Orhan Pamuk'a 'Kırmızı Saçlı Kadın'daki Ensest İfadeleri Gerekçesiyle Suç Duyurusu

 > 
341PAYLAŞIM

Elektrik mühendisi Yavuz Konuk, ‘ensest ilişki’ iddiasıyla Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ isimli romanının toplatılması için suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda kitabın 114’üncü sayfasındaki ensest ilişkiyle ilgili sözlerin ‘Türk örf, adet ve ahlaki değerlerine’ aykırı olduğu, yazarın ensest ilişkiyi çokça görülen ve çeşitleri olan bir olaymış gibi anlattığı belirtildi.

Kitabın toplatılmasını ve bu bölüm kitaptan çıkarıldıktan sonra tekrar yayımlanmasını talep eden Konuk, Türk halkından özür dilenmesini ve ‘Türk halkına hakaret’ davası açılmasını da istedi.

Pamuk’un suç duyurusuna konu olan ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ kitabının 114’üncü sayfasındaki ifadeler şöyle: 

İstanbul’da iki çeşit hikâye okur tarafından çok seviliyor, ucuz gazetelerde çok yayımlanıyordu. Birincisi; oğlu askerde, hapiste, uzaktayken babanın, genç ve güzel geliniyle yatması, olayı fark eden oğulun babayı öldürmesiydi. Çok işlenen ve sayısız çeşitlemeleri olan ikinci cins cinayet ise, cinsel açlık içindeki oğulun, bir cinnet anında zorla anasıyla yatmasıydı. Bu oğulların bazıları kendilerini durdurmaya ya da cezalandırmaya çalışan babalarını öldürüyordu. Toplum tarafından en çok nefretle karşılanan oğullar bunlardı. Ama toplum onlardan babalarını öldürdükleri için değil, zorla analarıyla yattıkları için nefret ediyor, adlarını bile anmak istemiyordu.”

DHA

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir