Nuh Köklü Davası Dördüncü Kez Ertelendi

 > -

İstanbul Kadıköy'de arkadaşlarıyla kartopu oynarken, bir esnafın bıçaklı saldırısı sonucunda yaşamını yitiren gazeteci Nuh Köklü'nün duruşmasında, sanığın akıl sağlığı raporunun mahkemeye intikal etmemesi gerekçesiyle dava 13 Mayıs 2016 tarihine ertelendi.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı'ndaki duruşmada, Nuh Köklü'nün avukatları, kamera kayıtlarında olayın net şekilde görüldüğünü ve kasten öldürme suçu işlendiğini söyledi.

Sanık avukatı ise görüntülerin net olmadığını savunarak olayda kasıt olmadığını iddia etti. Katil zanlısının, akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespiti için adli tıptan beklenen rapor ise mahkemeye ulaşmadı, raporun beklenmesine karar verildi, dava ertelendi.

Sanık hakkında "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet isteniyor

Bir sonra duruşma 13 Mayıs'ta görülecek. Sanığın tutukluluk hali ise devamı edecek. Savcılık iddianamesinde, sanık için, "kasten adam öldürmek" suçundan müebbet hapis cezası isteniyor.

Sanık, aynı zamanda Köklü'nün arkadaşı olan 13 kişiye karşı da "kasten yaralamaya teşebbüs", "tehdit" ve "hakaret" gibi suçlamalardan toplam 3 yıl 9 aydan 11,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Olay sırasında Serkan Azizoğlu'na yardım eden bir esnaf için de "kasten adam öldürmeye yardım etmek" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası, isteniyor.

'Hukukun bittiği yerdeyiz'

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da hukuki olarak söylecek bir şey bulamadığını ifade ederek, "Hukukun bittiği yerdeyiz. Siyasi hukuku yaşıyoruz ama umuyorum bu davada adalete ulaşılacak. Çünkü yakınını kaybedenler aslında yakınlarını bir daha kaybediyorlar adalete ulaşmazlarsa, adalete erişim çok uzun sürerse. Bir an önce adil bir kararla bu davanın sonuçlanmasını diliyorum. Ülkede yargının bir an önce kendi bağımsızlığını hatırlamasını, biraz daha bağımsız olduğu günlere dönmesini diliyorum" diye konuştu.

'Sadece adalet istiyoruz'

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu olayın toplum vicdanını derinden etkilediğini söyleyerek, "Biz de burada toplum vicdanını tatmin edecek bir karar bekliyoruz. Ama yargı verir mi vermez mi göreceğiz" dedi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş ise, "Sadece ve sadece adalet istiyoruz. Nuh Köklü bizim çok yakın bir arkadaşımızdı. Basın emekçisiydi. Sendikal mücadelenin öncülerindendi. Katledildi hepimizin gözleri önünde. Adil bir karar istiyoruz. Kamuoyunu tatmin edecek bir karar çıkmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

CNN Türk

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir