Görüş Bildir
Haberler
Öğrencilerin Büyük Başarısı: 25 Ülkeden 42 Proje ile Yarışıp Bronz Madalya Kazandılar

Öğrencilerin Büyük Başarısı: 25 Ülkeden 42 Proje ile Yarışıp Bronz Madalya Kazandılar

Yasin Arslan
27.05.2019 - 15:01 Son Güncelleme: 28.05.2019 - 09:27

Şırnak'ın Cizre ilçesinde özel okulda okuyan Helin Monis ile Zeynep Haykır, 'enerji ve çevre' konulu çalışmalarıyla, 25 ülkeden 42 projenin yer aldığı Uluslararası Mühendislik Bilim ve Teknoloji Yarışması'nda bronz madalya kazandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA'nın aktardığı habere göre, Şırnak'ın Cizre ilçesinde özel bir okulda 8. sınıf öğrencisi Zeynep Haykır (15) ile 10. sınıfa giden Helin Monis (17), 'Atık Sularda Ağır Metal Giderimi İçin Servi Kozalağından Aktif Karbon Üretimi Karakterizasyonu ve Performansının Ölçülmesi' projesiyle, bir süre önce Tunus'ta düzenlenen Uluslararası Mühendislik Bilim ve Teknoloji Yarışması'na katıldı.

Öğrenciler, bu çalışmalarıyla, 25 ülkeden 42 projenin yer aldığı yarışmada üçüncülük elde ederek bronz madalya kazandı.

'Orada farklı kültürleri de tanıdık'

'Orada farklı kültürleri de tanıdık'

Helin Monis, öğretmenlerinin büyük desteğiyle hazırladıkları projeyle bronz madalya kazanmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yarışmada başarı elde ettikleri için mutlu olduğunu belirten Monis, 'Orada farklı kültürleri de tanıdık.' dedi.

Zeynep Haykır da dünya üçüncüsü olarak Şırnak'a gurur yaşattıkları için mutluluk duyduğunu söyledi. Öğretmenleri ve ailelerinin de başarılarında katkısının bulunduğunu anlatan Haykır, 'Bu proje için hepimiz çok çalıştık. Buralar hep 'terör bölgesi' diye anılıyor. Bir nebze de olsa eğitim başarısıyla söz edilecekse ne mutlu bize.' diye konuştu.

'Cizre'yi terörle değil eğitim faaliyetlerindeki başarılarla tanıtacağız'

'Cizre'yi terörle değil eğitim faaliyetlerindeki başarılarla tanıtacağız'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Okul müdürü Betül Önder de öğrencilerin başarılarını şu şekilde dile getirdi:

'Burası hep terörle anılan bir bölge oldu. Bu bölgenin eğitim faaliyetleri ve başarılarıyla öne çıkması bizi çok heyecanlandırıyor. İnşallah bundan sonraki çalışmalarımızda da derece alarak Cizre'yi terörle değil eğitim faaliyetlerindeki başarılarla tanıtacağız.'

Önder ayrıca öğrencilerinden Zeynep Yalvaç'ın 'İngilizce Kitap Okuma ve Yorumlama' yarışmasında Türkiye üçüncülüğü, Medine Erzen'in resim yarışmasında Türkiye dördüncülüğü elde ettiği bilgisini paylaştı.

Proje 5 aylık bir çabanın sonucu

Proje 5 aylık bir çabanın sonucu

Proje koordinatörü ve İngilizce öğretmeni Ezgi Aşılan, 'enerji ve çevre' kategorisinde yarıştıkları projenin, yaklaşık 5 aylık çaba sonucu tamamlandığını anlattı. 

Yarışmada Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettiklerini belirten Aşılan, dünya üçüncülüğünün gururunu yaşadıklarını kaydetti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
25
2
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Resho

Şırnak'da da olsa, İstanbul'da da olsa bu başarılar artık sadece özel okulda okuyan öğrencilerden geliyor. Gerçekten eğitim sistemimiz rezil durumda. Devlet ... Devamını Gör

Aysun Bulut

Amaç o zaten.Devlet eğtime bütçe ayırmasın devlet okulları kapansın.milletin az yükü var bir de eğitime bütçe ayırarak çocuğunu kurtarmaya çalışsın.Onlar or... Devamını Gör

umarım gençlerin başarısı okulun pr çalışmasıyla gölgelenmez. Bizzat mezun olduğum BOKTAN bir kolejdir kendisi. En ufak şeyle reklam yapmayı kendine görev b... Devamını Gör