Prof. Dr. Canan Karatay Açıkladı, Sosyal Medyadan Tepki Yağdı: “Kaya Tuzu Tansiyonu Düşürür!”

77PAYLAŞIM

Sansasyon yaratan açıklamalarıyla gündemden düşmeyen iç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, son olarak Ayşe Arman’a verdiği röportajda kaya tuzunun tansiyonu yükseltmediğini, aksine düşürdüğünü söyledi ve ortalık karıştı. 

Hem röportaja hem de sosyal medyadan gelen tepkilere yakından bakalım…

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, yeni çıkan kitabı ‘Gerçek Tıbbın 10 Şifresi’ ile ilgili gazeteci Ayşe Arman’a konuştu ve kitaba ismini veren 10 şifreyi anlattı.

Fotoğraf: Emre Yunusoğlu

“Tıp bilim değildir.”

Modern tıbba inanmadığını açık bir şekilde dile getiren ve bağımsız bir hekim olarak mesleki hayatına devam ettiğini belirten Prof. Dr. Canan Karatay, tek hayalinin sağlıklı bir toplum ve sağlık bir gençlik olduğunu söylüyor. Hastalıkların ilaç eksikliğinden değil, vücuttaki temel bozukluklardan kaynaklandığını belirtiyor ve ekliyor: “Tıp, bilim değildir, sanattır ve bu sanatın objesi insandır. Tıp, bilimi ve teknolojiyi, kendi sanatı için kullanır. Tıp İbni Sina’dan, Hipokrat’tan beri aynı insana hizmet eder. Beden ve ruh sağlığı olarak aynı insana, aynı problemlere... Değişmez bu. Üzüntüler, sevinçler, ölümler, doğumlar değişmez. Ne değişir? Teknoloji ilerler. Amaaaa teknolojinin ilerlemesi de ‘modern tıp’ demek değildir.”

“Hücrelerimizin içi de sağlıklı olmazsa, istediğiniz kadar iyi beslenin, faydası olmuyor!”

Prof. Dr. Canan Karatay üç senedir üzerinde çalıştığı kitabı ‘Gerçek Tıbbın 10 Şifresi’nde mikro besinleri anlattığını belirterek şöyle devam ediyor: “Nasıl saçımız, tırnağımız uzuyor, artık kanıtlandı ki vücudumuzdaki bütün hücrelerimiz -beyindeki, gözdeki, burundaki, gırtlaktaki, memedeki, karaciğerdeki, akciğerdeki, prostattaki, midedeki, tiroitteki, bütün organlardaki- bir taraftan ölüyor, bir taraftan yenileniyor. Nasıl keselendiğimiz zaman derimiz gidiyor, ‘ölü deri’ diyoruz, altından canlısı çıkıyor. Hücreler de öyle. Yenilenirken bütün hücrelere doğal, sağlıklı malzeme sunulursa, vücut kendini toparlıyor. Ama bu vakit alıyor. Ben işte bunu anlatmaya çalışıyorum. İlaçlar bunu katiyen düzenlemiyor. Bizim ihtiyacımız olan, doğru beslenme, temiz hava, toksik olmayan, kimyasallardan ve zehirlerden uzak gıdalar ve doğal bir yaşam tarzı.”

Yaşadığımız zamanda antidepresanların ‘peynir-ekmek’ gibi tüketildiğini söylüyor ve ekliyor: “Ben iki aile büyüğümü de antidepresan yüzünden kaybettim.”

“Günümüzde peynir-ekmek gibi antidepresan kullanılıyor. Tabii ki işe yaradığı da oluyor ama kişiliği bozduğu, intihara sürüklediği de oluyor. Ben iki aile büyüğümü de antidepresan yüzünden kaybettim. Biri abimdi, intihar etti. Babamı kaybettiğimizde, o 25, ben 24 yaşındaydım. Tıp öğrencisiydik. Herkes babasını kaybedince üzülür, biz de çok sarsıldık. Abim depresyona girdi. Bu da normal. Normal olmayan, depresyon yaşıyor diye dönemin en önemli hekimlerinin ona üç ayrı antidepresan vermesi. Ve o ilaçlar onu kötü etkiledi, sonunda da intihar etti. Diğer aile büyüğüm de halamın oğluydu. O da antidepresan kullanıyordu. Bağırsak felci oldu.”

“Tuz masallarına inanma, kaya tuzsuz kalma!”

Gerçek tıbbın on şifresinden birinin de tuz olduğunun altını çizen ve kaya tuzunun önemine değinen Prof. Dr. Canan Karatay, sofra tuzunun tehlikeli olduğunu söylüyor. 

“Kaya tuzunda hem sodyum hem klorür var. Ve vücudumuzun, kemiklerimizin, eklemlerimizin ve bütün organların, hormonların çalışması için gerekli olan mineraller... Ama sofra tuzunda bunlar yok. Tehlikeli olan o. Ayrıca içinde katkı maddesi de var. Akışkanlığı sağlasın diye alüminyum konuluyor.”

Röportajda Ayşe Arman’ın kaya tuzunun tansiyonu yükselttiği ve ödem yaptığıyla ilgili sorularına şöyle yanıt veriyor: "Aksine düşürür! Çünkü tansiyonun yükselmesi, bu minerallerin vücuda tam girmemesinden. Kitapta bunu verilerle açıklıyorum. Tansiyonu yükselten şeker ve insülindir. Hayır yapmaz! Ödemi yapan karbonhidrat.”

Prof. Dr. Canan Karatay, Fransız İhtilali’ni başlatan sebeplerden birinin tuz olduğunu geçtiğimiz günlerde söylemiş ve yine çok tepki çekmişti: 👇

Canan Karatay ile Tarihin Arka Odalarına Yolculuk: 'Fransız İhtilali'nin Sebebi Tuzdu' - onedio.com
Canan Karatay ile Tarihin Arka Odalarına Yolculuk: 'Fransız İhtilali'nin Sebebi Tuzdu' - onedio.com

"O zaman buzdolabı yok. Halk bütün yiyecekleri tuzlayarak saklıyor. Bunu bilen aristokratlar tuzu elinde tutuyor. Tuzun vergisi çok yüksek... Bu nedenle tuz kaçakçılığı başlıyor. 18 yaşından büyük kaçak tuzla yakalananlar idam ediliyor. Bu eşitsizlik ve haksızlık halkın tepkisine neden oluyor. Kaya tuzu hakkında Robespierre’in de, Voltaire’in de yazıları var. O yüzden 'Fransız İhtilali’ni başlatan sebeplerden biri kaya tuzudur!' dedim. 1789’da ihtilal oluyor, 1790’da tuz vergisi kalkıyor."

Kaya tuzunun tansiyonu yükseltmediği, aksine düşürdüğü yönündeki açıklamalarının ardından Twitter'dan tepkiler gecikmedi elbette...

Tepkiyle karşı çıkanların yanı sıra, Prof. Dr. Canan Karatay'ın söylediklerine kulak veren ve arkasında duranlar da vardı:

Açıklamalarıyla sık sık gündeme oturan Prof. Dr. Canan Karatay'ın kaya tuzu ile ilgili kitabında yazdıkları hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gam6

beyin yoksunu bu kadın abi bide bloggerler karatay diyeti yazıyorlar kıl oluyorum :/

katilicee

Ben biraz deli olduğunu düşünüyorum. :D Patron çıldırmış!

must3544

Su pokemonu dinleyenler var bu ulkede. Ulan ulkece bir garibiz. Allah'tan birisi cikip amuda sicmak sagliga iyi geliyor demiyor. Yemin olsun bu ulke tuvaletin ust kisminda bacaklar gorur. Hey yavrum hey...

Gizli Kullanıcı

Hayatın tüm türevlerinde kaybetmiş durumdayım arkadaşlar. Bu sebeple ne Canan Karatay yanlıları ne de Canan Karatay karşıtları umurumda değil. Bir köşeye yığılıp ölünceye kadar tereyağlı iskender yemek suretiyle intihar etmek istiyorum.

feyk

bu derece egitimlie ve kariyerli birinin art niyet olmadan bu kadar sacma bir yanlisi yapabilcegini dusunmem. en hafif sekliyle sansasyonel soylemlerle medya ilgisini uzerinde tutmak istiyor. pek cok prof un doktorun yaptigi is ama bu sefer ayar baya bir kacmis.

Görüş Bildir