O Şenlik Yapılacak, Türkiye'ye Bahar Gelecek! ODTÜ'de Rektörlüğün Olanak Yetersizliği Diyerek İptal Ettiği Bahar Şenlikleri

-

Bir geleneği silmeye çalışanlara inat, o şenlik buraya gelecek!

Anadolu’nun ve dahi dünyanın her yerinden binbir çeşit insanı barındıran; sadece derslerden, kitaplardan, hocalardan ya da sınavlardan ibaret olmayan; sınırlarında özgürlüğü sonuna kadar hissettiren ve gelenekleri, tarihi ve ruhuyla tüm gençleri özendiren ODTÜ’yü anlatalım önce…

Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak ve özellikle fen bilimleri ile sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere bundan tam 63 yıl önce kuruldu. ‘Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ adıyla başladığı eğitim hayatında birçok yeniliğin öncüsü oldu, nitelikli mezunlarıyla Türkiye’yi saygın bir konuma yerleştirdi, kampüsteki olanaklarıyla her gencin hayalindeki okul oldu.

Yetmediyse bir de buradan yakınız: 👇

19 Maddede ODTÜ'lü Olmak - onedio.com
19 Maddede ODTÜ'lü Olmak - onedio.com

Eğitim hayatındaki yeniliklerin yanı sıra, öğrencilerin sosyalleşmesi ve başkentin renklenmesi adına da pek çok adım atıldı: 1987 yılında ilki gerçekleştirilen ve bir geleneğe dönüşerek kuşaktan kuşağa aktarılan bahar şenliği mesela…

Bir gelenek halinde, her yıl büyüyerek devam eden ve panayır, uluslararası fuar, stadyum ve kapalı mekan konserleri, öğrenci topluluklarının birbirinden müthiş etkinlikleriyle büyük bir coşku yaşatan ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği her yıl renkli bir rüya şeklinde gerçekleşti.

Çarşı'nın çimlerinde, alternatif sahnede dinlediğiniz o grubu hiç unutmuyorsanız; ne demek istediğimizi çok iyi anlarsınız!

Ya da stadyumdaki konserde sevdiğiniz grubun -hele ki Yeni Türkü’yse- şarkılarını bağıra çağıra söylediyseniz; siz de o şenliğin tadını alanlardansınız!

Elinizde bir mumla DEVRİM yazılmasına katkıda bulunduysanız ve koşa koşa merdivenlere gidip eserinize şöyle bir yukarıdan baktıysanız; bir geleneği yaşatanlardansınız!

Bilmeyenler için kısacık bilgi: 1993 yılındaki Cem Karaca konserinden bu yana gelenek halinde devam eden mumlarla DEVRİM yazılması şenliklerin ikinci günü ya da denk geldiyse 6 Mayıs’ta gerçekleştiriliyor.

Ama her güzel şeyi baltalamayı isteyenler olur elbette…

Kampüsü dünyanın en güzel renklerine boyayarak festival havasında bir bahar şenliği düzenleyen Uluslararası Gençlik Topluluğu son yıllarda yasaklarla karşı karşıya geldi. Şenlik eski tadını kaybetti, hatta düzenlenmediği zamanlarda yapılmaya çalışılan alternatif şenliklere bile müdahale edildi.

ODTÜ’lüler bu yıl da benzer bir manzarayla karşılaştı: Rektörlükten yapılan açıklamayla üniversitenin olanaklarının yetersizliği sebebiyle şenliğin iptal edildiği duyuruldu.

Evet, Türkiye’de üniversitelerdeki bahar şenlikleri geleneğini başlatan ve etkinlikleriyle her eğitim kurumunun eğlence anlayışına katkıda bulunan ODTÜ’de teknik ve idari imkansızlıklar nedeniyle şenlik yapılamıyor.

