Orta Yol Yok! Kürtajın Bir Kadın Hakkı mı Yoksa Cinayet mi Olduğu Tartışması Yeniden Alevlendi, Sosyal Medya Karıştı

1.6bPAYLAŞIM

Türkiye'de kürtajın 10. haftaya kadar yasal olduğunu biliyor muydunuz?

Dilimize Fransızcadan geçen kürtaj kelimesi TDK'ya göre "Vücutta boşluklar içinde bulunan yabancı cisimleri, hasta veya zararlı sayılan dokuları kazıyarak alma, kazıma ile döl yatağının içini kazıyıp cenini alma işi" anlamına geliyor.

Anne karnında bebeğin gelişiminin durması, bebekte gelecek nesilleri etkileyebilecek sakatlık olması, anne adayının hamile olduğunu bilmeden zararlı maddelere maruz kalması, riskli hastalık, rahim duvarının kalınlaşması ve rahim kanseri riski gibi durumlar ile istenmeyen gebeliklerde başvurulan bir yöntem olan kürtaj kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir. Hiçbir kadın da hem fiziksel hem psikolojik olarak bu kadar ağır olan bir operasyonu bir yöntem olarak kullanmaz.

Her ne kadar yasa dışı olduğu düşünülse de, Türkiye'de 1983 yılından bu yana istenmeyen gebelikler 10. haftaya kadar isteğe bağlı olarak sonlandırılabiliyor.

Güvenli ve yasal kürtajın hayat kurtardığını burada anlatmamıza gerek yok diye düşünüyoruz. Mutlaka ailenizden, çevrenizden "doğal bebek düşürme yöntemleri" gibi saçmalıkları işitmişsinizdir. Bu saçmalıklarla da kaç kadının öldüğünü tahmin edebilirsiniz. Dolayısıyla kürtaj pek çok kadın için hayat kurtarıcıdır ve bu kararı vermek sanıldığı kadar da kolay değildir.

Kürtajla ilgili daha detaylı bilgi için: 👇

Kürtaj Hakkında İleri Geri Konuşmadan Önce Mutlaka Öğrenilmesi Gereken 14 Bilgi - onedio.com
Kürtaj Hakkında İleri Geri Konuşmadan Önce Mutlaka Öğrenilmesi Gereken 14 Bilgi - onedio.com

Peki yine nereden çıktı bu? Her şey ponyo'nun bu paylaşımıyla başladı: İstenmeyen gebeliğini sonlandırmaya çalışan ancak parası olmayan kadınlar için "askıda kürtaj" uygulaması başlatılması gerektiğini söyledi.

twitter.com

Ve bugün her ne olduysa Twitter akışı değişti ve temcit pilavı gibi ısıtılan konu yeniden gündeme geldi: Kürtaj hak mı yoksa cinayet mi?

Kürtajın cinayet olduğunu düşünenler bilimsel olarak cenini bebek kabul ediyorlar ve 'nefes' aldığını söyledikleri bebeğin acı çekerek öldürüldüğünü savunuyorlar.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Kürtajın bir kadın hakkı olduğunu düşünenler de nedenleri tek tek sıralıyorlar ve kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olmadığını örneklerle anlatıyorlar.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Defalarca paylaşılanı bir de biz söyleyelim: Çiftler ortak karar verebilir, bir kadın gebeliğini kendi isteğiyle sonlandırabilir ve aile içi tecavüz olgusu Türkiye'de sandığınızdan daha yaygındır.

Yasal kürtaj hayat kurtarır...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
assistant

ya ne salak cahiller var.. kürtajda bebeği çıkarıp öldürmüyolar bunu da söylettiniz ya gülsem mi ağlasam mı bilemedim.. kan pıhtısından bahsediyoruz, herhangi bir canlıdan insandan değil..o hani tuvalete attığınız spermlerden farklı değil kadının içindeki.. boş yapmayın. zaten 10 haftadan sonra izin verilmiyor ve o zaman oluşum başlıyor..

coolcoolcoolcoolcool

Kürtaj bir kadının ya da çiftin beraber verebileceği bir karar olmalı. Kürtaj olmasa, istenmeyen bebeğe kim bakacak? Devlet bakar deyip doğurmak büyük bencillik. Ya da bebek doğduktan sonra öldüren, boğan anneler, ya da sevgililerinin öldürüp bir yere attığı haberlerini görüyoruz. Bu çocuklar şiddetle büyüyüp kendilerine bile bakamayacak hale geliyorlar. Anne-baba bırakıyor sokağa. Sokakta serseri dediğimiz kişiler haline dönüşüyorlar. Başkalarının canı yanıyor. Müge anlı'ya çıkan aileler genellikle doğru ebeveynlik yapamamış, çocuklarına bakmamış,ihmal etmiş kimseler. İnsan bakamayacağı, düzgün yetiştiremeyeceği çocuğu yapmamalı. Olduysa da tabi kürtajı düşünüyorsa olmalı. Diğer türlüsü, çocuk doğduğunda mutlu gelmiyor ki dünyaya. Her anı üzüntü. Bunu çektirecek insanlar yapmasın çocuk. Tecavüze uğramış kadınlara da bulaşılmasın. İnsaf.... Konuya dahil mi değil mi tartışılır ama aklıma Jonathan Swift geldi.

emsalden-misal-olmaz.

doğmuş bebek ile doğmamış bebek arasında çok fark yok. ikisi içinde aynı savunmayı yapmak lazım.

emsalden-misal-olmaz.

İstenmeyen çocuktan hayır gelmez ise, doğduktan sonra da öldürmek sorun değildir herhalde. Bahane bulmayın cinayete!

corpse-bride

istenmeyen gebelık her zaman sıkıntılı bır durumdur en basında ıyı korunmak gerek ama ılla arada oluyor korunsanda gebe kalınıyor. kurtaj bı cıkıs yolu. acıkcası sevgıden yoksun bakmak ıstemeyecegın cocugu dunyaya getırıp rezıl olmasına neden olmaktansa hıc olmasın daha ıyı. goruyoruz ortalıkta sevgıden yoksun ahlaktan yoksun basıbos bırakılmıs ınsan guruhlarını. bunların sayısal olarak cogaldıgını ve dunyayı ele gecırdıgını dusun senın emek emek ısledıgın cocugunda hayatını cehenemme cevırır o nedenle ıstenmeyen gebelıkler kesınlıkle sonlandırılmalıdır

Görüş Bildir