Pozitif Haberler Kuşağında Yeni Bölüm: Dünyanın Dört Bir Yanından 11 Olumlu Haber

-
Abone ol

Pozitif haberlere dünyanın dört bir yanına konuk olarak devam ediyoruz. Umarız ki bu haberler artarak devam eder.

Bir önceki bölümde bu haberleri okumuştuk.

Pozitif Haberlere Devam: Dünyadan İnsanlıkla İlgili 12 Olumlu Haber - onedio.com
Pozitif Haberlere Devam: Dünyadan İnsanlıkla İlgili 12 Olumlu Haber - onedio.com

1. Meksika güneş enerjisinde rekor kırdı.

Ülkenin kuzey bölgesinde bulunan Chihuahuan Çölü'nde inşa edilen bu güneş enerjisi tarlası, bittiğinde 2200 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Meksika'nın kırdığı rekor ise bir gün içinde en fazla güneş panelini kurmak. Bu tarlada çalışanlar bir günde tam 18 bin 990 paneli kurarak bir rekora imza attılar.

2. Yeni Zelanda'da dört çalışma gününün olduğu hafta uygulaması başladı.

Yeni Zelanda'da bulunan bir özel kuruluş 5 gün yerine haftada 4 gün çalışılan bir modeli uygulamaya koydu. Bu uygulama sonucunda verimlilik istatistiklerinin olumlu yönde değişim gösterdiği ortaya çıktı. Bu uygulamanın örnek olarak ele alınacağı ön görülüyor.

3. Norveç'te anaokullarında çocuklar eğitimlerinin büyük bir kısmını dışarıda alıyor.

Hava nasıl olursa olsun, 1-5 yaş arasındaki çocuklar doğa ile iç içe bir şekilde okul öncesi eğitimlerini alıyorlar. Yemeklerini dahi dışarıda yiyen çocuklara bu yolla özgüven aşılanırken ailelerinin de gönül rahatlığı ile işlerine odaklanmaları sağlanıyor. Bu okullar tamamen Norveç hükümeti tarafından destekleniyor ve vatandaşlar için ücretsiz.

4. Finlandiya ve Malta arasında Avrupa'nın en büyük altyapı yatırımı olacak olan yol yapımı başlıyor.

upload.wikimedia.org

Finlandiya'dan başlayıp; İsveç, Danimarka, Almanya, İtalya'yı kat edecek olan bu 9 bin kilometrelik yol üzerinde dünyanın en uzun deniz altı tüneli ve kara yolu tüneli de olacak. Avrupa'nın en büyük kentlerini de birbirine bağlayacak bu projede kamu yararı ve çevresel değerler ön planda tutulacak. Bu proje Avrupa'nın içinde olduğu yeni lojistik stratejisinin bir parçası olacak.

5. Gana'da plastik atıklardan yol yapılıyor.

Gana ve birçok Afrika ülkesinin en büyük sorunlarından biri olan plastik atıkların farklı alanlarda geri dönüştürülebilmesi için çalışmalar yapıyor. Gana'da plastik poşetler ve şişeler geri dönüştürülerek yollara hammadde oluyor.

6. Etiyopya'daki bu fabrika çöpü servete dönüştürüyor.

Bu geri dönüşüm fabrikası günde teslim aldığı 1.400 atığı, ülkenin başkenti Adiss Ababa'daki evlerin 4'te 1'inin elektriğine dönüştürüyor. Yüzlerce işçinin çalıştığı bu fabrika direkt ve dolaylı etkileriyle ülkenin geleceğe umutla bakmasını sağlıyor.

7. İzlanda esir balinalar için açık deniz sığınağı yapıyor.

Çin'in Shanghai kentinde bir su parkında esir tutulan Beluga cinsi balinaların kurtarılması için harekete geçen İzlanda hükumeti bu balinalar için ülke kara sularına bulunan bir körfezi doğan bir sığınak olarak hazırlıyor. Burada doğal yaşamlarına devam edecek balinalar hem korunacak, hem de istedikleri gibi yaşayacaklar.

8. Yine İzlanda aile içi şiddeti önlemek için çok önemli adımlar atıyor.

Aile içi şiddet kurbanlarına yeni bir ev bulan, hükümet aynı zamanda bu mağdurların işlerinden 10 günlük ücretli izin alabilmelerini de sağlıyor. Bunun yanında şiddet uygulayanlara da çok acımasız cezalar getiren İzlanda, bu şekilde sağlıklı bir aile yaşamını ortaya çıkarmaya çalışıyor.

9. İnternette sadece arama yaparak 33 milyon ağaç dikildi.

Ecosia isimli arama motoru kullanıcılarından her arama karşılığı bir miktar para tahsil ediyor. Bu tahsil edilen paralar da tam 33 milyon adet fidana dönüşmüş durumda.

10. Pakistan'da güneş enerjisi ile elde edilen elektrik gece derslerini aydınlatıyor.

Pakistan güneş enerjisinin ne kadar önemli olduğunu anlayan ülkelerin içinde sayılabilir. Çünkü şu attıkları adım dahi ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Özellikle güneş battıktan sonraki derslerde güneş enerjisi ile elde edilen elektik dört bir yanı ışıl ışıl bir hale getiriyor.

11. Bu markette para yerine atık plastik geçiyor.

Brezilya, Haiti ve Filipinlerde şu anda faaliyette olan bir kuruluş, atık plastik getiren vatandaşlara market alışverişinde kullanabilecekleri kredi veriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queenil

Ne güzel ya

gecetanricasi

En azından dünyada güzel şeyler oluyor.

fikret-abi

Biz daha amerikan malı gullanmayın diyip israilden hibrit tohum alalım aq

slothero16

bunlar bana negatif haber gibi geliyor ülkemizin nelerle uğraştığını düşündükçe

drybtk

bir onlara bir de bize bakıyorum. neyse...

Görüş Bildir