Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oy Hakkı İçin Aç Kaldılar: İngiltere'de Başlayan Kadın Hakları Hareketinden Izdırap Dolu Kareler

1.2bPAYLAŞIM

İngiltere'de başlayan kadınlara oy hakkı mücadelesi bir asır devam etti ve sonuç olarak başarıyla sonuçlandı. Daily Mail'den derlediğimiz fotoğraflar da çektikleri acıların büyüklüğünü sergiliyor.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Kadınların oy hakkı mücadelesi 1800'lerin ortasında Mary Smith'in Parlamento'ya sunduğu tasarı sonrası İngiltere'de başladı.

Bundan bir asır öncesine kadar, oy kullanma hakkı olmayan kadınlar ikinci sınıf vatandaş olarak muamele görüyorlardı.

1866'da, kadınların oy hakkı için Londra'da bir komite kuruldu, bununla kadınların oy hakkı savaşı başlamış oldu.

1897'de bu harekete öncülük edecek olan National Union of Women's Suffrage Societies kuruldu. Bu harekete dahil olan kadınlara da 'süfrajet' adı verildi. Süfrajetler, protestolar ve dilekçeler gibi barışçıl yöntemler kullanarak kadın haklarını savunmayı amaçlıyordu.

Ancak bu kuruluşun bir üyesi olan Emmeline Pankhurst, daha direkt ve militarist taktikler izlenmesi gerektiğini düşünüyordu.

Bu sebepten 1906 yılında Women's Social and Political Union'ı (Kadınların Sosyal ve Politik Sendikası) kurdu. Sendikanın ilkesi 'sözler değil eylemler' olarak kabul edildi ve nüfusun büyük çoğunluğu eylemlerini ekstrem buldu.

Bu sendikanın üyeleri büyük toplanmalar ve açlık grevleri yapardı.

Bundan 1 yıl sonra Charlotte Despard ve Teresa Billington-Grieg, Women's Freedom League'ini (Kadınların Özgürlük Ligi) kurdular.

Birinci Dünya Savaşı'nın da gelmesiyle çoğunluğun fikri kadınlara oy hakkı verilmesi yönünde değişti ve sonunda 1918 yılında 30 yaş üstü kadınlara oy kullanma hakkı tanındı.

Bundan 10 yıl sonra ise 21 yaş ve üzerindeki herkes oy kullanabilir hale geldi.

Bu nadir arşivde ise çabalarının ne kadar zorlu olduğunu gösteren fotoğraflar var.

Ancak verdikleri büyük savaş tarihin en büyük değişimini getirdi.

Bu fotoğraflar, 1910'lu yıllarda hapishanelerde zorla beslenmeye çalışılan kadınları gösteriyor.

Bu açlık grevleri, süfrajetlere gelecekte hem fiziksel hem de mental zararlar verdi.

Zorla beslenen kadınlar, akciğerlerine giden yiyeceklerden ötürü bu acıyı 'dayanılmaz' olarak nitelendirdi.

İngiltere'den tüm dünyaya ilham veren bu hareket sayesinde bugün bunları yazıp okuyabiliyoruz, siyasi hayatımızda söz sahibi olabiliyoruz.

Onlar cinsimiz için aç kaldı, can verdi, savaştı. Bu hakkı kazanabilmek için her ulusun geçmişindeki kadınlar acı çekti. Maalesef ülkemizde takdir edilmekten ziyade insanların kazanabilmek için can verdiği bu hakkı ellerimizle teslim etme çabasındayız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Mustafa Kemal Atatürk,bir kez daha sevgiyle anıyorum.

deneri

Bizde de işte Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk vardı kurduğu cumhuriyetin 10.yılında kadınlara gerekli hakları kavgasız döğüşsüz verdi. Saygı,sevgi ve minnetle❤

Gizli Kullanıcı

Doğal olarak hepimizin aklına Mustafa Kemal Atatürk geldi. Türkiye'de yaşayan bir kadının Atatürk'ü sevmemesini hiçbir zaman anlayamayacağım. Yıkılmakta olan bir ülkeyi toparladı ve üstüne hepimize ama özellikle de kadınlarımıza Avrupa'da bile olmayan haklar sundu. Ne kadar minnet duysak az. "Ey kahraman Türk kadını sen yerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın."

portlekgoz

Yanlış ilk oy hakkını finlandiya verdi bk ve abddeki olaylar bizi veya başka ülkeleri pek etkilemedi asıl devrimi sessizce finlandiya yaptı

therewasauser

Yazıyı okurken aklıma sadece Mustafa Kemal Atatürk geldi

Görüş Bildir