Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onedio Retro Kuşağı: 35 Madde ile Ölümünün 6. Yılında Pop'un Kralı Michael Jackson

 > -
Abone ol

Hakkında ortaya çıkan onlarca iddiaya rağmen, müziğiyle ve inanılmaz danslarıyla ayakta kalmayı başarmış efsanevi bir isimdi Michael Jackson. Bugün hala dilimizden düşmeyen onlarca hit şarkısıyla, Pop'un Kralı unvanını sonuna kadar hak etmişti. Çocukluğundan yetişkinliğine kadar, başarılarla dolu bu hayatı sizlerle paylaşmak istedik:

1. 1958 yılının 29 Ağustos günü dünyaya gelmişti Michael Jackson.

Amerika'nın Indiana eyaletinin, Gary şehrinde doğdu. Dokuz çocuklu bir ailenin yedinci üyesi olarak dünyaya gelen sanatçının tam adı, Michael Joseph Jackson'dır.

2. İşçi ve müziğe aşık bir babanın oğluydu.

Babası Joseph Jackson, müziğe tutku derecesinde bağlıydı ve boş zamanlarında gitar çalıyordu. Eşi Katherine ile evlenip kalabalık bir aile haline geldikten sonra, bu ilgisini çocuklarına da aşılayacaktı.

3. The Jackson grubu

60'lı yılların başlarında büyük erkek kardeşleri, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen "The Jacksons" adında bir grup kurarak, kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar.

4. Henüz küçük bir çocukken sahnelere çıkmaya başladı.

Jackson'ın sahip olduğu ses ve dans yeteneği, kısa zamanda fark edildi. Henüz yaşı küçük olmasına rağmen, özellikle solo şarkılardaki performansı nedeniyle, 1963'te, diğer kardeşi Marlon'la birlikte gruba dahil edildi.

5. İşte The Jackson 5 Grubu ve Michael Jackson:

6. Henüz 10 yaşındayken büyük bir başarıya imza attı Michael Jackson.

1968'e kadar geçen süreçte, amatör çalışmalarına gece kulüplerinde ve barlarda devam eden grup, Harlem, New York'ta bulunan Apollo Tiyatrosu'nda düzenlenen bir yarışmada birinci gelerek, dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown'ın kurucusu Berry Gordy'nin dikkatini çekti.

7. The Jackson 5 grubu ilk sözleşmesini yaptı ve Michael Jackson'ın yıldızı hızla parladı.

ametia.files.wordpress.com

1968'te Motown'la imzaladıkları sözleşmeden sonra Kaliforniya'ya taşınan grubun yıldızı hızla parlamaya başladı.

8. 20'li yaşlara geldiğinde, 'The Wiz' isimli filmde rol aldı.

1978'e gelindiğinde ise, Michael için farklı tecrübeler söz konusu olacaktı. Jackson, korkuluğu canlandırdığı "The Wiz" adlı müzikal filmde, aralarında aşk dedikodusunun çıktığı Diana Ross ile birlikte rol aldı.

9. Quincy Jones ile yolları kesişti ve tüm dünyayı sallayacak büyük adımlar atıldı.

Tam da bu dönemde, müzikalde kullanılacak olan şarkıları aranje eden Quincy Jones'la Michael'ın yolları kesişti. Jones, ünlü pop starın gelecekteki başarısının ortaklarından biri olacaktı. Çünkü, film prodüksiyon aşamasındayken, Jackson'la Jones oldukça uyumlu bir ortaklık kurdular ve Michael'ın bağımsız ilk solo albümünü birlikte yapmak için anlaştılar.

10. 1979 yılında gelen efsanevi ilk solo albüm: ''Off the Wall'

Böylece 1979'da, ünlü şarkıcının ilk bağımsız solo albümü olan "Off the Wall", Jones'un yapımcılığında Epic Records'tan çıktı. "Don't Stop 'Til You Get Enough", "She's Out Of My Life", "Off The Wall", "Rock With You" gibi dünya çapında ses getiren birçok hit parçayı içinde barındıran bu albüm, inanılmaz satış rakamlarına ulaşarak, Michael'ı pop müzik ve eğlence dünyasının idolü haline getirecek; sanatçıya ilk önemli ödüllerini kazandırmaya başlayacaktı.

11. O albümün en çok ses getiren şarkısı: "Don't Stop 'Til You Get Enough"

12. Arka arkaya gelen büyük ödüller yılı: 1980

1980 yılında, American Music Awards tarafından 3 dalda ödüle layık görülen albüm (en İyi Soul/R&B Albümü - Off the Wall, En iyi Soul/R&B Erkek Şarkıcı, En iyi Soul/R&B şarkı - Don't Stop 'Til You Get Enough), birçok liste başarı ödülünün de sahibi oldu.

13. En iyi R&B erkek vokal dalında ilk Grammy ödülü de 1980 yılında geldi.

archive.azcentral.com

Aynı yılın Şubat ayına gelindiğinde, Michael yine "Don't Stop 'Til You Get Enough"la "En İyi R&B Erkek Vokal" dalında ilk Grammy ödülünü aldı.

14. 1982 yılında "Someone In The Dark" ile gelen bir diğer Grammy ödülü: En iyi çocuk albümü.

1982'de ise, ünlü pop yıldızına, En İyi Çocuk Albümü dalında Grammy ödülü kazandıracak olan E.T. (Extra-Terrestrial) filminin orijinal soundrack'i "Someone in the Dark" şarkısını seslendirdi.

15. Michael Jackson'ın hayatında bir dönüm noktası: 1982 yılında gelen "Thriller" albümü.

1982 yılı, ünlü pop yıldızı için neredeyse bir dönüm noktası oldu. Jackson'ı hemen hemen bugün bulunduğu noktaya getiren ve efsaneleştiren albüm, "Thriller", Epic Records'tan yine Quincy Jones yapımcılığında müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Genellikle arka arkaya, tekli halinde piyasaya sürülen albümün "Wanna Be Startin' Somethin'", "Billie Jean", "Beat It"i de içeren her şarkısı hit oldu ve müzik tarihinde tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşarak rekor kırdı.

16. Bugün dilimizden düşmeyen 'Billie Jean' de o albümdeydi:

17. 37 hafta zirvede kaldı ve ödüle doymadı Jackson.

37 hafta zirvede kalan ve Billboard albüm listesinde 122 hafta geçiren Thriller, elbette birçok ödülü de beraberinde getirdi. 1984 yılında, 12 dalda aday gösterildiği Grammy'den 8 ödülle ayrılan Jackson, bir gecede en çok ödül alan sanatçı unvanını, 2000 yılında Carlos Santana egale edene kadar elinde tutmayı başardı.

18. Kardeşleriyle müzik yapmayı da bırakmadı: The Jackson 5 grubu ile gelen "Victory" albümü büyük başarılar elde etti.

1984'te, Thriller rüyası devam ederken, kardeşleriyle tekrar bir araya gelerek "Victory" albümünü çıkardılar. Bu albümde de Michael tarafından yazılmış ve bestelenmiş hit parçalar bulunuyordu.

19. Michael Jackson'ın adı artık Hollywood yıldızları arasındaydı.

Jackson kardeşlerin en başarılı albümü olan Victory için 5 aylık uluslararası dev bir turne düzenlendi. Turne gelirinin tümünü bağışlayacaklarını duyurması üzerine, Jackson'ın adı, jest olarak Hollywood yıldızlar geçidine eklendi. Turneden 5 milyon dolar gelir elde edildi.

20. "Beat It" şarkısı toplumu iyileştirmek için kullanıldı.

mentalfloss.com

1985'te, "Beat It" adlı şarkısını, alkollü araba kullanmaya karşı televizyonlarda ve diğer basın-yayın organlarında yürütülen kampanyalarda kullanılmak üzere bağışlaması nedeniyle, dönemin devlet başkanı Ronald Reagan tarafından, teşekkür amacıyla Beyaz Saray'a davet edildi

21. ATV Müzik hisselerini satın aldı.

1985 yılı yıldız şarkıcı için yalnızca övgülerle geçmedi. Jackson, içinde birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiş parçanın yanı sıra, özellikle Beatles'a ait 200'den fazla şarkının telif hakkını bulunduran ATV Müzik'in en büyük hissesini satın alarak, birçok tartışmaya neden oldu. En sert tepki de müzayedeyi düzenleyen yakın arkadaşı, söz yazarı Paul McCartney'den geldi. Bu olay, dostluklarının ve bilhassa ortak söz yazarlığı çalışmalarının sonu oldu.

22. O tarihe kadar çekilmiş, dakika başına en büyük maliyete sahip film: "Captain EO"

1986'da, George Lucas'ın yapımcılığında ve Francis Ford Coppola'nın yönetmenliğinde çekilen "Captain EO" adlı kısa filmde Jackson, Kaptan EO rolüyle ekranların karşısına geçti. 17 dakika olmasına rağmen yaklaşık 17 milyon dolara mal olan film, o güne kadar çevrilmiş, dakika başına en büyük maliyete sahip filmdi.

23. Amerikan müzik tarihinde 5 şarkısı Amerikan müzik listesinin zirvesine yerleşen ilk albüm: "Bad"

1987'de, pop yıldızı, "Bad" albümüyle müzik severlerin karşısına çıktı. Quincy Jones'un yapımcılığını üstlendiği son Michael Jackson albümüydü ve yine Epic Records etiketi taşıyordu. "I Just Can't Stop Loving You", "Bad", "The Way You Make Me Feel", "Man in the Mirror" ve "Dirty Diana" gibi tekliler listelerde bir numaraya oturarak, Bad Amerikan müzik tarihinde beş şarkısı Amerikan müzik listesinin zirvesine yerleşen ilk albüm oldu.

24. Medyanın iddiası: "Michael Jackson zenci olmaktan utanıyor."

Medya, sanatçının, zenci olmaktan utandığı için ten rengini beyazlatmaya çalıştığı, burun estetiği, alın kaldırma ve dudak inceltme operasyonu gibi birçok ameliyat geçirdiği iddialarını ortaya attı.

25. Jackson, kendi yazdığı kitapta bu iddialara cevap verdi.

Ancak şarkıcı, 1988 yılında kendi yazmış olduğu Moonwalk adlı otobiyografisinde, sadece iki tane estetik operasyon yaptırdığını ve çenesindeki yaralardan dolayı da cildi için cerrahi işlem uygulandığını yazdı.

26. Efsanevi müzikal film: "Moonwalker"

Jerry Kramer ve Colin Chilvers tarafından yönetilen; Kellie Parker, Sean Lennon ve Brandon Adams'ın Jackson'a eşlik ettiği "Moonwalker" adlı müzikal film, 1988 yılında gösterime girdi ve izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Filmin VHS sürümü bir milyon satış adediyle yeni bir rekora imza attı. Artık yıldız sanatçı, pop,rock ve soul müziğinin kralı ilan edilecek ve Elvis Presley, Beatles, Frank Sinatra gibi dünya çapında üne kavuşarak zirveye oturmuş bir idol haline gelecekti.

27. "HIStory: Past, Present And Future" Dönemi

Jackson, "HIStory: Past, Present And Future" adlı yeni albümününün birinci bölümünü, 1995'in haziran ayında çıkardı. HIStory Begins, albüm serisinin başlangıcıydı ve cover'lanmış 15 eski hit parçadan oluşuyordu. Serinin ikinci bölümü, HIStory Continues ise, 15 yeni parçayla piyasaya sürülmüştü. İlk albümün ilk teklisi, büyük liste başarısı sağlayan "Scream" oldu. Kızkardeşi Janet Jackson'la birlikte seslendirdiği bu parçaya çekilen klip ise, tüm zamanların en pahalı videosu oldu. Jackson, yarım şirket sahipliğini korunur gibi hatta daha fazla şarkı için haklarını açık $ 95 milyon kazandı.

28. Michael Jackson, Elvis Presley'in kızı olan Lisa Marie Presley ile evlendi.

Ancak evlilik 18 ay gibi kısa bir zaman sürdü.

29. Büyük albüm "Invincible"

2001'de Jackson, 13 ülkenin pop müzik listesinde bir numaraya oturacak olan "Invincible"'ı çıkardı. "You Rock My World", "Cry" ve "Butterflies" gibi hit teklilerle piyasalarda fırtına gibi esti. Ancak, albüm çıkmadan önce, ünlü yıldızın, Sony Müzik'in sahibi Tommy Mottola'yı, süresi dolmak üzere olan kontratlarını yenilemeyeceği doğrultusunda uyarmasına rağmen, Jackson'la şirketin arası açıldı.

30. İşte o albümün en beğenilen şarkısı: "You Rock My World"

31. Büyük hitlerin bir araya geldiği albüm: "Number Ones"

2003'te, Jackson, "Resurrection" adında bir albüm çıkaracağı haberini verdi ve albümün promosyonunu kısa bir filmle yaptı. Aynı yılın Mart ayında, "Xscape" şarkısının çıkacağı, yayın organlarında duyulmasına rağmen, bilinmeyen nedenlerden dolayı iptal edildi. Bunun yerine yılın sonlarına doğru, Jackson'ın zirveye çıkıp hit olmuş tüm parçalarını içeren "Number Ones", Sony Records etiketiyle CD ve DVD formatında piyasaya sürüldü ve 8 milyondan fazla bir satış rakamı yakaladı.

32. Hakkında çocuk istismarı iddiaları çıkmaya başladı.

Cevap olarak Jackson şöyle demişti:

"Beni gerçekten tanıyan herkes şunu iyi bilir ki, çocuklar hayatımdaki her şeyden önce gelir ve bir çocuğa asla zarar veremem."

33. Michael Jackson'ın islamiyete geçtiği iddiaları da dle getiriliyordu.

Aynı yıl, basında Michael Jackson'ın dinini değiştirerek İslamiyet'i seçtiği ve Müslüman olduğu yönünde haberler çıktı. Sonrasında ise, 2005'te, bir cami yaptırdığı haberleri de çıktı.

34. Tarihler 25 Haziran 2009'u gösterdiğinde, yerel saat 14.26'da Michael Jackson kalp durması sonucu Los Angeles'ta hayata veda etti.

Akşam saatlerinde Los Angeles'ta ki evinde, yanında doktoru ve yardımcıları ile beraber olan Londra'da vereceği konserlerin provaları arasında inzivaya çekilmiş dinlenirken, sabaha saatlerinde ani bir şekilde fenalaştı ve UCLA Tıp Merkezi'ne kaldırıldı. Nefes darlığı yaşayan ve bilinci kapanan Jackson bir süre sonra komaya girdi, yapılan tüm müdahalelere karşı duran kalbi tekrar çalıştırılamadı ve hayata gözlerini yumdu.

35. Hakkında ortaya atılan iddialar ne olursa olsun, bizler Michael Jackson'ı harika sesi ve mükemmel dansıyla hatırlamaya devam edeceğiz. Ölümünün altıncı yılında, "Pop'un Kralı"na selam olsun!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ceyda-alkor

o Her zaman Popun Kralı olarak kalıcak

naz-basdas

Hala popun kralı hala efsane

mateo-toska

Ölüm nedeni propofol adındaki anestezik madde.. Damla damla verildiği zaman keyif hali yaratıyor. Dikkatli kullanılmadığında doza bağımlı solunum depresyonu ve haliyle kalp durması eşlik ederek ölüm ...

delirium

Vitiligo hastalığı vardı. 18. Resimde Micheal'a dikkatli bakarsanız şakaklarındaki renk ile yüzündeki renk farklılıklarını net olarak görebilirsiniz.

mehmetygt.yoruk

Arada bi michael jackson yada elvis presley dinlemek iyi gelir bence

Görüş Bildir