Görüş Bildir
Haberler
Obama'nın, Erdoğan'a Randevu Vermediği İddiası Yalanlandı

Obama'nın, Erdoğan'a Randevu Vermediği İddiası Yalanlandı

Onedio Medya
24.08.2015 - 12:11 Son Güncelleme: 24.08.2015 - 15:28

ABD Başkanı Obama ile bu ay görüşmek isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a 'Şimdi değil, Kasım'da Antalya’daki G-20’de görüşürüz' yanıtı geldiği iddiaları Cumhurbaşkanlığı'nca yalanlandı. Yapılan açıklamada ziyaretle ilgili olarak ABD nezdinde henüz resmi girişimde bulunulmadığı, ortaya atılan iddianın hiçbir dayanağının bulunmadığı vurgulandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre bu ay içerisinde Washington’a veya Eylül ayında New York’taki BM Zirvesi sırasında Obama ile görüşmek isteyen Erdoğan’a, Beyaz Saray’dan “Başkan çok yoğun, Kasım ayında Antalya’da yapılacak G-20 Zirvesi sırasında görüşürüz” yanıtı geldi. 

Türkiye'yi Davutoğlu temsil edecek

Bunun üzerine Erdoğan, New York’a gitmekten vazgeçti; yerine Başbakan Ahmet Davutoğlu BM Zirvesi’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ağustos ayı başında Endonezya-Pakistan ziyaretinden dönerken, “Henüz nihai kararımızı vermedik. Eğer BM Genel Kurulu’na katılırsam Eylül’de, katılmazsam bu ay içerisinde ABD seyahati söz konusu olabilir” demişti. Erdoğan, ABD’ye yapacağı ilk ziyarette Maryland’de Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaptırılan caminin de açılışını yapacağını belirtmişti. Ancak bu talepler Washington tarafından uygun bulunmadı.

Erdoğan’ın camiyi açma isteğinin önünde engel olmadığı ve istediği zaman gelip açabileceğini belirten Beyaz Saray, “Başkan’ın programı çok yoğun, Eylül ayındaki BM Zirvesi sırasında da evsahibi olarak çok yoğun olacak” mesajını verdi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanlığı ile Başbakanlık arasında aylardır BM’de Türkiye’yi kimin temsil edeceği konusundaki belirsizlik de çözüldü. Başbakanlık ekibi ziyaretler için hazırlıklara başladı. Erdoğan-Obama görüşmesi ise 15-16 Kasım’da Antalya’da yapılacak G-20 Zirvesi sırasında belli olacak. Eğer seçimler 1 Kasım’da yapılır ve henüz yeni hükümet kurulmamış olursa, Türkiye’yi Zirvede de Geçici Bakanlar Kurulu temsil edecek.

Erdoğan, geçtiğimiz yıl gittiği BM Genel Kurulu’nda Obama ile yoğunluğu nedeniyle görüşememiş, sadece Başkan Yardımcısı Joe Biden ile görüşmesi sırasında telefonla konuşabilmişti. Ancak bu görüşmenin ardından Suriye konusunda nihai mutabakat sağlananamamıştı. İki ülke arasında İncirlik konusunda varılan mutabakatın ardından da şimdi Türkiye’nin de aktif şekilde IŞİD ile mücadeleye katılması için askerler, hem diğer üslerin de kullanılacağı hem de hukuki altyapıyı belirleyecek yeni bir mutabakat metni üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

'Beyaz Saray'ın randevu vermediği iddiaları gerçek dışı'

'Beyaz Saray'ın randevu vermediği iddiaları gerçek dışı'

Anadolu Ajansı'na bilgi veren Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Erdoğan'ın ABD ziyaretinin hala gündemde olduğunu ve Beyaz Saray'da randevu verilmediği iddialarının gerçek dışı olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları ziyarete ilişkin değerlendirme sürecinin halen devam ettiğini, değerlendirmenin tamamlanmasının ardından Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD nezdinde gerekli girişimlerde bulunulacağını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Beyaz Saray'dan randevu verilmediği yönündeki iddianın gerçek dışı olduğu da kaydedildi. 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, ziyaretle ilgili olarak ABD nezdinde henüz resmi girişimde bulunulmadığına dikkati çekerek, ortaya atılan iddianın hiç bir dayanağının bulunmadığını vurguladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
0
0
0
0