Canan Karatay ile Tarihin Arka Odalarına Yolculuk: 'Fransız İhtilali'nin Sebebi Tuzdu'

 > -

İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Fransız İhtilali'nin sebebinin halkı tuzsuz bırakmak olduğunu söyledi ve "Krallar ve aristokratlar hakiki tuzu elinde tutup yüksek fiyata satmak için halka vermedi" dedi.

Karar Gazetesi'nden İnci Döndaş'ın haberine göre, yeni kitabının tanıtım toplantısında konuşan Karatay, vucüdun tuza ihttiyacı olduğu belirterek şu ilginç ifadeleri kullandı:

'Vücutta tuz eksilince tüm organizma altüst oluyor'

"Çok şaşıracaksınız şimdi yine ama tansiyonu yükselten şeker. İnsülin direncinin başlamış olmasından dolayıdır. Vücutta tuz eksilince tüm organizma altüst oluyor, birçok hastalık aşırı tuzsuz beslenmeyle gelişiyor. Kristal kaya tuzu doğal haliyle 84 minerali dengeli olarak barındırıyor.

'Halkı tuzsuz bıraktılar'

Karatay ayrıca tarihten bir örnek vererek tuzun çok önemli bir olaya etki ettiğini belirtti: "İlk kez söylüyorum, Fransız İhtilali’nin en büyük sebebi halkı tuzsuz bırakmaktı. Krallar ve aristokratlar hakiki tuzu elinde tutup yüksek fiyata satmak için halka vermedi. Halk yiyeceklerini bütün yıl muhafaza etmek için doğal kaya tuzu kullanıyordu. Halk için altından daha kıymetliydi."

Sosyal medyadan da Karatay'a tepkiler gecikmedi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir