Öğrendiğiniz Zaman Gözlerinizin Fal Taşı Gibi Açılmasına Neden Olacak Birbirinden Şaşırtıcı 21 Bilgi

233PAYLAŞIM

Bu içeriği uzayın kokusunu merak edenlerden tutun Shakespeare'in kaybolan kafasıyla ilgili şüphe duyanlar için hazırladık.  Birçok konu hakkında aklınızda oluşan soru işaretlerine cevap bulmak ve gerçekleri açığa kavuşturmak için bu listeyi derledik.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/andrewziegler/z...

1. 1968 ve 1969 yılları arasında 37 kişiyi öldürdüğünü iddia eden 'Zodiac Killer', 1970'lerin başında San Francisco gazetelerine şifreli mektuplar gönderdi.

Zodiac, gazetelere toplamda üç tane şifre gönderdi. 50 yıldan uzun bir süredir çözülemeyen şifrelerden bir tanesi, geçtiğimiz Aralık ayında amatör bir kriptolog ekibi tarafından çözüldü. Son zamanlarda ortaya çıkan bir Fransız mühendis, geriye kalan iki şifreyi de çözüp katilin kimliğini ortaya çıkardığını iddia etti.

2. Uzayın çok güçlü ve belirgin bir kokusu var.

Elbette bir astronot uzaya çıktığı zaman bu kokuyu alamaz fakat bu koku, uzay yürüyüşünden sonra uzay elbisesine yapışır. Uzayın kokusu daha önce "tanımlanması zor" olarak nitelendirilse de, bazı astronotlar tarafından kızarmış bifteğe ve şalümodan çıkan dumana ("metalik" olarak tanımlamış) benzetildi.

3. "Moses" kod adıyla da bilinen Harriet Tubman, Amerikan İç Savaşı sırasında casusluk yaparak Konfederasyon aleyhine çalıştı. Savaş sırasında Combahee Feribotu'na yaptığı baskın sırasında 700'den fazla köleyi kurtardı.

İç Savaş sırasında Birlik casusu olarak çalışan Tubman, Konfederasyon'un stratejisine ciddi zararlar veren istihbaratlar topladı ve hayatı boyunca sayısız insanı kurtardı.

4. Bilim insanları, Ay'ın oluşumunu 'dev etki hipotezi' denilen bir teori ile açıklıyorlar.

Dev etki hipotezi: Mars büyüklüğünde olan Theia gezegeninin Dünya'ya çarpması sonucunda Ay oluştuğunu söyler. Ek olarak, bu çarpışmanın Dünya'ya eksen eğikliği ve rotasyon hızı da kazandırdığı tahmin ediliyor.

5. Kafası kesilen bir horoz 18 ay hayatta kaldı.

Kafasız Tavuk Mike (Mike the Headless Chicken)'ın kafası 1945 yılında Colorado'daki bir çiftlikte kesildi. Kafası kesildikten sonra sıvı bir diyetle beslendi. Sıvı besinler açıkta kalan yemek borusuna damlatıldı ve boğazında kalan yemek kalıntıları ve mukus bir şırıngayla temizlendi. Zamanla ünlenen tavuk gazetelerde boy gösterdi ve Amerika'da bir turneye bile çıktı.

6. Binbaşı Walter Summerford'a hayatı boyunca 3 kez yıldırım çarptı ve öldükten sonra bir yıldırım da mezarına düştü.

7. 1970'lerin başında yedi kadını öldüren seri katil Rodney Alcala, 1978 yılında "The Dating Game" isimli bir programda "1 Numaralı Bekar" olarak boy gösterdi ve bir kadın tarafından randevuya çıkmak için seçildi.

1977-1979 yılları arasında aktif olan Alcala, The Dating Game Killer olarak da biliniyor.

Alcala'nın programın sahne arkasında bulunan iki numaralı bekara "istediğim kızı alırım" dediği biliniyor. Cheryl Bradshaw, Alcala'yı iki bekar arasından seçmiş olsa da programdan sonra onunla hiç görüşmedi. Cheryl yapımcılara Roodney ile çıkmak istemediğini çünkü onun yanında rahat hissetmediğini söyledi. Bu olaydan bir yıl sonra Alcala tutuklandı ve cinayetle suçlandı.

8. Bir Afrika filinin beyninde ortalama 257 milyar nöron bulunur.

Bu insan beyninde bulunan nöron sayısının üç katı.

9. Adolf Hitler ve JRR Tolkien, Birinci Dünya Savaşı'nın en kanlı çatışmalarından biri sayılan Somme Muharebesi'nde karşıt kuvvetlerde savaştı.

1 milyona yakın askerin şehit olduğu Somme Muharebesi'nde savaşanlar arasında Otto Frank (Anne Frank'in babası), Harold Macmillan ve Ralph Vaughan Williams'da bulunuyordu.

10. Yapılan ilk dönme dolap, Eyfel Kulesi'ni gölgede bırakmak için icat edildi.

Dönme dolap, yalnızca Paris'teki Eyfel Kulesi'ni bir kez yükseltmek amacıyla icat edildi .

