Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Nefesler Tutuldu! Gazi Mustafa Kemal Atatürk Adına Düzenlenen Türk Yarışçılığının Derbisi 'Gazi Koşusu' 92. Kez Koşulacak

-
Abone ol

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün adına düzenlenen Türk Yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nun 92.'si 1 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda koşulacak.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 92 yıldır kesintisiz düzenlenen, Türk yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu, 1 Temmuz Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromu’nda saat 17.15’te koşulacak.

Gazi Koşusu’nun en önemli özelliği, üç yaşlı safkan İngiliz taylarının yarış hayatlarında sadece bir kez katılabilmeleridir.

Gazi Koşusu, tüm koşular arasında çok özel bir anlam taşımaktadır. Bu koşuda tay koşabilmek bile büyük şereftir. Bu koşuyu kazanan safkan, yılın en başarılı atı ünvanına da sahip olmakta ve yarışçılık tarihinde farklı bir yer kazanmaktadır. Bu nedenle her at sahibinin gönlünde Gazi Koşusu’na katılabilmek ve kazanabilmek yatmaktadır.

Türk yarışçılığının en büyük klasiği olan Gazi Koşusu’nun armağanı, Atatürk’ün at üzerindeki som gümüş heykelidir.

Gazi Koşusu`nda en iyi derece, 1996 yılında Özdemir Atman’ın Bold Pilot (2.26.22) isimli safkanına aittir.

'Gazi' koşusu'nun tarihçesi;

1926 senesinde “Yüksek Yarış ve Islah Encümeni”nin kurulması ile Türkiye’de atyarışları tek bir otoritenin yönetimine girmiş oldu. Encümenin Genel Sekreteri olan Atıf Esenbel, başta İsmet Paşa olmak üzere bu işin özelliklerini çok iyi bilen kişilere danışarak, Ulu Önder’in adına en yüksek ikramiyeli bir koşu düzenlenmesine karar verdi. Bu karar, bir sene sonra 1927’de “Gazi Koşusu”nun programa alınmasıyla tatbik edildi. İlk Gazi Koşusu yaş sınırlaması olmadan İngiliz atlarına mahsus bir koşu idi. Şimdiki Tandoğan meydanına yakın bir yerde olan spor tesislerinde yapıldı.

1920 senesinde Yunanlıların ileri bir harekete geçtiği ve Uşak’a girdiği sırada, Mustafa Kemal Paşa Ankara’da atyarışları yapılmasını emreder. Paşa bu kararı savaş durumundaki ülkemizin vatandaşlarının bir nebzede savaşın stresinden uzaklaştırmak için vermiştir. Ve zamanın önde gelen şahsiyetlerini yarışların düzenlenmesi işinde görevlendirir. Bunların içinde mebuslar, paşalar ve valiler de vardır. Mustafa Kemal Paşa bu yarışlar için müşterek bahis komitesinin de kurulmasını ister.

Atatürk’ün yarışçılıkla ilgisinin ne boyutta olduğunu gösteren bir diğer önemli örnek de Ankara Şehir Hipodromu’nun yapılması sırasındadır. 1932 yılında boş bir arazi olan yere hipodrom dahil bir spor kompleksi yapılması emreden Atatürk, 1936 yılında açılış günü hipodromda bazı eksikler olduğunu öğrenir ve bu ilk açılışa gelmez. Atatürk eksiklerin tamamlanmasının ardından hipodroma Sonbahar Yarışları münasebetiyle gelir

Gazi Koşusu ilk defa 10 Haziran 1927 yılında 2000 metre mesafede tertiplenmiştir ve para ikramiyesi de 2000 TL.dir. İlk Gazi Koşusu’nu Hacı Bekirzade Ali Muhittin Bey’in sahibi olduğu Neriman adlı Safkan İngiliz kısrağı Jokeyi İhsan Atçı ile kazanmıştı. Koşunun müddeti ise 02.15.00 olarak gerçekleşir. Celal Bayar 1929 yılında "Cap Gris Nez" ile 1930 yılında da İsmet İnönü "Olgo" isimli safkanlarıyla bu önemli koşuyu kazanmıştı.

Son 10 yıldır Gazi koşusunu kazananlar;

2017 / Piano Sonata - Ahmet Çelik

2016 / Gray Storm - Ahmet Çelik

2015 / Renk - Ahmet Çelik

2014 / Blaze To Win - Halis Karataş

2013 / Divine Heart - Yücel Bilik

2012 / Matador Yaşar - Halis Karataş

2011 / Anatoly - Halis Karataş

2010 / Mystical Storm - Selim Kaya

2009 / Miramis - Gökhan Kocakaya

2008 / Pan River -Sadettin Boyraz

Çim pistte gerçekleşecek 2400 metre mesafeli Gazi Koşusu'nda, birincilik ikramiyesi 1.650.000 TL, ikinciye 660.000 TL, üçüncüye 330.000 TL ve dördüncüye 165.000 TL olarak toplamda 2.805.000 TL ikramiye ödenecektir.

Yetiştiricilik primi olarak ise, birinciye 412.500 TL, ikinciye 165.000 TL, üçüncüye 82.500 TL ve dördüncüye 41.250 TL olmak üzere toplam 701.250 TL yetiştiricilik primi dağıtılacaktır.

92. Gazi Koşusu’nu kazanacak safkanın sahibi, birincilik ikramiyesi ve kaydiye ücretleriyle birlikte toplam 2.523.350 TL’nin sahibi olacak.

Koşuyu kazanacak safkanın sahibi, aynı zamanda da tayın yetiştiricisi olması halinde ise, 412.500 TL yetiştiricilik primi ile kazanacağı toplam ikramiye tutarı 2.935.850 TL'ye ulaşacak.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss.av

Nefesler tutuldu gerçekten de. Kadın Binici Dostluk Kupası'nda favori safkanım: at sahibi, antrenör, iş kadını, veteriner Dr. Duygu Fatura Oluk'un jokeyliğini yapacağı My Baboş. Gelelim GAZİ KOŞUSU'na: (Adı mesleğim/ünvanım olan) AVUKAT isimli safkana Pan River ile özdeşleşen S. Boyraz binecek. İsmi nedeniyle ilgi duydum.--RHYTHM DIVINE: Sihirbaz binecek. Şampiyon babası TOROK'un oğlu olur kendisi. Bence favori bu.--MISTER GÖRKEM: Son günlerde güzel performans sergileyen Uğur Polat binecek. (Atçılık ile ilgilenenlerin ve yarışlardan anlayanların favorisi bu at.)--PERİ LİNA: Kısrak şampiyon. Kişiliğini çok sevdiğim başarılı jokey Akın Sözen binecek. Daha önce hiç Gazi kazanmadı. Evet evet Akın Sözen ile Peri Lina kazansın istiyorum.--Ha bir de sempatik ve müthiş yetenekli jokey Selim Kaya'nın bineceği SHARPA var. Ata binerken/koştururken atı incitmemeye özen gösterir. (Aslında yukarıdaki jokeylerin genel özelliği budur. O yüzden bu kişiler/atlar kazansın.)

bademlicikolatta

offf atlar çok güzel canlılar be. Allah'ım ne güzel yaratıyorsun .

ahmetcan.oral.5

Ben Grand Ekinoks' u hatırlıyorum. Ne kazanıştı be.

Görüş Bildir