Görüş Bildir

Panama Belgeleri'nde İkinci Perde: Türkiye'den 684 İsim

Anasayfa > Gündem

Panama Belgeleri'nin, 200 binden fazla offshore hesabın ayrıntılarını içeren ikinci kısmı yayınlandı. Belgeler arasında Türkiye'den 684 kişinin ismi yer alıyor.

Belgelerin bulunduğu veri tabanına offshoreleaks.icij.org adresinden ulaşılabiliyor ve arama yapılabiliyor.

Panama Belgeleri bazı zenginlerin offshore hesaplarını kullanarak vergi sorumluluklarından kaçındığını göstermişti. 

Belgeler Panama merkezli avukatlık şirketi Mossack Fonseca'dan kimliği belirsiz bir kaynak tarafından sızdırılmıştı. Şirket herhangi bir yasa dışı faaliyette bulunmadığını savunuyor.

Belgeler artık kamuya açık

Geçen hafta şirket veritabanının kamuya açılmasını önlemek için mahkeme kararı aldırmıştı. Ancak belgeleri elinde bulunduran Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyomu (ICIJ) kararı göz ardı etti.

Ülkelere göre arama yapılabilen kayıtlarda İngiltere'den 17 bin, Rusya'dan 11 bin, Birleşik Arap Emirlikleri'nden 8 bin, ABD'den 6 bin, Fransa'dan 304, Almanya'dan 200 ve Türkiye'den 100 civarında şirketin bilgileri yer alıyor.

Kayıtlarda Türkiye'den 684 kişinin ismi yer alıyor

Kayıtlarda Türkiye'den 684 kişinin ismi yer alıyor

Kayıtlarda öne çıkan isim ve kuruluşlar şöyle:

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Vuslat Doğan Sabancı; Sabancı Holding’in eski yönetim kurulu başkanvekili ve Densa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sabancı, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Emre Zorlu ve Olgun Zorlu; Altınbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vakkas Altınbaş ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Altınbaş ve İmam Altınbaş; Nurol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Çarmıklı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Erol Çarmıklı ve M. Oğuz Çarmıklı; Galatasaray Spor Kulübü eski başkanı ve Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat; Hattat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Hattat, Gürmen Group Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür; Beşiktaş’ın eski başkanı ve Bilgili Holding Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bilgili, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve Anadolu Grubu CEO’su Tuncay Özilhan, listede öne çıkan isimlerden.

Tam liste için tıklayın

Belgelerde ilgi çekici başka bilgiler de var

Daha önce ortaya çıkan belgeler yüzlerce siyasetçi, yetkili, eski ve görevdeki ulusal liderler, ünlüler ve spor yıldızlarının gizli servetlerini ortaya çıkarmıştı.

Daha önce sızdırılan belgelerde, İngiltere Başbakanı David Cameron, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Arjantin lideri Mauricio Macri, Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi, ünlü aktör Jackie Chan ve İspanyol yönetmen Pedro Almodovar'ın isimleri geçmişti.

İzlanda Başbakanı istifa etmek zorunda kaldı

İzlanda Başbakanı istifa etmek zorunda kaldı

İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson da belgelerin ilk bölümü açıklandıktan sonra istifa etmişti.

Mossack Fonseca şirketi kendilerine hiçbir suçlama yöneltilmediğini, yasa dışı bir iş yapmadıklarını ve bilgisayar korsanlığının kurbanı olduklarını savunuyor.

Offshore şirketleri

Offshore şirketleri

Offshore şirketleri yasa dışı değil ancak paranın geldiği yer ve sahiplerini saklamak, ayrıcı vergi ödememek için kullanılıyorlar.

11,5 milyon belgeden oluşan 2,6 terabaytlık veri tabanı ilk olarak geçen yıl Alman gazetesi Sueddeutsche Zeitung'a verilmişti.

Gazete belgeleri ICIJ'la paylaşmış, yüzlerce gazeteci de belgeler üzerinde çalışmış ve bilgiler geçen ay kamuoyuyla paylaşılmıştı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
136
38
15
13
9
6
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?