Görüş Bildir

Oxford Üniversitesi: ‘Shakespeare, Oyunlarını Christopher Marlowe ile Birlikte Yazdı’

Anasayfa > Iq > Sanat

Oxford Üniversitesi Yayınları, İngiliz şair ve oyun yazarı Christopher Marlowe’un Shakespeare’in üç oyununda imzası olduğunu doğruladı ve Marlowe’u Shakespeare’in “yardımcı yazarı” olarak kayıtlara geçirdi. 

BBC'de yer alan habere göre, henüz hazırlık sürecinde olan New Oxford Shakespeare adlı derleme, “6. Henry” oyununun künyesinde tarihe damgasını vurmuş bu iki tiyatro yazarının da adı yer alacak.

New Oxford Shakespeare’in editörü Gary Taylor, Marlowe’un Shakespeare eserlerine olan katkısını “yeterince sağlam ve belirgin” olarak nitelendiriyor ve ekliyor: 

“Shakespeare ve Marlowe’un birbirinden sadece ilham almadığını, aynı zamanda birlikte çalıştığını da kesin olarak söyleyebiliriz. Rakipler bazen işbirliği yapar.”

Marlowe’un katkısı ilk defa resmi bir otorite tarafından tanındı

Marlowe’un katkısı ilk defa resmi bir otorite tarafından tanındı
Marlowe’un katkısı ilk defa resmi bir otorite tarafından tanındı

“Doktor Faustus” adlı oyun başta olmak üzere yazdığı tiyatro oyunlarıyla adından söz ettiren Marlowe’un “6. Henry”nin 1,2 ve 3. bölümlerinde imzası olduğundan şüpheleniliyordu. Böylece Oxford Üniversitesi Yayınları ile Marlowe’un katkısı ilk defa resmi bir otorite tarafından tanınmış oldu. 

Shakespeare’in bilinen tüm eserlerini içerecek New Oxford Shakespeare adlı derlemenin üzerinde çalışan araştırmacılar, eserlerin tahmin edilenden çok daha fazla “yardımcı yazar” ortaklığı içerdiğini öne sürüyor. Dünya çapında 23 uzmanın katılımıyla yürütülen araştırmalar, Shakespeare’in 44 eserinden 17’sinin yardımcı bir yazar ortaklığı ile son halini aldığını gösteriyor. Araştırmalar hem geleneksel metin çözümlemesi yöntemleriyle hem de bilgisayar teknolojisinden yararlanılarak yürütülüyor.

Shakespeare profesörü Carol Rutter: "Shakespeare neden onunla işbirliği yapmayı kabul etsin ki?”

Shakespeare profesörü Carol Rutter: "Shakespeare neden onunla işbirliği yapmayı kabul etsin ki?”

Warwick Üniversitesi’nde Shakespeare profesörü Carol Rutter ise konuya farklı bir yorum getiriyor: “İnsanlar istedikleri gibi düşünmekte serbest. Oxford Üniversitesi Yayınları’nın adı bile birçok insana yeterince ikna edici gelmeyecektir. Shakespeare’in birçok kişiyle birlikte çalıştığını düşünüyorum fakat Marlowe’un bunlardan biri olması beni şaşkınlığa uğratırdı. Beni bu düşünceye iten bu oyunların kaleme alındığı esnada Marlowe’un oyun yazarlığı alanında en çok tanınan isimlerden olması. Shakespeare neden onunla işbirliği yapmayı kabul etsin ki?”

Kültür Servisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
5
3
3
1
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?