Görüş Bildir
Haberler
Öğrencilerin Eksikleri Açık Uçlu Sorularla Tespit Edilecek

etiket Öğrencilerin Eksikleri Açık Uçlu Sorularla Tespit Edilecek

ATKN
18.10.2015 - 20:49 Son Güncelleme: 18.10.2015 - 22:36

Milli Eğitim Bakanı Avcı, 'ABİDE' projesi kapsamında öğrencilerin eksikliklerinin açık uçlu sorularla tespit edilerek takviyeyi ona göre programlamak için bir çalışmaları olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 'Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi 'ABİDE' diye ayrıca tanıtacağımız bir projemiz var. Sene içerisinde öğrencilerimizi, hem açık uçlu sorularında bulunduğu sınava almak hem de açık uçlu sınavlarla öğrencinin nerede zafiyeti olduğunu görüp daha sonra takviyeyi ona göre programlamak biçimde planladığımız bir çalışmamız var' dedi.

Avcı, 'Ölçme, Değerlendirme Genel Müdürlüğümüz ilk model sınav uygulamasını yaptı. Çok da başarılı sonuçlar aldı. Açık uçlu soruları da kullanarak yapıyoruz' ifadelerini kullandı.

Uzmanlaşmış öğretmenler görev yapacak

Avcı, mevcut duruma göre bakanlığın 95 bin öğretmene ihtiyacı olduğunu belirterek, 'Proje kapsamında, sınav yapanla ders anlatan öğretmeni ayıracağız' dedi. 

Görevi sadece ölçme değerlendirme olan öğretmenlerin istihdam edilmesinin planlandığını belirten Avcı, 'Önümüzdeki öğretmen alım projeksiyonlarımızda bu da var. Derse girmeyecekler illerde oluşturduğumuz sınav merkezlerinde görev yapacaklar' şeklinde konuştu.

Avcı, sınıf mevcudu en fazla 30 olduğunda, 21 milyar lira harcanarak yeni derslikler yapılması gerektiğini aktararak, en fazla 34 öğrenci olsun denildiğinde ise 12-13 milyar lira gerektiğine değindi. 

Bakan Avcı, şöyle devam etti:

'13 milyarı iki bütçe döneminde harcarsak bütün okullarımızı en fazla 34 öğrencili dersliklerle donatmış ve tekli eğitime geçmiş de oluruz. Ama hedefimiz en fazla 30, hatta mümkün olursa 24. Ama 24 olursa 43 milyar lira lazım.'

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
295
50
48
16
13
5
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

yav he he adam gibi sınav yapmayı beceremiyon şimdi de açık uçlu sorularla milleti mi yakıcan eğitim zaten berbat yok ders anlatanla sınav yapanı ayırt edece... Devamını Gör

Anıl Göç

Nabi avcı zaten seçimden sonra gidecek,fakat bu çürük eğitim sistemi ilelebet payidar kalacaktır.Çünkü ''Kötü öğrenci yoktur,kötü tedrisat sistemi vardır'' i... Devamını Gör

Ekin Ömür

Abide diye isim mi olur lan skksjsjs ciddiye alınmıyosunuz. 2016-17 mezunu olcam ben, benim sınav sistemim belli değil daha. Ygs Lys diye çalışıyorum ama biz... Devamını Gör