Okuyucularını, Haber Makalelerinin Altına Yorum Yapmadan Önce Teste Sokacak Norveçli Haber Sitesi

-

Son günlerde haber siteleri sunduğu içeriklere yapılan yorumlar konusunda farklı yaklaşımlar sergilemeye başladı. Bazı uluslararası haber siteleri okuyucularının yorum yaparken fazla sert ve saldırgan bir tavır takınması yüzünden yorum ekleme özelliğini tamamen ortadan kaldırdı. Norveçli bir yayın kurumu ise The Independent'in haberine göre çok sıradışı bir uygulamaya gidiyor.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/life-style/...

Haber sitelerinde gördüğümüz ve altındaki yorumların de en az kendisi kadar anlamlı olan makalelere farklı bir yaklaşım geliyor!

static.independent.co.uk

2009 yılının Nisan ayında İngiltere'deki gösteriler sırasında çekilmiş bir fotoğraf. 

Norveçli haber kurumu NRK internet sitesine oldukça sıra dışı bir özellik getirdi. Okuyucular bir haber ya da makeye yorum yapmadan önce okudukları şey ile ilgi bir teste tabi tutulacak!

Testi geliştirenler bu soruları cevaplamanın hem okuyucunun haberi gerçekten anlamış olup olmadığını kontrol edeceğini,

... hem de herhangi bir duyguya kapılmışlarsa bunun sakinleşmesine sebep olacağını öne sürüyor.

Bu kısa fakat önemli sınavı kullanan hikayelerde, insanlara doğru yanıtı vermeleri gereken üç kısa test sorusu yöneltilecek.

Örneğin, okuyucular hikayede kullanılan bir kısaltmanın ne anlama geldiğini doğru bir şekilde cevaplamak zorunda kalabilirler.

NRK bu okuyucu testini kendi internet sitesinin teknoloji haberleri kısmında deneme sürümü olarak uygulamaya başladı.

NRK'nin editörlerinden biri olan Marius Arnesen "İnsanlar konu üzerine 15 saniyelik bir zaman harcasalar, belki bu sürede negatif yorum yapma modundan çıkarlar," diyor.

Birçok site bakımının zor olduğunu, insanların çabucak olumsuz yorum yapma eğiliminde olduğunu ve kullanıcıların Facebook'ta veya başka yerlerde kendi sohbetlerini yapabileceğini savunarak yorum ekleme özelliğini tamamen kapattı.

NRK ise haberlerini okuyan ve bu haberlere yorum yapan kişilerin daha özverili ve daha anlayışlı olmasını sağlamayı hedefliyor.

Diğer web siteleri problemi farklı teknolojilerle çözmeye çalıştı. Google geçtiğimiz hafta, örneğin, yorumları okuyarak "zehirli" olup olmadıklarını belirleyebilecek yapay olarak akıllı bir araç inşa ettiğini açıkladı.

Google ise geçtiğimiz hafta haberlerine yapılan yorumların 'kötü, zehirli, aşağılayıcı' olup olmadıklarını belirlecek akıllı bir yapay zeka geliştirdiğini açıklamıştı.

prnoticias.com

Öyle görünüyor ki, artık internet üzerinde okunan haberlere yorum yaparken insanlar, çok daha hassas olmayı öğrenmek zorunda kalacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baris-kerimoglu

http://www.batmanda.com/anasayfa

sehirlerarasi-tasimacilik

www.akdeniznakliyat.com.tr

sehirlerarasi-tasimacilik

http://www.akdeniznakliyat.com.tr/avcilar-nakliyat http://www.akdeniznakliyat.com.tr/bagcilar-nakliyat http://www.akdeniznakliyat.com.tr/bahcelievler-nakliyat

sevgi-ozcan5

bencede bu ürünü kullanın www.vigrxvigrx.com

izmo-krasi

ensonhaber sitesinde uygulansa yorum köşesini dutluğa çevirir.

Başlıklar

DeepMindFacebookİngiltereweb
Görüş Bildir