Sabah Akşam Demeden Arayıp Darlayan 0850'li Numaraları ve Reklam Mesajlarını Nasıl Engelleyeceğini Anlatıyoruz

449PAYLAŞIM

Bir de ilginç bir şekilde aramak için hep en önemli zamanı nasıl tutturuyorlar?

Önemli bir telefon beklerken ya da önemli işlerin arasında tanımadığın bir numaranın araması desek? Çok tanıdıktır değil mi bu his...

Açarsınız 3 saat lafa kitler müşterisi olduğunuz firma ya da belki numaranızı nereden aldığını bilmediğiniz, hayatınızda ilk defa duyduğunuz bir firma size bir ürününü pazarlamaya çalışır... İnsanın gerçekten sinirlerini bozabiliyor. Bir de açmasanız tekrar tekrar aramaya devam eder. Hatta bazıları vardır, şimdi müsait değilim deseniz sonra arayalım, şu saatte arayalım diye ısrar etmeye devam ederler. 

Gün içinde yeterince reklama, pazarlamaya, görmek istemediğimiz sayısız firmaya maruz kaldığımız yetmiyormuş gibi kişisel telefon numaralarımızı bulup rahatsız etmeleri gerçekten bunaltıcı oluyor.

Peki numaralarımız bu firmaların eline nasıl geçiyor?

twitter.com

Söylenenlere göre, alışveriş yaptığımız mağazalar veya internet siteleri bizden ödeme alırken ya da üyelik işlemleri sırasında istedikleri telefon numaralarımızı başka firmalarla paylaşıyor ya da verilerimizi satıyorlar. Her ne kadar KVKK yani Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na göre söylediğimiz bu tarz paylaşım ya da satışlar yasak olsa da maalesef bu tarz durumlar görülüyor. 

Numaralarımızın ve bilgilerimizin bir havuzda toplandığı ve ardından bu bilgilerin büyük firmalarla para karşılığında pazarlandığı da söylenenler arasında. Elbette söylediğimiz gibi gizlilik sözleşmeleri ve belli kanunlar olduğu için kanıtlanmış bir durum olmasa da telefon numaralarımızı bu firmaların nasıl ele geçirdiğini açıklayan daha mantıklı bir görüş ortada henüz yok.

Telefon numaramızı kampanyalardan haberdar olmak için istediğimiz belirli firmalarla paylaşırken, istemeden de olsa bu tür aramalara maruz kalıyoruz. Ancak bunun da bazı çözüm yolları elbette var.

twitter.com

Hem telefonunuza indirebileceğiniz bazı uygulamalar aracılığıyla hem de telefonunuzun Ayarlar kısmından rehberinizde olmayan kişilerin sizi aramasını engelleyebiliyorsunuz. Ancak bu durumda da gerçekten acil aramaları ya da telefonunuzda kayıtlı olmasa da tanıdığınız kişilerden gelen aramaları engellemiş oluyorsunuz. Bunu da kimse istemez haliyle...

Zannediyoruz en kolay çözümü, e-devlet üzerinden bu işi halletmek. "Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi" aracılığıyla sizin numaralarınıza sahip olan şirketleri bir arada görebiliyorsunuz ve isterseniz bu firmaları engelleyebiliyorsunuz.

Linki buraya bıraktık!

Bu hizmet sayesinde telefon numaranızın hangi şirketlerde olduğunu, size arama yapmasına ya da kısa mesaj atmasına onay ya da ret verdiğinizi görebiliyor, bu izinleri düzenleyebiliyorsunuz.

Bunlar dışındaki aramalar ise genelde ya kendi GSM operatörünüzden geliyor ya da internet, televizyon gibi abonesi olduğunuz şirketlerden. Bunlar sürekli belirli numaralardan gelen aramalarsa, numarayı kara listeye alabilir ya da engelleyebilirsiniz.

Peki siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Deneyimlerinizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz... 👇

twitter.com

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Vatandaşın Rızası Olmadan Reklam Amaçlı Arayan Şirkete 75 Bin Lira Para Cezası - onedio.com
Vatandaşın Rızası Olmadan Reklam Amaçlı Arayan Şirkete 75 Bin Lira Para Cezası - onedio.com
Yemeksepeti Siber Saldırıya Uğradığını Açıkladı: Kullanıcı Bilgileri Çalındı! - onedio.com
Yemeksepeti Siber Saldırıya Uğradığını Açıkladı: Kullanıcı Bilgileri Çalındı! - onedio.com
Her Yerden Engellenince Mesajlarını Para Transferi Yaparak Gönderen Eski Sevgili - onedio.com
Her Yerden Engellenince Mesajlarını Para Transferi Yaparak Gönderen Eski Sevgili - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
semih-kurnaz

Bunlar resmi kurum ve kuruluşlar, peki aralarında bilgilerinizi "saldırı olmuş ya, kusura bakmayın" diye paylaşanlar ne olacak? Yapacak bir şey yok, tek tek hepsini engelleyin ya da siber güvenlik uzmanlarından yardım alın, tabi ücretini de ödemeye hazır olur :)

itstook20minute

Call Control diye bir uygulama indirdim. 0850 yi komple kapattim. Sms içinde QKSMS denilen bir uygulama var. Tüm belediye başkanlarını belediyeleri engelledim. Tavsiye ederim.

znpsbz

şikayet ettimde hiç bir işe yaramadı. artık telefon numaram ellerinde olduğu için engelleme rağmen farklı numaralardan tekrar arıyorlar. bende son çare telefon numaramı değiştirdim. ve artık olur olmadık yerlere telefon numaramı vermiyorum

burakks

Bir firmayı 3 kez ticaret bakanlığına şikayet ettim dilekçelerim duruyor firmayı defalarca aradım halen sms yollanıyor. Bende en üst merciye elinden birşey gelmeyenlerin tek dayanağı Allah a havale ettim. 😂

cengizhan-cebe

Yemin ediyorum hizmet gibi hizmet. Alayına çaktım engeli

Görüş Bildir