Görüş Bildir
Haberler
Otobüs Şoförünün İlk İfadesi: 'Şoka Girdim, Hatırlamıyorum'

Otobüs Şoförünün İlk İfadesi: 'Şoka Girdim, Hatırlamıyorum'

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başkent Ankara'da 12 kişinin hayatına mal olan kazaya neden olan ve tutuklanan otobüs şoförü Erol Ayaz ilk ifadesinde ''Şoka girdim. Yaptıklarımı hatırlamıyorum.' dedi.

Ankara'da 12 kişinin hayatına mal olan katliam gibi otobüs kazasına ilişkin soruşturma devam ediyor. 

Kazada yaşamını yitirenlerden 8'i dün Ankara'da toprağa verildi. 

Facianın ardından Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan yaralıların 5'i ayakta tedavinin ardından taburcu oldu. Ağır yaralanan Erdal Demirtaş (48) yoğun bakım ünitesinde tutulurken, diğer 4 yaralının tedavisi de devam ediyor.

'Hatırlamıyorum' dedi

Kazaya neden olan otobüs şoförü Erol Ayaz, dün Ankara Adliyesi'nde önce savcıya ifade verdi, ardından hâkim karşısına çıktı. 

Habertürk'te yer alan habere göre, 8 yıldır EGO'da çalıştığını belirten Ayaz, ifadesinde şunları söyledi: 'Önümde maddi hasarlı kaza vardı. Araç çalışır haldeydi, el frenini çektim. Vitesi boşa getirip getirmediğimi hatırlamıyorum. Araçtan inip kaza yerine geldim. Yolculara isteyenin inebileceğini söyledim, indiler. Arkamdaki şoförler kornaya basıp, 'Biraz öne al, sağa ya da geri dönebiliriz' dediler. El frenini indirdim. Biraz gaza dokundum. Araç yavaş hareket edeceğine hızlandı. Frene bastım, tutmadı. Önümdeki otobüse vurmamak için direksiyonu sağa kırdım. Hâkimiyeti kaybettim, otobüs kaldırıma çıktı. Israrla ayak frenine bastım, durmadı. Heyecanlandım, el frenini çekemedim, unuttum. İnsanlar kaçışıyordu, onlara çarpıyordum. Şoka girdim. Yaptıklarımı hatırlamıyorum.'

Facianın güvenlik kamerası görüntüleri

Savcı sigarayı sordu

Soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili ise Ayaz'a incelenen araç kamerasına ait görüntüleri sordu. 

Bilgili yolcuları indirdikten sonra sigara yaktığını ve sakin göründüğünü hatırlatınca, Ayaz 'Şu an hatırlamıyorum. Şoktaydım. Otobüsten indikten sonra ne yaptığımı hatırlamıyorum. Daha sonra EGO amiri aradı, telefonu açtım, olayı anlattım. Onlarla birlikte polise teslim oldum. Pişmanım' dedi.

Şoför Ayaz, 'Birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermek' suçundan mahkemeye sevk edildi. Tutuklanan Ayaz, ölen her kişi için ayrı ayrı 2 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Öte yandan kazanın dehşeti, çevredeki güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülere göre, kaldırımda yürüyen çok sayıda yaya, otobüsün hızla geldiğini fark edince sağa sola kaçışmaya başlıyor. İki anne, pusette taşıdıkları bebeklerini kurtarmak için can havliyle bir dükkâna sığınıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Şoför eğitmeninden çarpıcı tespitler

Ankara'da 12 kişinin ölümüne neden olan EGO şoförü, otomatik gaz sisteminin devreye girdiğini ve frenin kilitlendiğini savundu. 

Türkiye'nin önde gelen otobüs üreticilerinden birinde yönetici olarak çalışan ve belediye şoförlerine eğitim de veren bir uzman, kazayı analiz etti. 'Kabataş kazasının aynısı' diyen uzmanın tespitleri özetle şöyle:

'Yüzde 99, şoför panikle fren yerine gaza bastı'

'İfadede freni bırakınca aracın kendiliğinden hareket ettiği söyleniyor. Böyle bir fırlama, ancak saatte 2-3 kilometre hız yaratır. Bu da yürüme hızıdır. Ben yurt dışında da görev yaptım. Bu tür kazaları orada da inceledim. Şoförler hep 'Araba kendiliğinden gazlandı' der. Asla böyle şey olmaz. 30 yıllık şoför bile gaz ve freni karıştırır. Aracın freni patlasa bile freni boşaldığı için o kadar ağır hareket eder ki yayaları itemez, kaldırıma çıkamaz. Şoförler panikledikleri anda fren yerine gaza basıyorlar. Hiçbir araba kendi kendine gaz yemez. Yüzde 99, şoför panikle fren yerine gaza bastı.'

Kabataş kazası gibi

İstanbul Kabataş'ta 1 Ağustos 2014'te meydana gelen kazada kontrolden çıkan İETT otobüsü, vapura binmek için bekleyenlerin arasına dalmıştı. Gözaltına alınan otobüs şoförü Eyüp E., 'Hareket tuşuna bastım. Araç birden fırladı. Frene bastım, durmadı. Gaz pedalı takılmış gibiydi' demişti. 

'Şoför telefonla konuşuyordu' iddiası

Bir görgü tanığı, kazayı şöyle anlattı: 'Otobüs Ankaray'ın girişinden başlayarak, insanları altına ala ala geldi. Çok hızlıydı. Aynı zamanda şoför telefonla konuşuyordu. Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne seslenmek istiyorum. İnsanların canı bu kadar ucuz olmamalı. Sen otobüsün direksiyonuna oturttuğun insanlara dikkat etmelisin.'

'Bir adım daha atmasam, ben de ölecektim'

Faciadan yaralı kurtulan Gürdal Aladağ (44), o anları şöyle aktardı: 'Bankadan geliyordum. 2 EGO otobüsü kaza yaptı. Yol kapanmıştı. Sonradan gelen 3'üncü otobüs, sıyrılmak isterken kaldırıma daldı. Çok süratliydi, duramadı. Ağacı söktü. Metronun duvarını yıkıp insanları altına alarak devam etti. Hızı hiç kesilmedi. Bağırış çağırış, kıyamet günü gibiydi. Otobüs ilk bana vurdu ve kenara savruldum. Bir adım daha atmasam, ben de ölecektim.'

Kaynak: Habertürk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
0
0
0
0