Görüş Bildir
Haberler
Rusya'nın Hava Operasyonlarına 7 Ülkeden Ortak Bildiri

Rusya'nın Hava Operasyonlarına 7 Ülkeden Ortak Bildiri

ATKN
02.10.2015 - 10:10 Son Güncelleme: 02.10.2015 - 12:15

Rusya'nın, Suriye'deki hava operasyonlarıyla ilgili Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan ortak bildiri hazırladı. Rusya'ya, Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesi ve IŞİD'le mücadele çabalarına odaklanması çağrısı yapıldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan'ın ortak bildirisinde, Rusya'nın sivilleri hedef almasından endişe duyulduğu belirtildi. 

'ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetleri olarak, Rusya Federasyonu’nun Suriye’deki son askeri faaliyetleri hakkında şu hususları beyan ederiz: Rusya Federasyonu’nun Suriye’ye askeri yığınağından ve özellikle Rus Hava Kuvvetleri’nin dünden beri Hama, Humus ve İdlib’de sivil kayıplara sebep olan ve hedef olarak IŞİD'i almayan saldırılarından derin kaygı duyuyoruz. Gerilimi tırmandıran bu askeri faaliyetler, aşırıcılığın ve radikalleşmenin daha fazla körüklenmesinden başka hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Rusya Federasyonu’na, Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesi ve IŞİD'le mücadele çabalarına odaklanması çağrısında bulunuyoruz.'

Rusya'nın, Humus'ta düzenlediği hava operasyonunda 36 sivilin hayatını kaybettiği belirtilmiş, Rusya ise bu raporları yalanlayarak, Suriye'deki hedeflerinin IŞİD ve diğer 'terör örgütleriyle' mücadele olduğunu savunmuştu.

Türk Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da perşembe günü, Türkiye'nin sivillerin hedef alındığı bilgileri nedeniyle kaygılı olduğunu bildirmişti.

Bir süredir Suriye’ye silah girişini artıran ve Lazkiye’de bir üs kuran Rusya, 30 Eylül Çarşamba günü Suriye’de Beşşar Esed yönetimine destek veren ve IŞİD’e yönelik olduğu açıklanan hava saldırılarına başlamıştı.

Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kartacali

Kesin sivilleri düşünüyorlardır kesin o kadar iyiler hele suudi yönetimi o kadar düşünüyor ki ülkesine bir tane suriyeli almıyor öyle bir sevgi

Sek...

Duyanda Irak'ta Afganistan'da Kuzey Afrika da sivilleri başkaları öldürdü zannedecek...

Abd, NATO, Araplar ve T.c deki malum boyu uzun: ""Tutuştuk..."" hangi haber kaynagina inanalim, dogrusu nedir?!?!