Saçmalık Seviyesini Allahuekber Dağları'na Çıkaran Vallahi Billahi Yaşanmış 11 Tarihsel Olay!

-

Tarihin tozlu sayfaları birbirinden farklı yüzlerce hatta binlerce inanması güç (artık mucize mi dersiniz, kader mi dersiniz) olayla dolu. Sokaklarından viski akan şehirler, savaştan önce kafa kestirip düşmanı korkutan komutanlar, hatta 9 yıllık iş hayatına sahip babun gibi pek çok farklı olayı okurken şans algınız kökünden değişecek.

Kaynak: https://thechive.com/2019/04/07/bizarre-...

1. Büyük Dublin Yangını

Chamber sokak, The Liberties viski fabrikasında çıkan dev yangın, kısa sürede tüm alkol varillerini ve ham madeleri sarmış, sokaklarda litrelerce viski, ateş yıkılmış bina kalıntıları ve pislikle karışarak ilginç bir içeceği oluşturmuş. 

İşin daha da ilginci ise insanların büyük bir kısmı sokaklardaki viskileri yarınlar yokmuşçasına içip, alkol komasına girmiş. O kadar ki bu yangında 13 kişi alkol zehirlenmesinden hayatını kaybetmiş.

2. 3,25 litre şarabı tek seferde gömüp savaşı durduran Alman kahraman!

Bavaria'da bulunan Rothenburg ob der Tauber kasabası Katoliklerin komutanı Count von Tilly tarafından ele geçirilmek üzeredir. Komutana hediye ve barış figürü olarak meşhur şaraplarından hediye eden kasaba sakinleri bir anda kendilerini ilginç bir iddianın ortasında bulur. 

Count von Tilly, eğer 3,25 litrelik şarabı tek seferde içecek biri olursa, kasabaya saldırmayacağını belirtir. Koca yürekli bir kasaba sakini çıkıp şarabı içince savaşa da gerek kalmaz. Kasabanın bu ününden İkinci Dünya Savaşı'nda haberdar olan Amerikan ordusu da bu bölgeye dokunmamaya karar verir.

3. Tren istasyonu çalışanı babun Jack!

1800'lerin sonunda yaşayan babun Jack, günlük 20 cent yevmiye ve haftalık yarım şişe biraya çalışıyordu. Tren sinyallerini ve raylarını değiştiren babun, 9 yıllık kariyeri boyunca tek bir hata dahi yapmadı.

4. 10160 metreden düşüp daha yükseği yok muydu diyen Sırp hostes.

1972 yılında 10000 metrede parçalanan bir uçağın içinde yere çakılan ve 27 gün koma, 16 ay tedavi sonrasında sağlığına kavuşan Vesna Vulovic, 2016 yılına kadar sapasağlam yaşamış, bir de üstüne rekorlar kitabına girmiştir. Füzeye kafa atamadan gitmiş Vesna reis... :(

5. Kendisini durdurmaya gelen orduyu kendi saflarına katan Napolyon.

1815'te ilerleyişini durdurmak ve Napolyon'u Fransa kralı Louis XVIII'e demir kafeste getirmeye and içen Marshal Ney ve ordusu, Napolyon'un saflarına katılmış ve tarihin akışını değiştirecek bir hamle yapmıştır.

6. Racon değil kafa kesip düşman korkutan kral

Yue kralı Goujian, ölüme mahkum edilen suçluları bir meydan muharebesi öncesinde ordunun en önüne yerleştirip, savaş başlamadan hemen önce kendi kafalarını kesmelerini emretmiş. Bu yöntem ile düşmanların kafasını karıştırıp, onları korkutan imparator, M.Ö. 496'da büyük başarılara imza atmış.

7. Sahibinden az kullanılmış mumya

1800'ler gerçekten de akıllara durgunluk veren bir dönem olmuş. Mısır'ın pazarlarında meyve sebze ve diğer ürünlerin dışında mumyalar da satılmakta imiş. Özellikle İngiliz turistlerin büyük ilgisini çeken mumyalar çok popüler süs objesi olarak nitelendiriliyormuş. 

Peki kimse de çıkıp dememiş mi arkadaşım o tüm evi kokutur diye?

8. 1858 yazı tüm Londra'nın lağım kokması rezaleti.

Kesinlikle rezalet puanım 10/10.

Çok sıcak geçen yazın ardından kuruyan Thames Nehri, ki bu nehre şehrin tüm pisliği akar, tonlarca atığı kabak gibi ortaya çıkarırmış. Londra'nın buram buram tezek kokmasına sebep olan kuraklık, parlamentonun tarihindeki en hızlı reform kararının alınması ile toparlanmaya başlamış. Parlamento binasının nehrin kıyısında olduğunu eklemekte fayda var.

9. Tüm birliğin metamfetaminini içip 2 hafta ormanda hayatta kalan çılgın Fin!

Aimo Koivunen adındaki Fin askeri, İkinci Dünya Savaşı sırasında Rus askerleri ile çatışma sırasında birliğini kaybeder ve esir alınmamak için kaçmaya karar verir. Birliğin kişi başı 1 (yazıyla bir) olarak limitlenen ve toplamda 30 adet metamfetamin stoğunu tek başına tüketen Koivunen, iki hafta boyunca ormanda çam kozalağı ve canlı kuş yiyerek hayatta kalmış. Bulunduğunda nabzı 200, kilosu ise 45miş.

10. Avusturalya ekosistemine yanlışlıkla tavşan ırkını katan avcı

1859 yılında Thomas Austin adında zengin bir abimiz tavşan avlayabilmek için İngiltere'den 24 tane tavşan ithal ediyor. (Daha zengin bir anısı olan varsa salsın.) Ben bunları avlarım diyip bahçeye salıveriyor. E tavşanların cinsel olarak bir hayli aktif olduğunu düşünürsek, o 24 tavşanın 70 yılda 10 milyara çıkmış olması da şaşırtıcı olmasa gerek.

11. Ben Mesih'in kardeşiyim, bana yol açın!

Tam 14 yıl süren Taiping İsyanları, Çin tarihinin en büyük olaylarından birisidir. Hong Xiuquan adındaki esrarengiz arkadaşımız, rüyasında İsa peygamberin kardeşi olduğunu ve Çin'e reform getireceğini görüp, ortalığı ayağa kaldırmıştır. Tek bir kasaba ile başlayan isyan 14 yıl ve 20 milyon kişinin hayatını yitirmesiyle noktalanmıştır. Kendine iblis öldürebildiğini iddia ettiği dev de bir kılıç yaptırtmış Hong.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
salih-demir12

9# 2 hafta uyumamıştır

salih-demir12

#9 2 hafta uyumamıştır

Görüş Bildir