Eyfel Kulesi, 1889 Dünya Fuarı'nın giriş kapısı olarak Alexandre Gustave Eiffel tarafından inşa edildi. İnşa edildiğinde dünyanın en yüksek kulesi olan yapı, fuar süresince 34 milyon kişi tarafından ziyaret edildi ve Dünya Fuarı'nın standardını oldukça yükseltti.

1893 yılında Şikago'da yapılacak olan Dünya Fuarı'nda sergilenecek yapıyı seçmek için bir yarışma düzenlendi. Seçilecek yapının Eyfel Kulesi'ni gölgede bırakması isteniyordu. Yarışmanın galibi, dönme dolap tasarımıyla George Washington Gale Ferris Jr oldu.

11. Uluslararası Uzay İstasyonu, Dünya etrafındakini dönüşünü 90 dakikada tamamlar.

12. Seattle'da bulunan bu eski otomat 75 sente gizemli içecekler veriyordu. Çoğu zaman üretimi yıllar önce sonlandırılmış içecekler veren otomatı kimin doldurduğu bilinmiyor.

2018'de kaybolan otomat, 918 E. John Caddesi'nde 30 yıl boyunca durdu.

13. İspermeçet balinaları dikey pozisyonda uyurlar.

14. Almanya'da bir mezardan çıkan bu 1700 yıllık şarap, bulunduğunda sıvılığını kaybetmemişti. Neredeyse 2000 yıl boyunca şarabın bu şekilde korunmasını sağlayan şey şişeye dökülen zeytinyağıydı.

15. Richard Nixon, Neil Armstrong ve Buzz Aldrin'in Ay'dan geri dönememesi ihtimalini de düşünerek yedek bir konuşma hazırlamıştı.

16. 1966 yılında Fifa Dünya Kupası'nda kazanana verilmesi planlanan Jules Rimet Kupası, turnuvadan birkaç ay önce Londra'da çalındı.

Hırsızlar polise 15.000 sterlin talep eden bir fidye notu gönderse de, Pickles isimli bir köpek çalınan kupayı bir çalının içine gizlenmiş bir şekilde buldu.

17. Bu bir zonkey. Zebra ve eşek yavrusu olarak da bilinen bir hayvan.

18. 1832'de doğan Kaplumbağa Jonathan'ın yaşayan en yaşlı hayvan olduğu düşünülüyor.

19. 2016 yılında Shakespeare'in mezarını bir radarla inceleyen arkeologlar, şairin kafasının kayıp olduğunu fark ettiler.

Dr. Frank Chambers isimli bir adamın 1794 yılında bir grup hırsızla beraber Shakespeare'in kafasını çaldığına ve 300 sterline sattığına dair bir söylenti vardı. (Kısmen doğrulandı)

20. 1920'li yıllarda, eczacıların "tıbbi viski" reçetelerini doldurma yetkileri bulunuyordu. Aslında bu yetki, onların yasadışı madde satışını yasal kılan bir açık oluşturuyordu.

1920'lerde uygulanan alkol satışları, tıbbi alkol satma yetkisi olan bir eczane işletmek karlı bir iş haline gelmişti. 

Great Gatsby kitabında Jay Gatsby'nin servetinin büyük bölümünün eczanelerden geldiği söyleniyor. Bu aslında, Gatsby'nin "yasal bir kaçakçı" olduğunu söylemenin bir yolu.

21. Buzdolapları icat edilmeden önce, Rus ve Fin toplulukları sütü taze tutmak için süt kovalarının kahverengi kurbağa atıyorlardı.

Bu o zaman bilinmese de, kahverengi kurbağalar antibakteriyel özelliklere sahip yapışkan bir mukus salgılarlar.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Öğrendiğinizde Sizi Hayretler İçerisinde Bırakıp Küçük Dilinizi Yutturacak Birbirinden Tuhaf 23 Bilgi - onedio.com
Öğrendiğinizde Sizi Hayretler İçerisinde Bırakıp Küçük Dilinizi Yutturacak Birbirinden Tuhaf 23 Bilgi - onedio.com
İzlanda'nın Neden Dünyanın En Güvenli Ülkesi Olduğu Sorusuna Cevap Niteliğinde Olan 11 Sıra Dışı Bilgi - onedio.com
İzlanda'nın Neden Dünyanın En Güvenli Ülkesi Olduğu Sorusuna Cevap Niteliğinde Olan 11 Sıra Dışı Bilgi - onedio.com
Dikkat Gece Rüyanıza Girebilir! Her Baktığınızda Tüylerinizi Ürpertecek 30 Esrarengiz Fotoğraf - onedio.com
Dikkat Gece Rüyanıza Girebilir! Her Baktığınızda Tüylerinizi Ürpertecek 30 Esrarengiz Fotoğraf - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
.bordo.

18- 500 küsür yaşında grönland köpekbalığı var. o nu hayvandan saymıyolarmı.

emrah-koparmal

içerik keyfi bitti ama gözlerim kıpırdamadı mı,hani fal taşı gibi olacaktı?

Görüş Bildir