Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ruhu Ölüm Sonrasına Hazırlamak İçin Okunan Ölüler Kitabı ve Psikoztazi

 > 
576PAYLAŞIM

Birçok sırra ve bilinmeyene sahiplik yapan Antik Mısır’dan bize kalan en önemli miraslardan birisi de Mısır Ölüler Kitabıdır. 

Mısır medeniyetinin yaratılış, var oluş ve başlangıç konusundaki fikir ve düşüncelerinin yer aldığı bu esrarengiz kitabın gizemi halen çözülmeyi bekliyor…

Mısır Ölüler Kitabı

Mısır ölüler kitabı eski Mısırlılara ait bir kitaba verilen addır. Ölüm-ötesi yaşamında kendisine yardımcı olması için ölmekte olan kişinin huzurunda okunan metinlerin ve gömülme yöntemleriyle ilgili metinlerin derlenmesinden oluşmuş bir kitaptır. Bilim insanlarına göre, Antik Mısır halkı tarafından kullanılan Mısır Ölüler Kitabı, ölümden sonraki yaşamda gerekli olacak bazı talimat ve yönlendirmeleri içermekteydi. Tüm tılsım ve dualar her cenaze için her seferinde okunmaz, sosyal statü ve zenginliğe göre farklılık gösterirdi. Bazı tılsım ve dualar Tanrılara hediye sunmak amacı ile kullanılırken, bazılarıysa diğer tarafta yürüyebilmeyi veya ölümden sonraki hayatta tekrar ölmemeyi sağlayan düzenleyici yönlendirmeleri içerirdi.

Ölüler Kitabından: Yaratılış, Var Oluş ve Başlangıç

Ne varlık, ne de yokluk vardı. Yukarıda ne uzay, ne de gökyüzü vardı. Hareket eden neydi? Nerede ve kimin yönetiminde? Derin, dipsiz su mu vardı? O zaman ne ölüm, ne ölümsüzlük, ne de geceyi gündüzden ayıracak bir belirti vardı. Bir, nefes almadan soluyordu. Kendiliğinden hareketli idi, ötesinde hiçbir şey mevcut değildi. Başlangıçta karanlıklar karanlıkları örtüyordu. Boşlukta hapsolmuş ‘’bir’’ sıcaklığın gücü ile vücut buldu. 

diye söz eder Mısır Ölüler Kitabı ‘Bir’ den ve başlangıçtan...

Kitap Ölüm Sonrası Diriltme Amacıyla Kullanıldı mı?

Antik Mısır, popüler kültüre de bolca konu olmuş ve bu ilgi çekici medeniyet birçok filmde işlenmiştir. Ölüm sonrası diriltme gibi pek de gerçeği yansıtmayan durumlar defalarca izletilmiştir ve bu diriltme sırasında bir kitap okunduğu, bu kitabın da Ölüler Kitabı olduğu düşünülmüştür. 

Sanılanın aksine, Mısır Ölüler Kitabı ölen insanları diriltmek için değil, ölümden sonraki yaşamda ölen kişiye yol göstermek ve hayatını düzenlemek amacı ile oluşturulmuş metinlerden oluşmaktaydı. Antik Mısır'da ölümden sonraki yaşamın cenneti olarak düşünülebilecek sazlık tarlalarına ulaşmayı isteyen her Mısırlı için, bu kitap onlara yol gösteren bir kaynak olarak kullanılmıştır.

Kitabın En Bilinen Bölümü: Tılsım 125

Tılsım 125 ya da 125. Tılsım, Mısır Ölüler Kitabı'nın en çok tanınmış tılsımlarından biri olup, özet olarak ölen kişinin Osiris ve 42 yargıcı tarafından hayatında yaptıkları ile ilgili yargılanmasını içermektedir. Ölen kişinin kalbi ile iyilik oranı Osiris, İsis, Neftis ve Anubis karşısında tartılır. Tanrı Osiris kararı verir ve tanrıça İsis'in taşıdığı doğruluk tüyü ile karşılaştırılır. Tüy ağır gelir ise bu kişinin kötülüklerinin daha ağır geldiğine delalettir ve o kişi Ammut adı verilen canlı tarafından yenilir. Eğer tüy hafif gelir ise bu da kişinin iyiliklerinin daha ağır geldiğine delalettir ve kişi İsis ile birlikte cennete gider.

