Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Örnek Okulun Örnek Müdürü: Okulu ve Öğrencileri İçin Yaz Tatilinde İşçi Gibi Çalıştı

 > -
Abone ol

Sivas'ın Ulaş ilçesindeki Vali Lütfi Fikret Tuncel Ortaokulu'nun müdürü Ramazan Baker, yaz tatilinde işçi gibi çalışarak okul binasının dış cephesini desenlerle süsledi. Baker, 1,5 yıl önce müdür olarak atandığı ve örnek uygulamalar dolayısıyla takdir belgesi verilen okulunun baştan aşağı yenilenmesini sağladı. Kendi ifadesine göre Baker'in müdürlük anlayışında, 'sabah gelip koltuğa oturup akşam gitmek ve sağa sola emirler yağdırmak' yok.

Yaklaşık 1,5 yıl önce müdür olarak atandığı okuldaki fiziki ortamı daha iyi bir seviyeye getirmek için gayret gösteren Baker, okulun baştan ayağı yenilenmesini sağladı.

Örnek uygulamalar dolayısıyla takdir belgesi verildi

Örnek uygulamalar dolayısıyla Başbakanlık Etik Kurulu'nca takdir belgesi verilen okulun dış cephesine Türk motifleri yapan Baker'e göre, öğrenciler de bu tür çalışmalardan memnun.

Her gün 37 kilometre uzaktan geliyor

Ramazan Baker, Sivas'ta ikamet ettiği için yaz tatili süresince il merkezine 37 kilometre uzaklıktaki Ulaş ilçesine her gün aracıyla gidip geliyor. 

Baker, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, tatili fırsat bilerek okulun eskiyen dış cephe boyasını yenilediklerini söyledi.

'Farklı bir model deneyerek okulun cephesine kilim deseni uyguladım'

Okulun dış cephesinin göze daha hoş görünmesi için bir farklılık yaptığını belirten Baker, "Farklı bir model deneyerek okulun cephesine kilim deseni uyguladım. Amacımız sıradan olmasın, güzel bir şey olsun. Ortaya güzel bir okul çıktı." dedi.

Hobi bahçesinde domates, biber ve salatalık yetiştiriyorlar

Okulun tabelasını yenilediklerini ve dış cepheye ışıklı Türk bayrağı yaptıklarını dile getiren Baker, öğrenciler ile kamyon ve traktör lastiklerini boyayarak içlerine çiçek diktiklerini anlattı.

Diktikleri çiçeklerin yaz döneminde dahi öğrenciler tarafından sulandığını aktaran Baker, oluşturulan hobi bahçesinde ise domates, biber ve salatalık yetiştirdiklerini belirtti.

'Her şeyi devletten beklemeyelim, kendimiz yapalım dedik'

Bahçenin bakımının da öğrenciler tarafından yapıldığını ve öğrencilerin buradaki sebzelerden faydalandığını bildiren Baker, şunları kaydetti: 

"Yaz dönemini iyi değerlendirmek istedik. Milli Eğitim Müdürlüğümüz okulumuzun dış cephesinin boyanması için bir ödenek ayırdı. Boyacı ustaları okulumuzun alt zemin rengini boyadılar. Daha sonra motiflerin olduğu desenleri yaptım. Pencerenin altında sadece düz çizgilerin olmasının bir anlamı yoktu. Kendi kültürümüzü yansıtan bir motif olması için kilim desenini seçtik. Okul bahçesindeki anaokulumuzda ise daha modern çizgilere sahip bir boyama yöntemi kullandık. Her şeyi devletten beklemeyelim, kendimiz yapalım dedik. Böyle bir deseni yapmak ustalarımızın çok fazla zamanını ve emeğini alacaktı. Bunu yapmak istemeyince bu işe girdim ve güzel bir çalışma ortaya çıktı. 

Şimdiye kadar yapmış olduğumuz işlerin hepsinde basite ve sıradanlığa kaçmadık. Akademik yönden de olsun yapmış olduğumuz sosyal projelerden de olsun öğretmen ve öğrencilerimizle birlikte her şeyin en iyisini yapmaya çalıştık."

'Müdürlük anlayışımda sabah gelip koltuğa oturup akşam gitmek ve sağa sola emirler yağdırmak yok'

"Müdürlük anlayışımda sabah gelip koltuğa oturup akşam gitmek ve sağa sola emirler yağdırmak yok" diyen Baker, elini taşın altına koyarak öğrencileri için her şeyin en iyisini yapmaya çalıştığını ifade etti.

'Dürüstlük dolabı' ile gündeme gelmişti

Baker, değerler eğitimine önem verdiklerini, bu kapsamda daha önce oluşturdukları "dürüstlük dolabı"nın da ilgi gördüğünü söyledi. 

Okulda değerler eğitimi kapsamında kurulan, kilidi olmayan ve satış elemanının bulunmadığı dolaptaki çikolata, gofret, bisküvi ve içecek gibi ürünleri alan öğrenciler, dolabın kenarında açıkta duran karton kutuya paralarını bırakıp gerekirse para üstünü alarak alışverişi tamamlıyor.

'Dürüstlük Dolabı' Kurdular, Kasaları Fazla Verdi - onedio.com
'Dürüstlük Dolabı' Kurdular, Kasaları Fazla Verdi - onedio.com

Başbakanlık Etik Kurulu, bu örnek uygulama dolayısıyla Vali Lütfi Fikret Tuncel Ortaokulu'na takdir belgesi vermişti.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir