Görüş Bildir
Haberler
Omuz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Omuz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Şebnem Sucu
06.09.2021 - 09:31

Genel olarak mesleği gereği kolunu sürekli kullanmak zorunda kalanlar, omuz ağrısı şikayeti ile doktora başvurmaktadır. Omuz bölgesi ağrıları ile yakınan pek çok hasta gerek iş yerinde gerekse evinde günlük rutin işlerini yapmakta zorlanır. Hatta kimi zaman başınızın üzerindeki bir noktaya ulaşması imkansız bir boyuta ulaşır. Bu ağrılar omuz bölgesindeki tendonların sıkışması veya rotator kılıfının hasar görmesinin yanı sıra bazen yanlış bir harekete bağlı olarak kas ve tendonlarda zedelenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Çoğu zaman evde uygulanan basit yöntemlerle ağrıların ortadan kaldırıldığı omuz ağrılarında fizik tedavi de yaygın kullanılan tedavi biçimleri arasında yer almaktadır. Peki, sıklıkla kemiklerin etrafındaki yumuşak dokunun zarar görmesi nedeni ile ortaya çıkan omuz ağrısı neden olur, nasıl geçer? İşte merak ettiğiniz tüm detaylar…

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Omuz ağrıları omuz ekleminde meydana gelen sorunlardan kaynaklanabileceği gibi boyun fıtığı, iltihaplanma, kireçlenme ve diyabet gibi farklı hastalıklar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Gençlerde sıklıkla kaza ve spor yaralanmaları sonucu gelişen omuz ağrısı, ilerleyen yaşlarda omuzda aşınmalara paralel olarak sürekli devam eden ağrılara neden olur. Özellikle bu tip geçmeyen omuz ağrıları şikayetleri ile yakınan pek çok vatandaş omuz ağrısı neden olur, nasıl geçer? Sorusuna karşılık aramaktadır. Peki, omuz ağrısı neden olur, nasıl geçer? İşte detaylar…

OMUZ AĞRISI NEDEN OLUR?

Omuz ağrısına neden olan birçok faktörden söz etmek mümkündür. Başta omuzdaki yumuşak dokunun zedelenmesi olmak üzere, subakrominal impingement yani omuz sıkışma sendromu omuz ağrısına neden olan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Omuz eklemine bağlı gelişen ağrıların yanı sıra; boyun fıtıkları, omuz sinirlerinde mevcut olan iltihaplanmalar, torasik çıkış sendromu, tüberküloz, diyabet gibi sağlık sorunları da omuz bölgesinde ağrılara sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda omuz çıkıkları gibi travmalardan kaynaklı gelişebileceği gibi, omuzları yeter kadar hareket ettirmemeye bağlı bu sorun ortaya çıkabilir.

OMUZ AĞRISI NASIL GEÇER?

Omuz ağrısı tedavisinde evde yapılabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Hafif omuz ağrılarını gidermek için basit egzersizler tendon ve kasların güçlenmesine katkıda bulunabilir. Omuz ağrısına iyi gelen diğer bir yöntem ise ağrıyan omuza birkaç gün soğuk kompres uygulamaktır. Ayrıca sıcak su torbası da ağrınızı dindirmeye yardımcı olabilir. Kantaron yağı ve karanfil yağı gibi esansiyel yağlar ağrıyan alana uygulandığında bu ürünlerin ağrı kesici özelliklerinden yararlanılabilir. Ağrıyan alana hafif masaj uygulayabilirsiniz. Kronik rahatsızlığı bulunmayanlar asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar kullanabilirler.

Evde uyguladığınız bu tedavilerden yanıt alamadığınızda Ortopedi veya Travmatoloji ya da Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerine gitmeniz gerekir. Alanında uzman doktor, ilk olarak ayrıntılı bir muayene ile rahatsızlığınız hakkında bir takım bilgiler edinir. Muayenenin ardından görüntüleme yöntemi ile omuz bölgesini inceler ve kişiye fizik tedavi, ilaç kullanımı ya da ameliyat gibi tedavi seçeneklerinden birini önerebilir.

Aşağıdaki Haberler De İlginizi Çekebilir

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın