Pokemon GO Gelir Kapısı Oldu

 > 
15PAYLAŞIM

Son günlerin popüler mobil oyunlarından Pokemon GO, bazı kullanıcıları için gelir kaynağı oldu. Oyunu telefonlarına indiren kullanıcılar, oyundaki karakteri belli seviyeye, deneyim puanına ulaştırdıktan ve "nadir pokemonları" yakaladıktan sonra oyun hesabını internetteki pazarlama sitelerinde satmaya başladı. 

Piyasaya sürüldükten sonra IOS ve Android marketin en çok indirilen uygulamaları arasında yer alan Pokemon GO, artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde, sanal dünyayı gerçek hayatla birleştiriyor. Oyun yüklendiğinde akıllı telefonun konum bilgisini ve kamerasını kullanarak pokemonları gerçek hayatla bütünleştirerek, oynayanları, sokaklarda gezerek pokemonların en çok yaşadığı alanlara götürüyor. Oyunda karakter ilerledikçe pokemon yakalama, deneyim puanı kazanma ve seviye atlama imkanı da artıyor.

Son Zamanların Popüler Oyunu Pokemon Go'nun Çılgınlık Seviyesine Ulaştığının 19 Kanıtı - onedio.com
Son Zamanların Popüler Oyunu Pokemon Go'nun Çılgınlık Seviyesine Ulaştığının 19 Kanıtı - onedio.com

Bu yönleriyle birçok mobil oyundan ayrılan Pokemon GO, henüz Türkiye'de kullanıcılara sunulmasa da çeşitli yollardan indirip oynayanlara göre "emek" istiyor. Oyunda seviye atlamak ve deneyim puanı kazanmak için uzun mesafeler katetmek zorunda olan bazı kullanıcılar, belli seviyeye geldikten sonra oyun hesabını internetten satışa sunuyor. Hesabın satışı, seviye deneyim puanı, yakalanan pokemon sayısı ve güçlerine göre değişkenlik gösteriyor.

"6 yıldır bu şekilde 15 bin lira para kazandım"

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İnternet üzerinden oynanan oyunlara ilgi duyan 29 yaşındaki Ali Yıldız, yaptığı açıklamada işlettiği kafede boş vakitlerinde online oyunlar oynadığını, klasik oyunların aksine kapalı mekanlar yerine sokaklarda gezerek oynanan Pokemon GO'ya özel bir ilgi duyduğunu ve büyük emek harcadığını söyledi. 

Yıldız, evden işe giderken ya da dışarı gezmeye çıktığında mutlaka akıllı telefonunda yüklü olan oyunu çalıştırıp pokemon aradığını ve oyunun 23'üncü seviyesine yükseldiğini belirtti.

Suriyeli Çocukların 'Pokemon' Umudu: 'Buradayım... Gelin ve Beni de Kurtarın' - onedio.com
Suriyeli Çocukların 'Pokemon' Umudu: 'Buradayım... Gelin ve Beni de Kurtarın' - onedio.com

Başka online oyun hesaplarını da satarak para kazandığını dile getiren Yıldız, "Pokemon GO hesabımı 3 bin 500 liraya satıyorum. 6 yıldır bu şekilde 15 bin liraya yakın para kazandım. Bu paralarla kimi zaman yakınlarıma hediye aldım, kimi zaman evime harcadım. Bir çeşit hobi bu, para kazanma maksadım yok ama fırsat olunca da değerlendiriyorum, ek gelir gibi oluyor. Satışa konulan Pokemon GO hesaplarını daha çok ofislerde çalışan, dışarı çıkamayan veya pokemon toplamak için zamanı olmayanlar almak istiyor." dedi. 

Yıldız ayrıca bu oyunları satarak ev geçindiren tanıdıklarının olduğunu söyledi.

ODTÜ mühendislik öğrencisi oyuna günde ortalama 10 saatini harcıyor

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Endüstri Mühendisliği öğrencisi 23 yaşındaki Çağrı Çetin de oyuna günde ortalama 10 saat vakit harcadığını söyledi. 

Oyunda 23'üncü seviyeye geldiğini ancak hesabında çok fazla pokemon olmadığı için 150 liraya sattığını ifade eden Çetin, daha öncesinde bilgisayar üzerinden oynanan başka bir oyundan para kazandığını kaydetti.

Pokemon Tutkunlarının Tekrar Tekrar Bakmak İsteyeceği Birbirinden Güzel 27 Görsel - onedio.com
Pokemon Tutkunlarının Tekrar Tekrar Bakmak İsteyeceği Birbirinden Güzel 27 Görsel - onedio.com

Çetin, hesabını sattıktan sonra diğer mobil oyunlara göre çok yorucu olduğu için "Pokemon GO"ya devam etmeyi düşünmediğini aktararak, "Baktım dünyanın diğer yerlerinde hesaplarını satıp para kazananlar var. ‘Türkiye'de neden olmasın’ dedim. Sonra hesabımı internet üzerinden satışa koydum. Çok arayan oldu. Arayan biriyle pazarlığı yapıp anlaştıktan sonra 150 lira karşılığında hesabımı sattım." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir