Peki Şimdi Ne Yapacaklar? Game of Thrones 8. Sezon 5. Bölümüyle Yine Kimseyi Mutlu Edemedi!

1.6bPAYLAŞIM

Not: Bu içerik bol miktarda SPOILER içerir!!

Uyarıya rağmen devam etmek isteyenleri BuzzFeed kaynaklı içeriğimize alalım...

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jennaguillaume/...

Önce geçen haftaki bölümü hatırlamak isteyenleri bu içeriğimize alalım 👇🏻

Finale Son İki Adım Kalmışken İyice Sarpa Saran Game of Thrones'un 8. Sezon 4. Bölümünün Bizlere Düşündürdükleri - onedio.com
Finale Son İki Adım Kalmışken İyice Sarpa Saran Game of Thrones'un 8. Sezon 4. Bölümünün Bizlere Düşündürdükleri - onedio.com

Kaç sezondur hayran hayran izlediğimiz, ejderhalarımızın annesi Daenerys'i resmen aradan çıkarttılar.

Hayatı boyunca sürmüş bir suistimalden kurtulmuş , defalarca cinsel istismara uğramış, çocuğunu ve kocasını kaybetmiş bir kadın düşünün...

Bunların hepsinin altından kalkıp, kendini masum insanları korumaya adayan Daenerys'i aldılar ve hırsından delirmiş bir kadına çevirdiler.

Fanların teorilerine göre, yapımcılar dizinin önceki bölümlerinde bunun ipuçlarını vermişlerdi.

Fakat bizler o sahneleri izlerken, Daenerys'i bir kahraman gibi gördük, her şeyin nedeni daha büyük bir sürpriz son yaratmak mıydı?

Bu yolda her şeyini kaybetmiş bir kadının bu hale gelmesi sizce de normal değil mi?

Geçen haftaki bölümde, Daenerys "Benim olanı ateş ve kanla geri alıcam." derken delirdiğinin ipucunu vermişler. Her aldığı kararda kendisi için en doğru olanı yapmaya çalıştı sonuçta. 

Biz izleyiciler kendi kendimizi yesek de belki de dizinin başından beri Daenerys'in yükselişi, bu düşüşün sertliği için kurulmuştu.

Lannisterların teslim olmasına rağmen tüm şehri yakıp yıkması hiç mantıklı değildi...

Kederi yüzünden "mad" olmuş olsa da, neden sadece Cersei'nin peşinden gitmeyip de, tüm şehre saldırsın ki? Daenerys'in karakter gelişimindeki hiçbir şey bize gerçek düşmanını öldüreceğinden ziyade binlerce masum insanı öldüreceğinin sinyalini vermemişti...

Dany'nin bu haftaki 'değişik' davranışlarına herkes şaşırdı çünkü 8 sezondur geliştirdikleri karakter bu değildi.

Bizler gibi diğer seyirciler de bu duruma hem üzüldüler hem de kızdılar:

#1

"Daenerys'in dizinin en başından, dünyada tek başına olduğu zamana kadar tek istediği bir aileydi. Onu seven insanların kraliçesi olmak istedi, insanları kurtarıp korumak istedi. Daha iyi bir olay örgüsünü hak etti."

#2

"Neyse, ben her zaman GERÇEK Daenerys Targaryen'ı seveceğim."

#3

"En üzücü kısmı ise, herkes Dany'yi ejderhaların annesi, zincirlerin kırıcısı ya da khaleesi olarak değil, deli kralın kızı deli kraliçe olarak hatırlatacak."

#4

"Dizinin ana kötü karakteri Cersei'ydi ve onu sırf Dany'nin ölümü için bir gerekçe gösterebilmek adına kurban gibi gösterdiler."

#5

"7 sezon boyunca Daenerys: masum kimseye zarar vermedi, kadına karşı şiddet ve cinsel istismar kültürünü durdurdu, önceliği her zaman insanlardı.

8. sezonda Daenerys: teslimiyetin zillerini duyar ve saçma sapan bir nedenle masumları öldürmeye başlar."

#6

"Daenerys'in çocukları öldürdüğünü izlemek için 2 sene bekledik."

5.bölümün mizah içeriği için buyurun ⬇️

Finale Bir Kala Ortalığın Alev Aldığı Game of Thrones 8x5 İçin Mizahını Konuşturanlar - onedio.com
Finale Bir Kala Ortalığın Alev Aldığı Game of Thrones 8x5 İçin Mizahını Konuşturanlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mhmmtly

Şuraya 6. Bölümü yazıyorum. İzledikten sonra gelin 🙂 Missandei kafa gitmeden önce Dracarys dedi. Bu şu anlama geliyordu :Cersei nin bir planı vardı. Tüm şehri yakmak. Yeşil ateş ile. Çünkü Snow ve tayfası halka dokunamaz diye düşündü ve halkla birlikte tüm düşman askerlerini de öldürebilirdi. Missandei bunu duymuştu. Daenerys Missandei in bu şifresini çözdü. Amk zaten ölecekler, en azından sarı ateşle ölsünler diye düşündü ve halka ve şehre bu nedenle saldırdı. Hemde kendi askerlerinin hayatını kurtarmış oldu. Arya Dany i tam öldürücekken anlatılanları mantıklı olduğunu düşünen Snow buna engel olacaktır. Vs vs vs. Bu kadar spoiler yeter

Gizli Kullanıcı

bu kesin mi?izledin mi,izlediysen nerden izledin,daha yayınlanmadı bile,yoksa teori mi?

sowhat

bütün dünya çalkalanıyor got s8 beklentiyi karşılamadı, karakter gelişimlerini piç ettiler, daha önce yapılan kehanetleri ya da konuşmaları umursamadan sırf aptal seyirciyi şaşırtmak için saçma sapan bir senaryo yazdılar. herkes bu konuda hemfikirken aşağıdaki izlediğini/okuduğunu anlamayan bir ergen gelmiş diyor ki 'game of thrones seyircisi kafayı yedi nereye sallayacağını bilemiyor artık'. aynen karşim sen haklısın bütün senaryoyu sen anladın bütün dünya anlayamadı saçma sapan bok atıyor aynen.

coreattacks

8. Sezonun tekrar çekilmesi talebiyle 746 bin (Ben bu yazıyı yazarken) imza toplanmış. Dünyada örneği yok sanırım. "7 Sezon alkışlayanlar bu sezon neden eleştiriyor?" diye düşünmek ağır geliyor galiba.

duygu-sandalci

Dany'nin bu hale geleceği çok önceden belliydi. Serideki en önemli ipuçlarından biri şu sözdü; "Her yeni Targaryen doğduğunda tanrılar çocuğun büyük yada deli mi olacağına karar vermek için havaya bir bozuk para atarlar." Babası Aerys'in de aynı şekilde delirmiş olması da bunun gerçek olduğunu bağırıyordu. Ayrıca Dany yaptıklarıyla ve istedikleriyle kendisi de çelişmeye başlamıştı. Bu şekilde olması çok daha iyi ve senaryonun gidişatına daha uygun oldu.

nestathechopper2

işte karakter gelişiminden iki gram anlamayan insanlar da "ay siz toz kondurmazsınız game of throne'unuza" der. gerçekten son bölüme tepki göstermek dünya çaplı bir gerizekalılık örneği.

duygu-sandalci

Sadece son bölüm değil. Son sezona genel olarak bakılırsa zaten birçok şeyin aceleye getirilmiş olduğu çok belli. Varys'in idamı, Cersei ve Jamie'nin beklentileri karşılamayan ölümü, son bölümdeki savaşın görsel olarak iyi olsa da çoğu beklentinin altında kalması doğruydu. Fakat adamlar bunu zaten inkar etmedi. Oyuncular kendi karakterlerinin hikayedeki gidişatlarını beğenmediklerini, yapımcıların maddi olarak sıkıntı yaşadıklarını belirtmişler. O yüzden çok çok iyi bir final beklemek yanlış olurdu.

the_mann

bu serıde en buyuk hata daha kıtapları tamamlanmadan dızısının cıkarılmasıydı 5. sezona kadar kıtaplara baglı gıttıgı ıcın ınsanlar hayran hayran ızledı sonrası cokus zaten gıt gıde dıbe battı 2 tane embesılede emanet edılıcne yazarlık ortaya cıkanlar normal

nestathechopper2

game of thrones seyircisi kafayı yedi nereye sallayacağını bilemiyor artık. mutlu dizi isteyen yallah sihirli annem izlesin burda yıkım var yıkım.

nestathechopper2

8 sezondur geliştirdikleri karakter tam da buydu, bunu anlayamayan da sığırdır.

surprise_mf

gördüğüm en vizyonsuz insansın.. "Game of thrones abiiiğğğğ ters köşe yapmışlar işteğğğ" diye geziyor musun? o zamanda sansa da bir anda arya yı bıçaklasın hiç bir şey yokken. al sana ters köşe, yıkım..

nestathechopper2

çok görmüş geçirmiş arkadaşım, dany güçlenmek ve intikam dürtüsüne hizmet etmek için satıldığı ve kendisine tecavüz eden adama aşık olur, kanlı çiğ at kalbi yer, abisini sıvı metalde eritir, kocası öldükten sonra hırsından ateşe yatar kimse ona deli demez. şehirleri fetheder, ahaliyi ayartmak için önlerinde üç beş şov yapar masterları şehir meydanında çiviler kimse ona vahşi demez. omuzlarda taşınacağını bildiği için zincirleri kırar, biz burada kardeşiz eşiz ayağına yatar ama fethetmeye gelince en öne ona gönüllü kölelik yapan insanları sürer kimse çıkarcı demez.

nestathechopper2

sevileceğini bildiği sürece -burası çok önemli- adaleti kendi yerine getirir kimse tanrıyı oynuyor demez. bakar herkes onu sırtından bıçaklıyor, ona koşulsuz güvenen üç insandan ikisi ölmüş, aşık olduğu adam tahtına onun nezdinde göz dikmiş, canlarını kurtarmak için tahtını tehlikeye atacağı halk ondan nefret eder; üstelik cercei'nin hamlelerini öğrenmiştir, ateşkes yapıldığı an şehirde çılgın ateşler patlayacaktır, bütün bunların hırsıyla sıçarım şehrine de, masum insanına da hayattaki tek amacım o taht bu kadar zor elde ediyorsam onlar da bedel ödeyecek der yakıp yıkar, milletin götü yer değiştirir. bunu anlayamayan da sığırdır. vizyon öyle bir şey değildir.

coreattacks

Beklentiler ya da beğenmeme durumları Dany özelinde değil. Karakter gelişiminden bahsediyorsunuz -ki önemsediğim noktalardan biri de bu fakat; Jaime'nin karakter gelişimi ile sonu uygun mu sizce? Bran? Arya? Peki Cersei? Karakter kurgusunda, 7 sezon boyunca geliştirilen her şey çöp oldu, bunu fark etmiyor musunuz? Sırf denge sağlansın diye, Westeros'un en sağlam komutanlarının olduğu ekip, karanlığın içine Dothraki'leri salıyor, bu size saçma gelmiyor mu? İnsanların verdiği tepkiler buna. Yoksa s...şim King's Landing'i, ha Wild Fire ile yanmış ha Drogon ile.

surprise_mf

finali izlediysen tekrar bir savunur musun diziyi. merak ettim açıkçası bu sefer ne diyeceksin :D

nestathechopper2

diziyi savunan yok, 5. bölümle ilgili konuşuyoruz. dany'nin tam da olması gerekeni yaptığını hala da savunurum; onun karakter gelişimi dizideki tek güçlü ve yerinde karakter gelişimi olmuş. söylediklerimden dizinin genelini savunduğumu da kimse çıkaramaz, gördüğünüz üzere sadece dany'den bahsediyorum. maalesef dizinin fazlasıyla ağzına sıçtılar ama dany konusunda yapılacak en doğru şeyi yaptılar (5. bölüme kadar). sahnede bir silah varsa patlar; bunca sezondur dany'ye deli soyu deyip deyip çiçek böcekle geçiştirmemelilerdi onun tahtı alışını zaten. final bölümünü konuşmaya gerek yok, anasınıfı öğrencilerine yazdırmışlar bölümü herhalde. kalkıp yaptığım bir yoruma "en vasat insansın ıyy" triplerine girmeye gerek yok yani. saldırmadan önce dinlemek, okumak anlamak gerek ama biz çok severiz anında kükremeyi.

Görüş Bildir