Orta Yaş Üstü Erkeklerin Motor Sevdasıyla Hayata Tutunma Çabasını Anlatan Mini Dizi: Andropoza Yetişmek

1.7bPAYLAŞIM

Türkiye’de Andropoza Yetişmek adında bir spor realite dizisi çekiliyor. Evet, bir erkek draması. Hem de her erkeğin...

Dijital platform için tasarlanmış olan dizinin öyküsü şöyle; amatör motosikletçiler olan, orta yaş bunalımındaki Burçin’le Ertuğ, 250cc kategorisinde motosiklet yarışlarına katılmaya karar verirler. Ama yavaşlayan ve ağırlaşan bedenleriyle bu hayallerine yetişmeleri ne kadar mümkün?

Devrim Sirmen

Bunu anlayabilmeleri için, önce, ortak dostları Altın Elbiseli Adam-Barkın’ın tanıştırdığı eski yarışçı Devrim’i, eğitmenleri olması için ikna etmeleri gerek.

Ertuğ Tüfekçioğlu ve Devrim Sirmen

10 bölümlük ilk sezonda, Ertuğ ve Burçin, Türkiye ve yurt dışındaki pist antrenmanlarında Devrim tarafından eğitilecek ve 5 ayaklık 2020 amatör motosiklet yarışlarına katılacaklar.

Burçin ve Ertuğ

Andropoza Yetişmek, adını, erkeklerin testosteron seviyesinin 50’li yaşlarda azalmasıyla ortaya çıkan Fransızca yaşdönümü anlamındaki Andropoz evresinden alıyor.

Devrim ve Burçin

Karakterlerin kendilerine göre yarışma isteme nedenleri ise aşağıdaki mektuplarında ve tanıtım filmlerinde belirtiliyor;

“Ben BURÇİN. Biyolojik yaşım 44. İzmit’te büyüdüm. Üniversite eğitimi için taşındığım İstanbul’da 15 senemi bir görsel efekt şirketinde geçirdikten sonra, geçen sene İzmit’te bir otomobil koltuğu fabrikasında çalışmaya başladım. Seleye oturmayı tercih ederim.Son sevgilimle, evlilik korkum yüzünden birkaç kez ayrıldım. Bilişim uzmanıyım. Motosikletimle gezip, yarışmak kadar onunla ilgilenmeyi de seviyorum. Yarış anında kararsızlığa yer olmaması beni rahatlatıyor.Yan etkisi kararsızlık olan suçluluk ve değersizlik hislerimden arınmak için Andropoza yetişmeliyim.”

“Adım ERTUĞ. Ankara’da doğup, İstanbul’da yozlaştım. 16 sene boyunca kıvama geldiğim Los Angeles’dan eğitimli ve işsiz bir film yönetmeni olarak döndüm. İstanbul Bursa arasında çürümekteyim.Hayatta sadece evlenmekten korktuğumu zannederken aşık olduğum 23 yaşındaki sevgilimle evlenince daha derinlerdeki korkularımla karşılaşmaya başladım.Çektiğim kısa filmleri bir uzun filmle, motosiklete bindiğim anları bir motosiklet yarışında dereceye girmekle anlamlandıracağımı zannediyorum.Biyolojik olarak 43 yaşımdayım ve yeterli hissedebilmek için Andropoza yetişmeliyim.”

“Merhaba, ben DEVRİM. 1992’den beri motosiklete biniyorum. 2010 yılında CSS’nin (California Superbike School) ilk Türk eğitmeni oldum.Size 2 sır vereyim; ancak öğrenerek genç kalabiliriz ve istediğiniz kadar hızlı gidin, göbeğiniz sizinle geliyor.”

AY’nin yaratıcısı Ertuğ Tüfekçioğlu’nun notu:

“Dalgaları durduramazsın ama sörf öğrenebilirsin” sözünden yola çıkan bu hayatla başa çıkma öyküsünde, zamanla ilişkisi olan herkes bizi anlayabilir.

Andropoza Yetişmek tanıtım filmi:

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir