Paris'te Sınıfta Hz. Muhammed Karikatürü Gösteren Bir Öğretmen Başı Kesilerek Öldürüldü

 > 
16bPAYLAŞIM

Fransa'nın başkenti Paris'te sınıftaki öğrencilerine Charlie Hebdo dergisinde yayımlanan Hz. Muhammed karikatürü gösteren bir öğretmen başı kesilerek öldürüldü

Euronews'ün aktardığına göre Paris'in kuzeybatısında Conflans Sainte-Honorine'de bulunan bir okul yakınında saat 17:00 sıralarında meydana gelen olayın ardından bıçaklı saldırgan polis tarafından vurularak öldürüldü. 

France Televisions, öldürülen zanlının 18 yaşında ve terörle mücadele servislerinde kaydı bulunmayan bir kişi olduğunu açıkladı. 

BFMTV ise saldırganın Moskova doğumlu olduğunu ve saldırıdan hemen önce "Allahu Ekber" diye bağırdığını ileri sürdü.

Veliler öğretmeni şikayet etmiş

Olay yeri güvenlik kordonu altına alınırken, Antiterörizm Savcılığı konu hakkında terör bağlantılı cinayetten soruşturma başlattığını açıkladı.

Fransız haber ajansı AFP, öldürülen tarih öğretmeninin 47 yaşında olduğunu, 5 Ekim'de öğrencilerinin aileleri tarafından Hz. Muhammed'in karikatürlerini sınıfta göstermesinden dolayı şikayet edildiğini belirtti.

"Cumhuriyet saldırıya uğradı"

Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer Twitter üzerinden paylaştığı mesajında "Cumhuriyet'in saldırıya uğradığını" ifade etti. 

"Bu gece Cumhuriyet'e hizmet veren bir öğretmen iğrenç bir saldırıya uğradı. Düşüncelerim o ve ailesi ile. Birlik ve kararlılığımız İslamcı terörizmin canavarlığına tek cevaptır. Yüzleşeceğiz".

Macron saldırıya uğrayan öğretmenin çalıştığı okula gitti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Eğitim Bakanı Jean Michel Blanquer ve Vatandaşlık Bakanı Marlene Schiappa ile birlikte saldırının yaşandığı Conflans-Sainte-Honorine'e ulaştı. 

Gecenin ilerleyen saatlerinde Fas'taki ziyaretini iptal ederek Paris'e dönen İçişleri Bakanı Gerald Darmanin'in de bölgeye gitmesi bekleniyor.

Hz. Muhammed karikatürü ve Charlie Hebdo saldırısı

Fransa'da 1992'den bu yana yayın hayatını sürdüren Charlie Hebdo, yayınladığı Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle Ocak 2015'te radikal islamcıların saldırısına uğramıştı. 

Saldırıda 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Görüş Bildir