"Hiç kimseye kötülük etmedim.
Yakınlarımı bahtsızlığa sürüklemedim.
Gerçek evinde alçaklık etmedim.
Kimseyi gücünün dışında çalıştırmadım.
Benim yüzümden kimse korku duymadı,
yoksulluk ve acı çekmedi, bahtsız olmadı. Tanrıların kötü gördükleri şeyleri hiç bir
zaman yapmadım.
Kölelere kötü muamele etmedim ve ettirmedim. Kimseyi aç bırakmadım.
Kimseye göz yaşı döktürmedim.
Kimseyi öldürmedim ve kimsenin
kahpece öldürülmesini emretmedim.
Kimseye yalan söylemedim. Hiç bir utandırıcı davranışta bulunmadım.
Zina etmedim. Yiyecekleri pahalı ve eksik satmadım. Terazinin dirhemi üzerine hiç bir
zaman elimi bastırmadım. Teraziyle tartarken hiç bir zaman hile yapmadım.
Süt çocuklarının ağızlarından sütü uzaklaştırmadım. Hayvanları çalmadım.
Tanrının kuşlarını avlamadım.
Ölmüş balığı tutmadım. Hiç bir arkın suyunu başka yöne çevirmedim.
Ben temizim, temizim, temizim...”

Psikostazi

En kısa olarak ölümden sonraki hesaplaşma olarak tanımlayabiliriz. Ölümden sonraki yaşama inanan Mısırlılar, dünyada yapılan iyilik ve kötülüklerin karşılığını görecekleri ve yaptıklarından dolayı yargılanacakları olgusunu sembolik öğelerle anlatmak için bu kavramı benimsemişlerdir. 

Eski Mısır metinlerine göre, her ölü için söz konusu olacak “tartılma”, ilahe Maat’ın "hakikat salonu" denilen salonunda gerçekleşir. Yeraltı âleminin sorumlusu ve Ra’nın gözü sayılan Maat’ın hiyeroglifi “hakikat, adalet ve doğruluğu” simgeleyen tüydür. 

İnanışlarına göre bu yargılama 42 yargıçla yapılacak, ölen kişiye bir süreliğini geçmişini hatırlama yetisi tekrar verilecek ve davranışlarını hatırlaması sağlanacak ve tartılma başlayacaktı. 

Bu tartılma ve yargılanma sahnesi Mısır resimlerinde, bir kefesinde ölünün kalbi, diğer kefesinde bir tüyün bulunduğu terazi ile temsil edilir. 

Ölünün bu yargılama esnasında, yeryüzünde yaşarken hangi fiilleri işlediğini ve hangi kuralları çiğnemediğini bir bir sayacağına inanılırdı. 

Ölüler Kitabı’na göre, bu yargılanma sonunda, ölü, kötü şeylerin anısını ağzından ifrazat olarak dışarıya atar. Bir diğer Mısır metnine göre ise, yargılanma sonucunda günahkar çıkan ölüler timsah başlı Ammait –ölü yiyiciler- tarafından yenirler. 

Mısır Ölüler Kitabı’na göre, daha sonra ölülerden bazıları kısa süre sonra tekrar yeryüzünde doğarlar; bazıları ise “büyük ışığa” doğru çekilirler, kendilerine bir süre rehberlik yapıldıktan sonra Osiris’in uygun görmesi halinde onlar da, tekrar yeryüzünde doğarlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anjelique

Eski Mısır ı her türlü seviyorum..

recep-balta

"Kimseyi gücünün dışında çalıştırmadım. Benim yüzümden kimse korku duymadı, yoksulluk ve acı çekmedi, bahtsız olmadı. Tanrıların kötü gördükleri şeyleri hiç bir zaman yapmadım. Kölelere kötü muamele etmedim ve ettirmedim. Kimseyi aç bırakmadım. Kimseye göz yaşı döktürmedim. Kimseyi öldürmedim ve kimsenin kahpece öldürülmesini emretmedim." Bu kısmı firavunlara da okuyorlar mıydı merak ettim.

--heisenberg--

Mısır, Yunan ve diğer mitolojiler... Her ne kadar saçma olsalar da, her zaman ilgimi çekmişlerdir.

aras-deniz-lgbt

125. Tılsım'la ilgili kısımda bir hata var. Doğruluk Tüyü İsis'le değil tanrıça Ma'at'la özdeşleşmiştir. Zaten Ma'at kelime anlamı olarak evrenin, dünyanın düzeni ve ilahi doğruluk demektir. Doğruluk Tüyü, Ma'at'ın Tüyü olarak da geçer. Tanrıça Ma'at da her zaman için fresklerde, duvar resimlerinde ve papirüslerde başının tepesinde tüy olan bir kadın şeklinde resmedilmiştir. Şekilde görüldüğü gibi: . İsis'le de karıştırılır çünkü Ma'at bazı resimlerde tıpkı İsis gibi kanatlı olarak resmedilmiştir. Ancak dikkatli bakıldığında Ma'at'ın kafasında tüy taşıdığı fark edilebilir, İsis'ten bu şekilde ayrılırlar.

Gizli Kullanıcı

Age of Mythology saolsun merak salmıştım bu mitolojilere

ozgur-askar

titans ek paketini yükle.Atlantislileri de görmüş olursun

Gizli Kullanıcı

Yükledim ve 2 sene önce bitirdim

Görüş Bildir