Özgüveniyle Sınırları Aşıp Cahil Cesaretine En Güzel Örnek Olmayı Başarmış İnsanlar!

-

Özgüven, kişinin kendine olan güvenidir ama arka planı da boş olmamalıdır. Bir konu hakkında bilginiz, eğitiminiz varsa konuşursunuz; çünkü bu konuda uzmanlığınız vardır ve karşınızdakilerle bununla ilgili münazara yapabilirsiniz. Cahil cesareti ise bambaşkadır. Konu hakkında hiçbir bilginiz, eğitiminiz, hatta fikriniz yokken konunun uzmanlarına karşı saçma sapan argümanlar üretiyorsanız bu sizi cahil yapar. Üstelik en kötüsü bu konuda ısrar edip cahil cesaretinin sınırlarını aşmaktır. 

İşte o sınırı aşanlar ve sosyal medyanın diline düşenler…

Kara Harp Okulu mezunu olan ve 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Korgeneral Engin Alan Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanlığı Karargahı Planlama Subayı, Moskova Kara Ataşesi, Komando Tugayı Kurmay Başkanı, Genelkurmay Özel Kuvvetler Öğretim ve Eğitim Grup Komutanı, Kurmay Başkanı, 5. Komando Alay Komutanı ve 2. Kolordu Kurmay Başkanı olarak görev yaptı.

Afrin harekatıyla ilgili Twitter üzerinden halkı bilgilendirirken neyle karşılaşacağını, ne cevaplar alacağını bilmiyordu.

Ama bunu elbette ki beklemiyordu…

Doç. Dr. Bilge Demirköz ODTÜ’deki akademisyenliğinin yanı sıra CERN’de araştırmacı olarak görev alıyor. Geçen sene Uluslararası Bilim Kadınları Ödülleri töreninde yükselen yetenek ödülüne layık görülen ve mütevazılığın kitabını yazan akademisyen, Twitter’ı aktif olarak kullanıyor.

Takipçilerine uzay, kuantum, gen terapisi gibi pek çok bilimsel alanda bilgiler veriyor; bazen de ülkemizdeki araştırmaların yetersizliğinden ötürü dert yanıyordu ama bu cevap sanki derdinin tam olarak nedenini açıklıyor sanki?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu polislere ‘ayak kırma’ talimatı vermiş, Türk Ceza Kanunu’nun mimarı olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer de suç olduğunu belirterek tepki göstermişti.

Bunun haber olması üzerine gelen bu yorum, içinde yaşadığımız cehaleti gözler önüne seriyor.

Bunun üzerine yazacak şeyi biz bulamadık…

2016’da kaybettiğimiz, pek çok ülkede kürsüsü bulunan ve dersler veren değerli sosyal bilimci Prof. Dr. Halil İnalcık’ın ölmeden kısa bir süre önce yazdığı bu tweet insanı duygulandırıyor, değil mi? Ama bazılarının aklına da bambaşka şeyler takılıyor.

Bu sorun elbette sadece ülkemizle sınırlı değil… Harry Potter serisinin yaratıcısı J. K. Rowling, Snape karakterinin ne tam olarak iyi ne de tam olarak kötü olduğunu yazmıştı ki ‘özgüven’ sahibi ve yazardan bile daha çok bilen o kişi geldi.

J. K. Rowling: “Snape, tamamen gridir. Onu bir aziz olarak ele alamazsınız çünkü kindar ve zorbaydı. Onu bir şeytan olarak da göremezsiniz çünkü büyücülerin dünyasını kurtarmak için öldü.”

Harry Potter fanı: “Hayır, vicdanını temizlemek için öldü.”

Ian Rennie: “Kitapları o yazdı, biliyorsun değil mi?”

Birleştirici olmaya çalışan ve Müslümanlarla Hıristiyanların kardeş olduklarını yazan Papa 1. Francis’e İncil’den bir ayeti okumasını tavsiye eden bu cahil zihniyete ne söyleyebilirsiniz ki?

Papa Francis: “Hıristiyanlar ve Müslümanlar kardeştir, biz de bu şekilde davranmalıyız.”

Hans van den Hoorn: “Neden Müslümanlara Hıristiyan olmalarını söylemiyorsunuz? Lütfen Yuhanna 14:6’yı okuyun.”

James: “Papa’ya ciddi ciddi İncil okumasını mı söyledin?”

Korgenerale psikolojik harp öğretecek, akademisyene “İyi araştır” diyecek, kitabın bizzat yazarına yazdığının tam tersini söyleyecek cesareti insanlık olarak tam olarak nereden buluyoruz acaba? Ne dersiniz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

halil inalcık gıbı bır adama tanrı kım bırader ne demek ya tanrı kelımesı yaratan demektır türkçedir bu kadarda cahıl olmayın be

murat-buyuklu

onedio, yine sağ seçmeni hor görmek, aklınca aşağılamak için atraksiyon yapmak istemiş. nerde muhalif görünümlü bilim insanları var, onlara verilen cevapları haber yapmış. bak, bu cahiller bunlara bile yanıt veriyor demek istemiş. oysa dünyanın her yerinde her kesimden böyle ahkam kesen okualalar var. onedio'nun tarafındakilerde zaten gırla var. ama onu haber yapmazlar. zira o düşüncedekiler emsalsiz derecede zekiler (!)

suleyman.apo

bi de şöyle düşün bu kadar bilim insanı, rütbeli, akademisyen (ki İnalcık hoca bu akademisyen kimliğine bile sığmaz o kadar efsanedir) neden muhalif yada neye muhalif hem zaten muhalif olduklarını da sen kurmuşsun bence

bbbbb

İçeriği hazırlayan Papa örneğini vermiş daha ne yapsın. Sürekli her eleştiriyi üzerinize alınmaktan bıkmadınız mı? Cahile cahil denir.

Gizli Kullanıcı

şurdan sağ seçmeni hor hakir görmek diye bir şey çıkartabilmen için tek mantıklı açıklama sağ görüşlü olup yorumlardaki gibi düşünüp üstüne alınmış olman olabilir.

yoruk

Kitap oku abim.

corpse-bride

bosuan anlatıyon cahıl laftan anlamaz okuyandanda nefret eder

putumku

evet herkes sizi kıskanıyor, o yüzden herkes sizi hor görüyor. halbuki siz büyük resmi gördünüz ve oyunu bozdunuz.

birinci-tekil-birey

İşin uzmanına ahkam kesen direkt salaktır.

umutgenc

Bilge Demirköze "iyi araştır" diyen adam kendinden bahsediyor belki 451.

Gizli Kullanıcı

bilge demiröze onu da önlem olarak hesaba katıp söylemiştir 450yi :D

nurcee

Trajikomik

Görüş Bildir