Görüş Bildir
Haberler
Nurettin Canikli'den '128 Milyar Dolar Nerede?' Sorusuna 20 Maddede Yanıt

etiket Nurettin Canikli'den '128 Milyar Dolar Nerede?' Sorusuna 20 Maddede Yanıt

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, muhalefetin '128 milyar dolar nerede' sorusuna sosyal medya hesabından 20 maddeyle yanıt verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Canikli, muhalefetin eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döneminde Merkez Bankası rezervlerinden harcandığı öne sürülen 128 milyar dolar ile ilgili sorusuna Twitter hesabından yanıt verdi.

Canikli, '128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet Altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir. 75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır. Özel sektör 43 milyar dolarlık yurtdışına olan döviz borcunu ödemiş. Yabancı portföy yatırımcı 12 milyar dolar satın alarak yurtdışına çıkarmıştır' dedi. Canikli'nin açıklaması şöyle:

"Ekonominin temel kurallarını hatırlatmak mecburiyetinde kaldık"

"Ekonominin temel kurallarını hatırlatmak mecburiyetinde kaldık"

1) Bu soruyu cevaplamadan önce ekonominin iki temel kuralını hatırlatalım:

2) Doların fiyatı piyasada arz ve talep şartlarına göre belirlenir. 

Piyasaya gelen doların miktarı, talep edilen dolardan fazla olursa doların fiyatı düşer, talep edilen doların miktarı piyasaya gelen dolardan fazla olursa doların fiyatı yükselir.

3) İkinci kural konvertibil olarak ilan edilen bir paranın karşılığında talep edilen dövizi Merkez Bankası piyasa fiyatından satmak zorundadır. Türk lirası da konvertibil bir paradır. TL’nin konvertibil olduğu 1990 yılında ilan edilmiştir.

4) Ekonomi eğitimi veren okulların birinci sınıflarında öğretilen bu temel kuralları üzülerek hatırlatmak mecburiyetinde kaldık.

5) Çünkü ekonomi biliminin bu temel kurallarını görmezden gelerek, 128 milyarı kime sattınız? Düşük fiyattan mı sattınız? gibi sansasyonel ve suçlayıcı ifadelerle ekonomide kaotik bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor.

"En hafif ifade ile cehalet ürünü"

"En hafif ifade ile cehalet ürünü"
İçeriğin Devamı Aşağıda

6) Esas sorumuza dönelim. 128 milyar dolar nereye gitti? Dolar ucuz fiyattan mı satıldı? Birilerine peşkeş mi çekildi?

Detaylandıralım; 

Merkez Bankasının doğrudan veya dolaylı olarak ticari bankalar üzerinden piyasaya verdiği dolarlar piyasada oluşan fiyattan satılır.

7) Merkez Bankası doların fiyatını belirlemez. Fiyat piyasada oluşur. Merkez Bankası piyasada oluşan fiyattan dolar satar. 

Bu nedenle, Merkez Bankasının doları ucuza veya pahalıya sattığına ilişkin değerlendirmeler en hafif ifade ile cehalet ürünüdür.

8) 128 milyar doların nereye gittiğini olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışalım. 

2019 ve 2020 yıllarında dolar kimlere satılmış?

"75 milyar doları Türkiye'deki banka hesaplarında duruyor"

"75 milyar doları Türkiye'deki banka hesaplarında duruyor"

8) 128 milyar doların nereye gittiğini olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışalım. 

2019 ve 2020 yıllarında dolar kimlere satılmış?

9) 1a: Cari açığın finansmanı için Merkez Bankası (MB) 30 milyar dolar döviz satmış. (2019’da cari denge +6.8 milyar dolar, 2020’de cari açık -36.8 milyar dolardır.)

Yani 30 milyar doları ithalatçılar satın almış. 2019 ve 2020 yıllarında toplam 36 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştirildi.

10) 1b- 75 milyar doları Türkiye’de yerleşik gerçek ve tüzel kişiler tarafından satın alınmış. Yani 75 milyar dolarlık TL cinsinden hesaplarını dolara çevirmişler. Bu 75 milyar dolar Türkiye’deki bankalarda hesaplarda durmaktadır.

11) 1c- Özel sektör dış borcunu ödemek için 43 milyar dolar satın almış (özel sektörün 2018’in sonundaki toplam dış borcu 298 milyar dolar ilken 2020’nin sonunda 255 milyar dolara düşmüş.)

12) 1d- 2019 ve 2020 yıllarında 12 milyar dolar portföy yatırımcısının çıkışı olmuş. Yani yabancı yatırımcı daha önceki yıllarda Türkiye’ye getirip TL’ye çevirerek portföy yatırımında kullandığı dövizinin 12 milyar dolarlık kısmını dövize çevirip geldiği ülkeye geri götürmüştür.

13) Yani 12 milyar dolarlık döviz satın almıştır. 

Bu dört kalemi topladığımızda 160 milyar dolara ulaşılmaktadır. Bu rakam 128 milyar doların bir hayli üzerindedir. Bu durum MB'nin 2019 ve 2020 yıllarında 160 milyar dolar satış yaptığı anlamına gelmiyor.

14) Çünkü ödemelerin tahakkukunda dönemsel kaymalar ortaya çıkabiliyor. 

Bu tablo bize 128 milyar doların tamamının yukarıda belirtilen ödemelerin finansmanında kullanıldığını göstermektedir.

"Kimin ne kadar döviz aldığı devletin kayıtlarında var"

"Kimin ne kadar döviz aldığı devletin kayıtlarında var"

15) Özetleyelim; 

''Ucuza dolar satıldı iddiası kocaman bir yalandır''

A) 128 milyar doların 36 milyar doları ile altın ithal edilmiştir ve bu altınlar Cumhuriyet Altını, bilezik ve benzeri yatırım aracı olarak Türk halkının evindedir.

B) 75 milyar doları Türkiye’deki bankalarda gerçek ve tüzel kişilerin hesaplarında durmaktadır.

16) C) Özel sektör 43 milyar dolarlık yurt dışına olan döviz borcunu ödemiş.

D) Yabancı portföy yatırımcı 12 milyar dolar satın alarak yurtdışına çıkarmıştır.

17) Tekrar hatırlatalım MB doğrudan ve dolaylı tüm döviz satışlarını piyasa fiyatından gerçekleştirmiştir. Ucuza dolar satıldı iddiası kocaman bir yalandır.

18) Döviz satışında hiç kimseye farklılık ve ayrıcalık yapılmamıştır. Piyasanın işleyişi itibari ile böyle bir durumun olması da zaten mümkün değildir.

19) Bir doların dahi nereye satıldığı bellidir.  MB'nin doğrudan veya dolaylı olarak sattığı dövizi piyasadan satın alanların kimlikleri ve ne kadar döviz aldıkları devletin kayıtlarında yer almaktadır.

20) Bu kara propagandayı ve dezenformasyonu gerçekmiş gibi sunmaya çalışan iftiracılara sesleniyorum;  Bildiğiniz somut bir şey varsa açıklayın yoksa susun. Bu ülkeye zarar veriyorsunuz.

Sonuç itibari ile her şey açık ve net 128 milyar dolar burada sizin aklınız nerede?”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
352
202
147
44
13
6
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ayy

bi ara da pandemi için kullanıldı demiştiniz

Kutsal Ateist

Anlat anlat keyifli oluyo. Merkez bankası başkanının değişeceğini kimler önceden haber alıp, ne işlem yaptı onları da anlat ama.

ayy

marketler darbe yapıyor fiyatlar o yüzden yüksek diyen partinin adamı mı bize ekonomi öğretecek

Pasif Kullanıcı

sen cok biliyorsan öğret o zaman.bi yara bilmezsiniz ama biseye ugrasan adami begenmezsin. sanki millet mal bi sen akillisin