Robotların İnsan Emeğini Aforoz Etmesine Karşı Evrensel Gelir Önerisi

 > -

Yapay zekanın, insan emeğini aforoz ederek onu işsiz bırakacağı tartışmalarına son zamanlarda sıkça rastlamaktayız. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda ABD ve İngiltere'de 20 yıl içerisinde çalışan nüfusun yüzde 47'sinin yapay zeka nedeniyle işsiz kalacağı öngörülmüştü. 

İlerleyen yıllarda insanoğlunun ne ile karşılaşacağı net olarak bilinmese deTesla Motors ve SpaceX CEO’su Elon Musk buna karşı bir tedbir alınması gerektiğini savunuyor.

Elon Musk, robotların insanları işinden etmesiyle ilgili olarak evrensel gelir veya benzeri bir sistemin uygulanması gerektiğini dile getiriyor.

Dünya Ekonomik Forumu tarafından bu yılın başlarında yayınlanan raporda ise, robotların 2020 yılında 5 milyon işe sahip olacağı öngörülmüştü

Web Masto'da yer alan habere göre; 60 bin Foxconn çalışanın işinin robotlara devredilmesi, Walmart’ın yeni otomasyon sistemlerinin 7 bin çalışanı işinden etmesi ve bu sektöre yapılan yatırımların hızla artması da bunun örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

'Evrensel gelir veya benzer bir sistem ile üstesinden gelinebilir'

SpaceX ve Tesla Motors CEO’su Elon Musk ise insanların yakın zamanda karşılaşması muhtemel bu tür tehlikelere karşı bazı çözüm önerilerinde bulunuyor. 

CNBC‘ye yaptığı açıklamada konuyla ilgili görüşlerini dile getiren Musk, robotların insanları işinden etmesine karşı evrensel gelir veya benzer bir sistemin hayata geçirilebileceğini belirtiyor.

Elon Musk’ın düşüncesindeki evrensel gelir sistemi ise; insanların çalışmadan yeterli düzeyde kaynaklara sahip olmasını şart koşuyor. Böylece insanlara karşı robotların tehlikesi de ortadan kaldırılmış oluyor. 

Buna bağlı olarak ilgili sistemin yoksulluğu da çözebileceği belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir