Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Okula Başlangıç Gideri Yüzde 34 Arttı

 > -

Eğitim İş Sendikası, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin okula başlangıç maliyetlerini hesapladı. Okula başlangıç giderlerinin geçen yıla göre yüzde 34,61 oranında arttığı belirlendi.

Eğitim İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, 28 Eylül 2015 tarihinde okulların açılmasıyla birlikte birçok ailenin bütçesine okula başlangıç giderlerinin ağır bir yük getireceğini açıkladı. Sendika olarak yaptıkları araştırmada, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselere başlayacak öğrencilerin okula başlangıç maliyetlerinin objektif olarak ortaya çıkarıldığını söyleyen Balık, 2015- 2016 eğitim öğretim yılının geçmiş yıllara oranla daha büyük sorunlarla başlayacağını dile getirdi.

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Balık, piyasadaki ürünlerin reel verileri üzerinden yapılan araştırmada, okula başlayan bir öğrencinin veliye getirdiği yükü tüm gerçekliği ile ortaya çıkardığını belirterek fiyatları şöyle sıraladı:

"Okul öncesi eğitime başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 707,71 TL’dir. İlkokul 1’inci sınıfa başlayan bir öğrencinin başlangıç gideri 1153,83 TL’dir. Ortaokula (5. Sınıfa) başlayan öğrencinin başlangıç gideri 1300,05 TL’dir. Liseye başlayan öğrencinin ise 1426,02 TL’dir."

'1 aylık asgari ücret bedeli'

Geçen yıla oranla yüzde 34,61’lik bir artış gerçekleştiğini belirten Balık, "Asgari ücretle hayatını devam ettiren bir kişi, okula başlayan çocuğu için, bir aylık maaşından fazlasını, en düşük maaş alan memur ise maaşının yüzde 70’ini okul masrafı olarak harcamak zorunda kalacak. Yaptığımız bu araştırma da belirtilen rakamlar içerisinde, okula zorunlu alınan bağışlar, sınıfların dizaynı için toplanan paralar, velilerin çocuklarına verdikleri harçlıklar bulunmamakta. Sabit ve dar gelirli ailelerin bu yükün altından kalkması çok zor" diye konuştu.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir