Görüş Bildir
Haberler
Okuyan Çok Ama... Türkiye Üniversite Mezunlarının İş Bulma Oranında Avrupa'da Sondan Üçüncü

Okuyan Çok Ama... Türkiye Üniversite Mezunlarının İş Bulma Oranında Avrupa'da Sondan Üçüncü

Türkiye, 34 Avrupa ülkesinin, üniversite mezunlarının iş bulma oranına göre sıralandığı listede sondan üçüncü oldu. Türkiye, mezunların iş bulma oranında yüzde 64,2 ile AB ortalamasının çok altında kaldı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in aktardığına göre, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Türkiye’nin de aralarında olduğu 34 Avrupa ülkesindeki üniversite mezunlarının iş bulma oranını paylaştı. Türkiye, “Avrupa ülkelerindeki üniversite mezunlarının üç yıl içinde iş bulma oranı” sıralamasında sondan ikinci oldu. Türkiye’de iş bulma oranın yüzde 64,2 olarak gerçekleşti. Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin ortalaması ise yüzde 85,5 olarak açıklandı.

İlk sırada Malta var

İlk sırada Malta var

Türkiye, 20-34 yaş aralığındaki üniversite mezunlarının, okulu bitirdikten sonra bir ile üç yıl arasında iş bulma oranında, aralarında Malta, Macaristan ve Estonya’nın da yer aldığı 31 Avrupa ülkesine geçildi. Malta, yükseköğretim mezunlarının iş bulma oranında yüzde 96,7 ile listenin en tepesinde yer alırken İzlanda yüzde 95,8 ile ikinci, Hollanda ise yüzde 94,8 ile üçüncü oldu.

En kötü tablo Makedonya'da

En kötü tablo Makedonya'da
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kuzey Makedonya, üniversite mezunlarının üç yıl içinde en az iş bulabildiği ülke oldu. Kuzey Makedonya’daki 20-34 yaş arasındaki üniversite mezunlarının sadece yüzde 55,3’ünün iş bulabildiği kaydedildi. Kuzey Makedonya ile birlikte istatistiklerde Türkiye’nin altında yer alan bir diğer ülke olan Yunanistan’da da bu oran yüzde 59’da kaldı.

Türkiye'de kadın mezunların iş bulma oranı erkeklerden kötü

Türkiye'de kadın mezunların iş bulma oranı erkeklerden kötü

Veriler, Türkiye’deki kadın üniversite mezunlarının erkek mezunlara göre daha dezavantajlı olduğunu da ortaya koydu. Üniversite mezunu kadınların yalnızca yüzde 57,5’inin mezuniyetten sonra üç yıl içinde iş bulabildiği belirtildi. Erkek üniversite mezunlarında ise bu oran yüzde 72,4 oldu.

Kadınlarda liste başı Norveç

Kadınlarda liste başı Norveç

Norveç, kadın üniversite mezunlarına en çok istihdam yaratabilen ülke oldu. Norveç’teki kadın mezunların yüzde 96,4’ünün üniversitenin ardından bir işe yerleştiği ifade edildi. Kadın üniversite mezunlarının işe yerleşme oranlarında Norveç’in ardından gelen Malta ve Lüksemburg’da bu oran sırasıyla yüzde 96,1 ve yüzde 94,7 oldu.

Ayrıca OECD'nin yaptığı araştırma, Türkiye'de üniversite mezunlarının yüzde 63'ünün okuduğu alanda iş bulamadığını ortaya koymuştu 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
105
80
41
11
6
5
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

Ne olacaktı her yere apartmandan bozma tabela üniversitesi açarsan böyle olur.

Ayumii

Çok yazık. Bu haberi görünce tek düşündüğüm bunu çözmemiz için neler mümkün? Nasıl yükselebiliriz? Çok gelişmemiz lazım çook...

Met s

sorgulanması gereken ünv.mezunlarının çokluğu yada işsizliği değil aldığı eğitimin kalitesi...hiç bilim adamı seviyesinde tanıdığı olan varmı bu ülkede? önce... Devamını Gör