Osmanlı İmparatorluğu Tarihi Hakkında Bugüne Kadar Belki de İlk Kez Duyacağınız 17 Bilgi

-

6 asır 3 kıtaya hükmeden Osmanı İmparatorluğu hakkında birçok kitap yazıldı hala yazılıyor ve yazılmaya devam edecek. Hakkında her gün yeni bilgiler öğrendiğimiz Osmanlı ile ilgili belki de bugüne kadar ilk kez duyacağınız 17 bilgiyi derledik.

1. Osmanlı Ailesi Kayı Boyu'na mensup değildir.

Kaynak: Halil İnalcık

2. Osmanlı İmparatorluğu 1299 yılında değil 1302'de kuruldu.

Kaynak: Halil İnalcık

3. Ulubatlı Hasan diye biri yoktur.

Kaynak: İlber Ortaylı

4. Sarıkamış Felaketi'nde soğuktan uluyan askerler vardı.

Kaynak: İlber Ortaylı

5. Hezarfen Çelebi ve onun uçması diye bir olay yoktur.

Kaynak: İlber Ortaylı

6. Osmanlı Tarihi'nin ilk ve en önemli kaynağı Çorum'un Mecitözü ilçesinde doğan bir Vefai şeyhi olan Aşıkpaşazade'ye aittir. Büyük dedesi Baba İlyas'tır.

7. Bektaşiliğin öncüllerinden Baba İlyas, Osman Gazi'nin kayınpederi Şeyh Edebali ve Hacı Bektaş Veli, Vefai tarikati mensuplarıydı.

8. Esrar ve alkol kullanan padişahlar vardı.

Kaynak: İlber Ortaylı

9. İlk rakı ve bira fabrikası II. Abdülhamid Han zamanında açılmıştır.

10. Hurufiler, Fatih Sultan Mehmet döneminde saraya sızıp devletin bekasını tehlikeye attıkları için diri diri yakılarak cezalandırılmıştır.

11. İstanbul'un Fethi sırasında Osmanlı ordusunda Hristiyan askerler, Bizans ordusunda ise Müslüman Türk askerler vardı.

12. Şeyh Edebali'nin ''Ey Oğul'' diye başlayan öğütleri olduğu iddia edilen liste gerçek değil.

Kaynak: Murat Bardakçı

13. Bağımsızlık için isyan edip ölen Sırp ordusu askerlerinden Osmanlı tarafından Kelle Kullesi yapılmıştı.

Kaynak

14. Asıl Mehter Takımı 1826 yılında kaldırılmıştır. Bugün bildiğimiz Mehter marşları 1914 sonrası bestelenmiştir.

15. Latin harflerine geçiş ilk kez Sultan II.Abdülhamit Han zamanında düşünülmüştür.

Kaynak: İlber Ortaylı

16. Osmanlı yıkıldıktan sonra TBMM'nin halife seçtiği Abülmecid Efendi'nin nü tabloları vardı.

17. Sherlock Holmes'un Türkçe ilk çevirilerini Sultan II. Abdülhamit Han yaptırtmıştır. Yazarı Sir Arthur Conan Doyle'u İstanbul'a davet ederek Mecidiye Nişanı vermiştir.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baybarss

1-YENİÇERİ OCAĞINDA İMAMI AZAM SANCAĞI BULUNURDU 2-OSMANLI DÖNEMİNDE KURULAN MEDRESELER VE BUGÜNE GELMİŞ BELGELERİNDE HALİFELER ARASI AYRIM YAPILMADIĞI EHLİ SÜNNET OLDUĞU GÖRÜLÜR. 3-DEVLETİN KURUCUSUNUN İSMİ OSMAN BEY BİRÇOK ŞEHZADENİN İSMİ ÖMER BAYEZİD KIZILBAŞLARIN VERMEDİKLERİ İSİMLER BULUNUR. 3-ORHAN BEY DÖNEMİNDEN BAŞLAYARAK YAPILAN CAMİLER MEDRESELER YAPILMIŞTIR DEĞİL BUNLARIN MİHRAP MİNARE GİBİ BÖLÜMLERİ VARDIR 4-HACI BEKTAŞİ VELİNİN AHMET YESEVİNİN ESERLERİNE BAKILDIĞINDA HALİFELER ARASI AYRIM YAPMADIKLARINA 5 VAKİT NAMAZ ORUCU KABUL ETTİKLERİ GÖRÜLÜR.

baybarss

gerçekleri çarpıtmışsınız yani şunu kaç kere söylememiz gerekli Osmanlı İmparatorluğu Müslüman Ehli sünnet hanefi itikadı üzerinde bir imparatorluktu 4 hak mezhepten başka bir mezhep tanınmıyordu.Sırf kızılbaşların gönlü olsun diye devleti vefai denen batıni tarikatın üyelerinin kurduğunu söylüyorsunuz iyi dinleyin kanıtlarını sıralıyorum.

csa

Bu Hazerfen Çelebi olayı için daha geçenlerde İlber OrtaylI'dan dinledim. Yoktur demiyor. Gerçekliğinin bir kanıtı yok rivayetler dışında diyor. Yani direk yalandır demek çok doğru da değil. Ve bu bilgilerde de en çok dikkatimi çeken yine II. Abdülhamit'in çok nitelikli bir padişah olduğu, belki Süleyman döneminde padişah olmuş olsa çok daha fazla övgüyle bahsedilirdi. Birde bu yorumlar neden sanki içerikte OSmanlı'ya hakaret varmış gibi ???

abdulhamid-yildiz

bu sayfatı hangi beyin yoksunu paylaştı

bicakdepo

www.kilicevi.com

Görüş Bildir