Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oruç Tutmayanların Farkında Olmadan Yapabilecekleri 13 Masum Gaf

-

Herkesin inancı kendine de olsa insan ister istemez Ramazan ayında empati kurmak için daha dikkatli olmaya çalışıyor. 

Ancak bazen bir an geliyor ki farkına varmadan gaf üstüne gaf yapıyoruz. İşte oruç tutanların affına sığınarak oruç tutmayanların boşluğuna geldiği anda yaptıkları talihsizlikler.

1. Su içmek.

Metrodasınızdır, koşturmuşsunuzdur ve hava sıcaktır. O suyu çıkarıp içersiniz ve sonra gelen pişmanlık....

2. Yemek ikram etmek.

Mesela eve misafir gelir, farkına varmadan "dolapta soğuk karpuz var, getiriyim mi iki parça?" dersiniz.

3. Yemek resmi paylaşmak.

Yine niyetiniz kötü olmadan sosyal medyada yemek resmi paylaşırsınız.

4. Yemek yaparken koku çıkarmak.

Evde kendinize ufak bir şeyler hazırlayayım derken tüm evi yemek kokutursunuz.

5. İş yerinde kahve içmek.

Haydi yemeği de geçtim, hem kahve tiryakisi olup hem de oruç tutanların önünden kahve fincanıyla geçersiniz hatta su ısıtıcısına yaklaşmak bile büyük gaftır.

6. Çalışan birine yiyecek-içecek ısrar etmek.

Mesela eve usta gelir siz farkında olmadan tutturursunuz:

"Soğuk bir su ister misinizi?" 

- Yok sağolsun, ben iyiyim.

"Aaa o zaman taze meyve suyu var ondan veriyim."

- Niyetliyim, teşekkür ederim.

"......... Allah kabul etsin."

7. Aile büyüklerine yalan söylememek için kaçak yaşamak.

Babanneninizin evine gidersiniz, tam ağzınıza bir şey atacakken oğlum sen niyetli değil misin sorusuyla karşılaşıp bu mübarek günde yalan söylememek adına elinizdekini yavaşça bırakıp oradan uzaklaşırsınız.

8. Yerli yersiz yemekle ilgili konuşmak.

İki saat önce kahvaltı etmişsinizdir ve farkına varmadan toplantının ortasında "ouuufff öğle yemeğine daha çok var yieeaaa" tarzı patavatsız bir yorumda bulunursunuz.

9. Yemek programları seyretmek.

Televizyonda öylesine kanalları zaplarken yemek kanalına denk gelip arka fonda açık bir şekilde durduğunu düşünürsünüz, ta ki oruç tutan birinin odada bulunduğunu görene kadar!

10. Diyette olmak.

Diyette olmanızda bir sorun yok ancak alelade bir şekilde "aaayyy doymadım yaa küçücük bir ton balıklı salata ve kepekli ekmekle duruyorum resmeeeen" diye çığırırken yanınızdaki insanın yaklaşık 9 saattir aç olduğunu hatırlarsınız.

11. Yemek denetmeye çalışmak.

Mesleğinizden dolayı ya da tadına tuzuna bakması için "şunu bi denesene" çabalarınızın yersiz ve tuzsuz olduğuna şahit olursunuz.

12. Bir içki içeriz dimi ile söze başlamak.

Hadi diyelim iftar saatinden sonra buluştuğunuz arkadaşınızla dışarlarda otururken, "bir şeyler içeriz dimi baba" diyerek gaffın babasını yaparsınız.

13. Yemek editörü olmak.

Evet malesef bazılarımız bu işler ile uğraşarak tüm gözleri Ramazan ayında üzerine topluyor....

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
odionedio

aman ben güldüm geçtim siz tartışmanıza devam edebilirsiniz dfghjk

odionedio

herneyse deminden beri alttan almaktan bıktım. editör arkadaş siz Ateistleri kızdırıp küfür yememek için alttan alarak şunu söylemeye varmış: "kardeş biliyosun dışarda %90 oruçlu. sende bi zahmet biraz dikkat göster." tabi ki de "biz yemiyoruz sen de yemeek zorundasın!!!!" anlayanlar hemen atlamışlar

odionedio

İçerik anlanmadan beğenilmemiş. beğenmek zorunda değilsiniz de anlar anlamaz hemen " bonone sonde tutmo sonde ye" denmiş. İçeriğin amacı tutmayanları aşağılamak değil ki sadece toplumda çoğunluğun yemediğini bildiğiniz halde biraz daha dikkatli olabilirsiniz mesajı

mignon

En zoru kesinlikle 13. maddee Ceyliiin! 😂

supro35

Tutmak zorunda olmadığımız gibi ekstra özen göstermek durumunda da değiliz. Birileri kendi tercihleriyle yemek yemeyi, su içmeyi kesti diye niye kendimizi suçlu hissedip yanlarında bişey yiyip içemeyelim ki? Bireylerin kararları bizi sınırlamamalı.

odionedio

Kardeş kimse sana oruç tutmak zorunda olduğunu söylediğini sanmıyorum.

odionedio

Sadece toplumun çoğunun yemek yemediğini bildiğiniz şu zamanda anlayışlı olur musunuz dendi. Abartılacak bir şey göremiyorum.

Görüş Bildir