Görüş Bildir
Haberler
Ramazan'da Koronavirüs Önlemleri: Dünya Sağlık Örgütü Neler Önerdi?

Ramazan'da Koronavirüs Önlemleri: Dünya Sağlık Örgütü Neler Önerdi?

Batuhan
24.04.2020 - 09:07

Dünya çapındaki 1,8 milyar Müslüman bu yıl Ramazan ayını koronavirüs önlemlerinin gölgesinde geçirecek. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Müslümanların yaşadığı ülkelerde Ramazan ayındaki sosyal ve dini pratikler sırasında alınabilecek önlemlere ilişkin bir rehber yayımladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre rehberde, ibadethalerin temizliğinden oruç tutmanın hastalığa yakalanma riskini artırıp artırmadığına kadar pek çok konuya değinildi.

Oruç tutmak hastalık riskini artırır mı?

Oruç tutmak hastalık riskini artırır mı?

Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 ile oruç tutma arasındaki ilişkiye dair bir bilimsel çalışma yapılmadığını söylüyor.

Sağlıklı insanların önceki yıllardaki gibi oruç tutmalarında bir sakınca olmaması gerektiğini kaydeden örgüt, Covid-19 hastalarının ise herhangi başka bir hastalıkta olduğu gibi doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyor.

Ramazan boyunca taze ve işlenmemiş gıda tüketilmesi ve bolca su içilmesi öneriliyor.

Ramazan etkinlikleri düzenlenmeli mi?

Ramazan etkinlikleri düzenlenmeli mi?

WHO, siyasetçilerin riskleri değerlendirdikten sonra sosyal ve dini toplanmaları iptal etmeyi 'ciddi bir şekilde' gözden geçirmelerini tavsiye ediyor, eğer bu mümkün değilse etkinlikler sırasında 'COVID-19 yayılma riskini azaltacak önlemler alınmalı' deniyor.

Sosyal mesafelenme konusunda şu önerilerde bulunuyor:

  • Daima insanlar arasında en az 1 metre mesafeyi koruyun

  • El sallama, kafa sallama, eli kalbin üzerine koyma gibi fiziksel teması engelleyecek selamlama biçimleri benimseyin

  • Ramazan etkinlikleri çerçevesinde eğlence yerleri, pazarlar, dükkanlar gibi yerlerde çok sayıda insanın bir araya gelmesini engelleyin

Yüksek risk grubuna tavsiyeler:

  • İyi hissetmeyen ya da Covid-19 belirtileri gösteren kişileri etkinliklere katılmamaları ve ulusal çapta belirlenen adımları atmaları konusunda teşvik edin

  • Yaşlı kişileri ve kronik hastalığı olanları (örneğin kalp rahatsızlığı, diyabet, kronik solunum yolları hastalıkları ve kanser) toplanmalara katılmamaları konusunda uyarın

İbadet yerlerinde hangi önlemler alınmalı?

İbadet yerlerinde hangi önlemler alınmalı?

WHO, ibadet yerlerinde her toplanmadan önce ve sonra düzenli olarak mekanların 'deterjan ve dezenfektan' ile temizlenmesi gerektiğini kaydediyor.

Camilerde genel hijyen ve sağlık kurallarına uyulması gerektiği kaydediliyor. İnsanların kişisel seccadelerini kullanmaları için de teşvik edilmesi isteniyor.

Kapı kolları, elektrik düğmeleri ve merdiven trabzanları gibi sık dokunulan yerlerin deterjan ve dezenfektan ile sık sık temizlenmesi gerektiği de belirtiliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

WHO'nun diğer önerileri neler?

WHO'nun diğer önerileri neler?

WHO, zekat dağıtımı sırasında da sosyal mesafenin korunmasını istiyor.

İftar büfelerinde kalabalığın toplanmasını engellemek için önceden hazırlanmış tabldot şeklinde yemeklerin servis edilmesi de öneriler arasında. Bu yemekler hazırlanırken, servis edilirken ve toparlanırken de aynı kurallara dikkat edilmesi isteniyor.

WHO'nun önerileri bunlarla da sınırlı değil. Sigara içmenin her koşulda önerilmediği belirtilen rehberde özellikle Covid-19 salgını sırasında tüketilmemesi isteniyor:

'Sigara içilirken, parmaklar (ve muhtemel virüsün bulaştığı sigaralar) dudaklara değiyor, bu da virüsün solunum sistemine girme ihtimalini artırıyor. Nargileler kullanıldığında, ağızlıkların ve hortumların pek çok kişi tarafından kullanılması muhtemel olduğu için, virüsün yayılmasına olanak sağlıyor.'

Rehberin 'akıl ve psikososyal sağlık' bölümünde, inançlı kişilere sağlıklı bir mesafe korunarak dua edebilecekleri konusunda güven verilmesinin önemi vurgulanıyor.

'Umut ve teselli mesajlarının yanı sıra hasta kişilere özel dualar etmek, kamu sağlığını korurken Ramazan'ın gerekliliklerini uygulamanın yöntemleri' deniyor.

WHO, sokağa çıkma sınırlandırmalarının olduğu yerlerde özellikle kadın, çocuk ve ayrımcılığa uğrayan kişilere yönelik aile içi şiddetin artabileceği uyarısını da yaparak, 'Dini liderler şiddete karşı açıkça seslerini yükseltebilirler ve mağdurlara destek sağlayabilir ya da onları yardım istemeleri konusunda yüreklendirebilirler' diyor.

Türkiye'de Ramazan ayına özel ne gibi önlemler alındı?

Diyanet'in Ramazan ayı önerileri neler?

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
3
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın