştığı kadının evine gitmiş, sabah kendini buz dolu bir küvette bulmuş çünkü böbreklerini çalmışlar.

Ülke olarak ne kadar başarılı senaryolar ürettiğimizin bir kanıtı daha. Barda tanıştığı kadının evine giden bir adam buz dolu küvette uyanıyor. Aynaya bakınca "112'yi ara" yazısını görüyor çünkü böbrekleri çalınmış. Nasıl bir evse orası artık?

11. Bilkent Üniversitesi'nin otoparkında "Köpekler ve burslular giremez" yazıyormuş.

90'lı yılların başında hortlayan bu şehir efsanesi, daha tek bir insan tarafından doğrulanmadı. Olay hep "Bi arkadaşım söyledi"den öteye de geçemedi. İşin aslı, üniversitede böyle bir yazının hiçbir zaman var olmadığı.

12. Shaggy ölmüş.

store.donanimhaber.com

Shaggy dediğimiz kalın sesli ve sempatik şarkıcıyı herhalde çoğumuz tanıyoruz ki her sene böyle bir olay patlıyor. Adamı neden ısrarla her sene öldürdüğümüzün bir sebebi yok. İnsanlar canı sıkıldıkça söylüyorlar herhalde. Öyleyse tekrar hatırlatmakta fayda var: Shaggy yaşıyor!

13. Acil durumlarda bankamatikte şifreyi tersten girince emniyet güçleri size yardıma geliyormuş.

Ne kadar da yaratıcı değil mi? İnsanlar çoğu zaman bunu nasıl yapacağını kafasından hesapladı ama herhalde henüz yapan olmadı. Uzmanlar konuyla ilgili bir açıklama yaptılar ve aynen şöyle dediler: "Bunlar sadece sosyal medya mühendisliği, şifreyi tersten girmek gibi bir saçmalık elbette yok."

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lieebtman

eskiden beri yanık ekmekleri yedirdiler para bulacaksın diye :)

emre-atac

Ney Ney olamaz Shaggy ölmemiş mi harbiden. Ben buna inanmıştım aq.

kemal-gurcan-ertekin

ekmekle yiyin kurt yapar :D

hipergrafi

Bi de cinli minli olanlar vardır. Kızın arkadaşı gelmiş otururlarken kız bi bakmış ki ne! Ayaklar ters, gözler olmuş bi çeşit. Hemen kaçıvermiş oradan. Kapıda babasını görmüş "Baba demiş arakadaş dedim cin cıktı ayaklari ters." Babası kendi ayaklarını göstermiş "Nah böylemi" kız bakmış onun ayaklarda dönük. Neyse netice de kız ölmüş. Bu hikayeyi duyupta on kisiye yazmayanın da başına türlü çeşitli hergelelikler gelmiş, türlü türlü terbiyesizliğe muhatap olmuşlar.

warmachine

krdşm guns n roses metal müzik bile yapmıyor söylemeyelim şöyle şeyler

Görüş Bildir