Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ramazan Ayında Görmekten Diğer Aylara Nazaran Daha Çok Rahatsız Olduğumuz 12 Şey

2.4bPAYLAŞIM

Ramazan ayının dini yanı bir yana toplumsal olarak paylaşımı, yardımlaşmayı ve insanlar arasında sevgi ve muhabbeti arttırması yönünden de kıymetli bir yanı var. Fakat bazen öyle sahnelere tanık oluyoruz ki normalde rahatsız olmaktan çok daha fazla rahatsız edici oluyor bu ayda bunların yaşanması. Şimdi onlardan bir kaçını anımsayalım ve kendi adımıza bazı konularda çok daha dikkatli olalım.

1. İftara yetişmek için insanların trafikte birbirlerine bağırması, kavga etmesi.

Bu sıcak yaz günlerinde uzun saatler aç ve susuz kalmak elbet kolay değil fakat oruç tutmaya nefsimize hakim olmak ve her türlü kötü sözden uzak durmak da dahildir. Bunu unutmayalım.

2. Şiddet ve suç işleyen insanların "Oruçluydum" savunması yapması.

Bu bir savunma olmamalı.

3. Zengin iftar sofralarının o sofralara hiç oturamayan insanların gözlerine sokulması.

Yenilen yemeklerin, oturulan sofraların teşhirinin bari bu aylarda azalması dileğiyle.

4. Kişi başı 400 TL'yi bulan iftar menüleri.

Kişi başı bu kadar yüksek fiyatları olan sofralara oturmadan evvel ne için oruç tutulduğunu bir kez daha düşünmenin faydası var.

5. Varlıklı insanlar zengin iftar menülerini tüketirken yoksulların yine o restoranların önünden geçip gitmesi.

Ramazan'ın sadece iftar merkezinde algılandığı bir dünyada elbette ki kimse fakirleri göremeyecektir önündeki tabağa bakmaktan.

6. İnsanların yüzlerce kez cevaplanmış soruları tekrar sorması.

İnsanların ne kadar bilinçsiz olduğunu görmek oldukça üzücü. Her Ramazan televizyon programlarında insanı dehşete düşüren sorular toplumumuzun bazı konularda ne kadar bilgisiz olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

7. Gıda ve yardım paketlerinin dağıtımı sırasında çıkan izdihamların yoksul nüfusumuza dair verdiği o üzücü bilgi.

3 kilo bulgur için toplanmış onca kalabalık diğer aylarda yoksullara ne çok sırtımızı döndüğümüzün göstergesi gibi.

8. Yapılan yardımların yoksulluğa değil de etnik ve dini ayrımcılığa girecek bir sınıflandırılma ile yapılması.

İftar çadırı sırasında sıradan çıkarılan Suriyeli çocuklar, kimi zaman iteklenen farklı sosyal ve etnik sınıftan insanlar, insanlığın vicdanına inen koca bir taş parçası gibi.

9. En az iki aileyi doyurabilecek sofraların kurulup tüketilemediği için çöpe atılması, onca aç insan varken israf edilmesi.

Lütfen iftar yemeği hazırlarken iki kez düşünün. Eğer o yemeklerin yarısını çöpe atacaksanız bunu paylaşacak insanlar bulun. İsraf da çok günah.

10. Dengesiz tüketim ile birlikte yoksul insanları zor duruma sokacak fiyat artışları.

Normal zamanlarda zaten evine yiyecek götürmekte güçlük çeken insanlar Ramazan ayındaki fiyat artışları yüzünden daha da büyük sıkıntıya giriyor. Lütfen tüketim yaparken dikkat edelim. İşgüzarlıkla yapılan zamlara ise hiç bir şey diyemiyoruz.

11. Yardım paketlerinin insanlık onuruna yakışmayacak şekilde dağıtılması.

İnsanların kafalarına atılan o yardım paketleri "yardım paketi" ya da "şefkat eli" olmaktan çıkıp insanlığa yapılmış bir hakaret gibi duruyor. Bu tür organizasyonların dikkatle ve incelikle yapılması tek temennimiz.

12. Son olarak oruç tutmayan insanların şiddete ve tacize maruz kalması.

Belki de Ramazan ayında en çok rahatsız olduğumuz sahne bu. İslamda oruç tutamayanlara karşı kötü davranışı öven tek bir kelime bile yokken ne hakla bu insanlar İslam adına bu davranışı sergiliyor anlaşılır şey değil. Bu tür sahnelerin ne diğer aylarda ne de Ramazan ayında yaşanmaması dileğiyle. Herkese hayırlı ve iyilikle dolu Ramazan'lar diliyoruz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebusimdi

Oruç tutmanın yan etkileri içerikli salakça bir başlık.

nubi

12 yi bizzat yaşadım yaşlı dede genç oğlanı dövmüştü su içti diye

zahacriah

Görüldüğü üzere yine sadece gösteriş olsun diye yapılan bir bayram ve ibadetler silsilesi.

biser_upa

Bir tane eksik olmuş. İslamı, müslümanları ve DEMOKRATİK YÖNTEMLERLE seçilen ama kendilerine girip açılmayan şemsiye haline gelen hükümeti karalamak amacıyla Ramazan ayı ve oruç ile ilgili başlık açmak. Bu da "Ramazan Ayında Görmekten Diğer Aylara Nazaran Daha Çok Rahatsız Olduğumuz Şey".

elifsan

Oruç sadece yemek yememek ya da bir şeyler içmemek değil. Her şekilde nefsine hakim olmak dilinde kulağına oruç tutacak yani. O yüzden bu ayda oruç tutupta kavga edenlere anlam veremiyorum.

Görüş Bildir