Haberin ayrıntıları için: 👇

ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği İptal Edildi: 'Üniversitenin Olanakları Yetersiz' - onedio.com
ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği İptal Edildi: 'Üniversitenin Olanakları Yetersiz' - onedio.com

Ama umut her zaman var ve biz o baharı gördük! Haluk Levent'in başlattığı kıvılcım dev bir alev topuna döndü ve pek çok sanatçı, siyasetçi ve bilim insanı elini taşın altına koydu!

Süper kahramanımız Haluk Levent'in açtığı o yol ve o yolu takip eden ünlüler için: 👇

Haluk Levent'in Hiçbir Ücret Almadan Konser Yapmayı Kabul Ettiği "ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği" İçin Birçok Ünlü Seferber Oldu! - onedio.com
Haluk Levent'in Hiçbir Ücret Almadan Konser Yapmayı Kabul Ettiği "ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği" İçin Birçok Ünlü Seferber Oldu! - onedio.com

Efsane gruplar Bulutsuzluk Özlemi, Moğollar, Yeni Türkü; türküleriyle hepimizi duygudan duyguya sürükleyen Sabahat Akkiraz, Erdal Erzincan, Onur Akın; gencecik isimler, alternatif gruplar ve ODTÜ’de daha önce efsane konserler vermiş diğerleri…

Kaynak

Stand-up yapmayı teklif eden Bar Psikoloğu, filminin gösterilmesi için izin veren Tolga Karaçelik, oyununu sahnelemeyi canı gönülden isteyen Genco Erkal ve güzel sözleriyle desteğini esirgemeyen diğerleri…

Siyasiler eksik kalır mı? Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’den milletvekili Barış Atay’a kadar herkes burada, herkes!

ODTÜ'nün çocuğu Ege Kayacan'sız olur mu? Modern Sabahlar ekibi tabii ki orada olacak!

Ve kalplerinin güzelliğiyle sahne ya da stant kurulumlarına destek vermeyi isteyen İnşaat-İş Sendikası...

Gözlerimizden bir damla yaş süzülmesine neden olan Elif Eroğlu...

Ve hep birlikte "Kral çıplak" diye bağırmayı istediğimiz Onur Saylak...

Dedik ya kıvılcım alev topuna döndü diye... Birsen Tezer ODTÜ'den yanan bu ışığın diğer üniversitelere de sıçramasını istedi ve ünlülere destek çağrısı yaptı!

Başta da dediğimiz gibi: O şenlik ya-pı-la-cak, Türkiye'ye bahar ge-le-cek!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-c.-cakmak

Herkesin böyle el ele verip çabalaması gerçekten güzel bir şey. Ancak umarım şenlik ayağına PKK bayrağı açan şalvarlı hamamböcekleri ile karşılaşmayız.

baybars14

canım yaa çok iyi niyetlisin.

ulas-c.-cakmak

Bir şey söylemek istiyorsan böyle ağzında geveleme. Söylediklerim de sakıncalı olan bir şey mi var?

haralagurele

Hacettepe üniversitesinde yıllardır şenlik yapılmıyor. Yapılanlar da şenlik adı altında oyalamaca. Önceden her yerde ateşler yanar BAM'da sabaha kadar insanlar dans ederdi. Çadırlar kurulurdu. Ah be...

selin-solmaz

gözlerimden yaş aktı hala güzel ınsanlar var ve ıyı kı varlar...

musaityerdeincekvar

Ben anlayamıyorum ODTÜ,Hacettepe gibi üniversiteler maddi yetersizlik gibi bir sebep öne sürebiliyorlar. Türkiye’deki sanırım en fazla ödenek alan ilk 5 ünivesiteden ikisi. ODTÜ için hiç olmazsa tüm sezon neredeyse boş kalmayan konser,tiyatro festival vb için kiraladığı KKM ve Vişnelik’in kira gelirlerini ODTÜ fest ve konser için ayırsa. Eğlenceden gelen para eğlenceye gitse.

reshontheway

Ne istersiniz gençlerin eğlencesinden anlamıyorum ki... Her ay yapmak için yaptığınız onlarca gereksiz konferansın yerine pekala yapılabilirdi.

Görüş Bildir