Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Romanlardan Sıkılanlar İçin Kültürel Birikiminize Katkı Sağlayacak 20 Kurgu Dışı Kitap

 > -
Abone ol

Romanlardan sıkılınır mı bilinmez ama bazen yaratılmış dünyalardan ve karakterlerden uzaklaşmak isteyebilirsiniz. Kitap okuma tutkunuz için yeni bir arayışa girdiğiniz dönemlerde, size çok katkı sağlayacağını düşündüğüm bir liste hazırladım. Bu "kurgu dışı" kitaplar, belli araştırmalar ışığında kültürel birikiminize fazlasıyla katkı sağlayacak.

1. Abim Deniz - Can Dündar, Hamdi Gezmiş

Can Dündar'ın usta kalemi ve Deniz Gezmiş'in kardeşi Hamdi Gezmiş'in anıları, arşivleri birleşirse ortaya nasıl bir çalışma çıkar? Deniz Gezmiş'i en iyi anlatan kitaplardan biri olan Abim Deniz'i, tek solukta okumak isteseniz de yarısına gelmeden soluksuz kalacaksınız...

2. Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları - Kerem Gök

Son seferin son anonsu, son kalkış ve gökyüzünde yapılan son yolculuklar…Türkiye tarihinin en trajik ve ilginç detaylarını barındıran uçak kazaları, Kerem Gök tarafından kaleme alındı. Kimi zaman şaşırtacak, kimi zaman hüzünlendirecek ama her sayfasında okuyucusunu şok edecek bir eser...

3. Tarihi Değiştiren Olaylar - Ali Çimen

Ali Çimen'in "Tarihi Değiştirenler" serisinin başlangıç kitabı olan Tarihi Değiştiren Olaylar, genel kültür seviyenize level atlatacak cinsten. Bu kitabı bitirdikten sonra, serinin diğer kitaplarını da tek solukta okuyacağınızı garanti ediyoruz.

4. Türkiye'nin Yakın Tarihi - İlber Ortaylı

Cumhuriyet Türkiye'sinin tarihini, bir de İlber Hoca'nın kaleminden okuyun. (Cehaletiniz azalır belki...)

5. Osmanlı'dan Hikayeler - Cuma Vural

"Yavuz Sultan Selim, tebdili kıyafet yapmış, Kuşlar Çarşısı'nı geziyormuş..." diye başlayan cümleleri ile sizi alıp Osmanlı dönemine götürecek güzel bir eser.

6. Dünyayı Yöneten Gizli Örgütler - Aytekin Gezici

Çoğu zaman geyik konusu haline getirmeyi başardığımız gizli örgütler hakkında öğrenmek istediğiniz ne varsa bu kitabın satırlarında gizli.

7. Derin Abiler - Necdet Pekmezci

Onlar derin, karanlık, tenha, kuytu yaşamlarında hep zirvedeydiler. Yine bilinmeyenler, yine derin ilişkiler konuşuldukça araştırıldıkça, görülecek ki onlar derin ağabeylerin en deriniydiler...

8. Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni - Talha Uğurluel

Kanuni Sultan Süleyman, sınırları üç kıtaya yayılmış Osmanlı İmparatorluğu'nu sadrazamı, Sokullu Mehmet Paşa; kapudan-ı deryası, Barbaros; mimarı, Mimar Sinan; şeyhülislamı, Ebussuud Efendi; şairi, Bâki olan muhteşem kadrosuyla, yıllarca adaletle yönetti. Kimdi bu cihan sultanı? Nerede, nasıl ve kimler tarafından yetiştirilmişti? Bu yetişme sürecinde nerelerde kalmış ve hangi vazifeleri yerine getirmişti? Buralarda hayatının ilerleyen safhalarını etkileyen ne gibi gelişmeler olmuştu? Saltanat yıllarında hangi seferlere çıkmış, siyasi olarak nasıl bir mücadele sergilemişti?

9. Gizlenen Dünya Tarihi - Hakan Yılmaz Çebi

Halkbilimci Hakan Yılmaz Çebi, "risalet tohumu rehberleriyle" sözlü ve yazılı edebiyatımızda sırrını kısmen veya hiç bilmediğimiz naftalinli gerçekleri, Ney'e sırlanan namelerden icazet alarak okuyucularının belleklerine nefesliyor.

10. Otuz Yıldır 12 Eylül (Yaşayanlar Anlatıyor) - Haşim Akman

12 Eylül'ün toplumun bütününe uyguladığı şiddet, toplumsal belleği yaraladı. Yaşananlar mağdurların belleğinin en diplerine gömüldü...

11. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler - Sinan Canan

Kaos teorisi nedir? Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var? Evrim hakkında neden yanılıyoruz? Sinan Canan'ın kaleminden popüler bilimsel bir kitap...

12. Türkiye'nin Çıplak Tarihi - Cem Mumcu (Editör)

69 yazardan Türkiye'nin 69 yılı, eşsiz bir derleme...

13. Yeşil - Derin Devletin Üvey Evladı - Necdet Pekmezci

Yeşil'in karanlık ve derin hayatında neler olmuştu? Hangi karanlık işlere bulaşmış, bunları ne adına yapmıştı? Onu kimler efsane yapmıştı?

14. Algı Yönetimi - Ümit Özdağ

Bu kitap, algı yönetimi operasyonlarını gün ışığına çıkaracak şekilde okuyucuya yardımcı olmakta, insanların beyinlerine yönelik sürdürülen savaşın boyutlarını ortaya koymayı ve demokratik toplumların mensubu olan bireylerin hangi tehlike ile karşı karşıya olduklarını da göstermeyi hedeflemektedir.

15. 19. Yüzyılda Osmanlı Başkenti Değişen İstanbul - Zeynep Çelik

Zeynep Çelik, döneme ait kaynaklarla arşivlerden sadece İstanbul gibi uzun ve meraklı bir öykünün ayrıntılarını değil, zengin bir görsel panoramasını da derleyerek sunuyor…

16. Türklerin Kökeni - Osman Karatay

Doç. Dr. Osman Karatay, geleneksel bilim düşüncesini sorgulayarak, yorumları değil kaynakların kendini okuyarak ve bütün dünyanın aksine batıdan doğuya doğru bakarak yepyeni sonuçlara ulaştı. Sonuçları ise bu kitapta toparladı...

17. Malazgirt' ten Dumlupınar' a - Mustafa Barış Özkök, Rüknü Özkök

Malazgirt'ten Dumlupınar'a, bir "tarih ders kitabı" değil; tarihin, "hayatın öğretmeni" olduğuna inananlar için kaleme alınmış, renkli mi renkli bir anlatımın egemen olduğu, öğretici bir çalışma.

18. Köy Enstitüleri - Can Dündar

Yarım kalmış bir mucizenin, büyük bir hayal kırıklığının hikâyesi...

19. Sorularla Osmanlı İmparatorluğu - Erhan Afyoncu

Sorularla Osmanlı Tarihi'nin anlatıldığı bu kitapta merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını bulacaksınız...

20. Mit-Mossad-Cıa-Gladıo Dünyanın En Büyük İstihbarat Servisleri - Ali Kuzu

Dünyanın en büyük casusluk (haberalma) teşkilatlarının akılları durduracak çalışma faaliyetlerinin ele alınıp, işlendiği bir kitap.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
nikomakhos

çoğu komplo teorilerinden oluşan boş kitaplar, birkaç tanesi dışında zamanınızı harcamayın derim

denizzygt

Abdullah çatlı . yeşil bunlar hep mitte vatan için çalışan milliyetçi devlet adamları türkiyenin bu zamanda onlar gibi adamlara çok ihtiyacı var.. ÇIK GEL BİYERLERDEN TOROS YÜREKLİ ADAM !

didoin

yalnız ben yerli kitap okumuyorumm :/// (saldırmayın saka yaptım)

serdar.bekdas

Birçoğu boş kitap

500knots

Kaçını okudunuz?

500knots

ağzım var diye konuşuyosun güzel kardeşim, gözünü seveyim cevap ver kaçını okudun??

Gizli Kullanıcı

ilk kitabı görünce vazgeçecektim ki iyi ki devam etmişim yalnız liste gerçekten güzel olmuş büyük bir çoğunluğunu okuyacam teşekkürler

r2d2

İlk kitabın neyini beğenmedin ? Yazarını mı, Konusunu mu?

Gizli Kullanıcı

ilgimi çekmedi sadece

Görüş Bildir