Hayata Karşı Verdikleri Mücadeleler ile Akıllara Kazınmış 10 Ünlü Türk Sanatçı

 > 

Hayat kolay değil. Bu hayatın içinde de ön planda olan insanlar tabii ki bu zorlukların daha bir fazlasını deneyimliyorlar. Bu yüzden de Sezen Aksu'nun tabiriyle iki türlü çıkıyorlar bu deneyimlerin içinden:

Ya tatlılaşıyor ya da acılaşıyor. 

İnsan olmaktan gidiyor tüm yollar. İşte o başarısızlık serüvenlerini size sunan bu galerimize göz atalım...

1. Adile Naşit

Babası öldükten sonra okulu bırakmak zorunda kaldı.

Abisi de kendi gibi tiyatrocu olduğundan bu mesleği seçti. Kısa boylu olduğundan bazı roller ona verilmemiştir. Hatta bir röportajında:

''Son zamanlarda denize giremez oldum. Dehşetli utanıyorum. Giydiklerimi hiç yakıştırmam kendime. Biri güzel olmuşsun dese, bu kez alay edildiğime inanır, yalnız kalınca ağlarım. Biliyorum bunların hepsi kompleks, ama bir türlü önüne geçemiyorum. Yüreğimin içindeki aşağılık duygusunu yenemiyorum...''

Ziya Keskiner ile evlendikten sonra oğlu oldu. Fakat oğlu kalp hastalığına yakalandı. Tiyatrolardan toplanan para ve kampanyalar ile çocuğun ameliyatı başarılı geçti. Ama girdiği derin komadan sağ çıkamadı. Doğum gününe bir gün kala haberi alan Naşit bir daha doğum gününü kutlamadı.

Bağırsak kanserinden aramızdan ayrılan sanatçı bugün hala Türk Sineması'nın en sevilen insanlarından biri.

2. Müslüm Gürses

İlk önce abisi öldürülen Gürses İstanbul'a gelir.

Turneye çıktıktan sonra yolda kaza geçirir ve başının ön tarafındaki alın kemiği tamamen un ufak olur. Öldü diye morga kaldırılan Gürses biri tarafından yaşadığı anlaşılınca hemen ameliyata alınır. Koku alma duyusunun tamamını ve işitme duyusunun yarısını kaybeder. Beyninde oluşan küçük hasardan dolayı ses beyne geç gider ve yavaş konuşur.

Babası annesini öldürür. Bir daha babasıyla konuşmayan Gürses yine de babasına bakar.

Arabesk Müziğin en büyük temsilcilerinden olan Müslüm Gürses 2013 yılında hayatını kaybetti.

3. Sezen Aksu

İlk eşi ile evliliği çok problemliydi. İntiharı düşündü ve hayatının ilk deneyimi böyle olacaktı.

İlk plağı tutmadı. Konuşması da dert olmuştu başına. Çünkü bazı harfleri konuşmada sıkıntı yaşıyordu.

Altın Ses yarışmasına katıldığında altıncı oldu.

Ünlü olduktan sonra da hayatını ölümler izledi. ''En büyük aşkım!'' dediği Onno Tunç, Uzay Heparı, en yakın arkadaşı Meral Okay, Adile Naşit, Egemen Bostancı, Aysel Gürel ve daha nice insanı kaybetti.

Şimdi hayata, şarkılarına ve seyircisine sıkı bir şekilde kenetlenmiş durumda. Bu ülkenin en sevilen sanatçılarından biri ve bu seneki konserlerle sahneye veda edeceğini duyurdu.

4. Cem Karaca

Müzisyen olmasını istemeyen babası tarafından adam tutulup sahnedeyken yuhalatılmıştı.

Altın mikrofon yarışmasında ön elemeyi dahi geçemedi. Zamanla şöhreti kazanan Cem Karaca seveni kadar sevmeyeni de olan bir sanatçıydı. Genelde halka eğilen Karaca eşinin kendisini terk etmesinden sonra kendini içkiye vermişti.

Düzensiz bir yaşamı olmasından dolayı sağlık problemleri yaşı ilerledikçe arttı. Son olarak ezan okuması çok büyük tepki alan sanatçı daha önce de Türkiye'ye dönüşünde yan çizdiği iddiası ile fazlasıyla antipati toplamıştı.

Kalp enfarktüsünden kaybettiğimiz Karaca babasının yanına defnedildi.

5. Bülent Ersoy

Çocukluğu aile yönünden mutlu geçen Bülent Ersoy sahne yaşamında büyük zorluklarla karşılaştı.

Cinsiyet değiştirmesi gündemdeyken İzmir Fuarı'nda yaptığı iddia edilen şeyden dolayı ceza almıştır.

Bir şovunda farklı bir makamla şarkı okuduğu için böbreğinden vurulmuş ve o böbreği alınmıştır. 

1980 darbesinden sonra sekiz sene yasaklı kalmıştır. Bu dönemde üzerinde oturduğu sandalye kırılmıştır.

6. Neşet Ertaş

Kırşehir doğumlu olan sanatçı, abdallığın son temsilcilerindendi.

Çok erken yaşlarında annesini kaybeden Neşet Ertaş eline sazı alıp köy köy dolanarak dilenmiştir. En küçük kardeşi bilinmeyen bir şekilde kaybolmuştur.

Bir kızı çok sevmiştir. Ancak babası çok büyük bir baskı kurunca vazgeçmek zorunda kalmıştır. 

Kendisi son olarak prostat kanserinden vefat etmiştir.

Yaşar Kemal tarafından ''Bozkırın Tezenesi'' olarak adlandırılmış ve o isimle bilinmiştir.

7. Yıldız Tilbe

Okulu bırakmak zorunda kalan Yıldız Tilbe, mevsimlik bir işçinin çocuğuydu.

Kulüplerde şarkı söylerken kendini keşfeden Sezen Aksu'nun evine yerleşen Yıldız Tilbe, Uzay Heparı ile yaşadığı aşk sonucu Sezen Aksu ile yollarını ayırır. Gece kulüplerinde şarkı söylemeye başlarken Delikanlım'ı çıkarır ve tam anlamıyla sahnelere adım atar.

Evinde esrar bulunmasından dolayı 3 gün nezarette bulunmuş ve daha sonra bunun uzun zaman tedavisini görmüştür. Rahim kanseri de geçiren Tilbe hayata kızı ''Sezen'' ile tutunabilmiştir.

8. Ali Poyrazoğlu

Büyük bir yokluk içinde tiyatro kuran Poyrazoğlu genelde çok büyük tepkilerle birlikte, fazlaca da seyircisi bulunan bir tiyatro sanatçısı.

Annesinin sobasını evden çalıp iki ilçe ileriye eliyle taşımıştır. Kahvehanelerde tiyatro oyunları oynamıştır.

İzmir için büyük bir tiyatro planı ayarlamış ve herkesten borç alarak kurmaya çalıştığı bu tiyatro 1. Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle iptal edilmiş, kendisi otelde rehin kalmıştır.

Ankara'da İzmir kadar olmasa da yine bir tiyatro işi ayarlamış, biletler bastırılmıştır. Bu sefer de 2. Kıbrıs Barış Harekatı nedeniyle karartma yapılmış ve o da iptal edilmiştir.

9. Zerrin Özer

Gönül isimli çalışmasından sonra 1996'ya kadar neredeyse hiçbir işi tam anlamıyla tutmadı. Ablası Tülay Özer onun müziğe olan yakınlığını bildiğinden engel olmaya çalıştıysa da başaramadı.

Kötü bir çocukluk geçiren Zerrin Özer'in anne ve babasının ayrı olması onu çok etkiledi.

1996 yılında ''Yılın Şarkısı'' ödülünü almadan birkaç gün önce annesini kaybeden Zerrin Özer tam anlamıyla yıkıldı.

10. Aşık Veysel

Bir gözünü çiçek hastalığından kaybeden Aşık Veysel'in diğer gözü de görme yetisini yitirmiştir.

Ancak yine de görme şansı olmasına rağmen gözüne bir çomak batmasından dolayı o gözü de tamamen kör olmuştur. Aşık Veysel'in tabiriyle ''O günden beri Dünya başıma zindan...'' olmuştur.

Köy Enstitülerinde dolaşarak saz çalan Aşık Veysel çok büyük kitlelere adını duyurmuştur.

Hayatı filme çekilmiştir ancak filmi izlemeye giden insanlar tarafından günler boyu evinde yalnız bırakılmıştır. 

Çok sevdiği eşi onu terk edeceğinde bunu söyleyince bir ayakkabı gösterip onu giyinmesini istemişti. Kadın onu giyip, yeni eşinin evine gittiğinde onun altında Aşık Veysel'in seneler boyu biriktirdiği parayı görür. Aşık Veysel işte böyle yüce gönüllüdür.

1973'te kanserden ölmüştür.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bedirhan-kilic1

Ahmet kaya neden yok en çok çeken Ahmet kayadır memleket hasreti haksız yere atılan suçlar

lagari

Neşet Ertaş hakkında yazdıklarınızda değişiklik yapın lütfen. Kendisi dilenmemiştir. Abdallık ve ozanlık kültürünün bir geleneğidir bu. Sazlar ele alınıp diyar diyar dolaşılır, türküler söylenir bunun karşılığında da kişiye emeğinin karşılığı verilir. Böylesi büyük bir Üstad hakkında yazdığımız şeylere daha dikkat etmeliyiz.

nukleer-hatun

Vay Vay Vay be!! Yıldız Tilbe'nin Sezen Aksu'nun fanfinfonuyla birlikte olduğunu bilmiyordum. Tabii öğrenmenin yaşı yok.

yasin.kavraz

Obaaa ula sallaysın bari destekli salla.Neşet Ertaş o kızla evlenmiştir hatta çocukları da olmuştur ama sonra anlaşamadıkları için ayrılmışlardır.Sonrasında da cahildim dünyanın rengine kandım demiştir babasının ona yazdığı maniye hitaben.Herkes hakkında yanılırsın ama Neşet Ertaş'a yapma bunu!

pazartesi

1) neşet ertaş dilenmiyordu düğünlerde babasıyla (muharrem ertaş) türkü söylüyordu 2) babasının baskısından değil zahidenin babası çalgıcıya kız vermem dediğinden vazgeçmek zorunda kaldı. zaten aynı yıl kızı başkasına verdiler. neşet ertaş ise babasıyla o düğünde türkü çalmıştır. 3) prostattan değil gırtlak kanserinden vefaat etti. kınadım açıkçası.

Görüş Bildir