Ne Yapıyoruz ki Biz Burada? Bütün Malı Mülkü Satıp Yerleşmek İsteyeceğiniz Karadeniz'in 25 Doğa Harikası

196PAYLAŞIM

Karadeniz'in güzelliği, doğası dillere destan. Hala gidip bu doğa harikalarını görmediyseniz veya tekrar gitmek için can atıyorsanız, bu içerikten sonra harika bir sebebiniz olacak! 😊

1. Abant, Bolu

Batı Karadeniz ve Marmara’nın arasında kalan Abant, meşe, köknar, çam, kayın ve gürgen ağaçlarının bolca serpildiği, huzur veren bir coğrafya.

2. Akçakoca, Düzce

Akçakoca plajları, fındık bahçeleri, şelaleleri, tarihi ev ve camileri, mesire alanları, mağaraları ve yeme içme zenginliği ile özellikle hafta sonları güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer.

3. Amasra, Bartın

Bartın'ın sevimli beldelerinden biri olan Amasra doğal güzellikleri, tarihi değerleri ve denizi karayla buluşturan limanlarıyla adeta bir ressamın elinden çıkmış bir güzelliğe sahip.

4. Anzer Yaylası, İkizdere, Rize

Doğal güzelliğinin ve Anzer balı merkezi olmasının yanı sıra bu bölgede yetişen ve yöreye özgü çiçeğe ev sahipliği yapmasıyla yerli ve yabancı turistleri bölgeye çekiyor.

5. Ayder, Çamlıhemşin, Rize

Aşağı ve Yukarı Ambarlık Şelaleleri, yayla evleri, çeşit çeşit çiçeklerden elde edilen balları ve en çok da şifalı kaplıcasıyla ün salmış bir cennet parçası gibi Ayder...

6. Azdavay, Pınarbaşı, Kastamonu

Karadeniz'in doğusu gibi batısı da doğal güzelliklerle bezeli. Kastamonu'yu ziyaret edecek olursanız Azdavay'a mutlaka uğramanız gerekir. Aksi takdirde bu güzelliğe yazık olur...

7. Filyos, Zonguldak

Karadeniz denildiğinde akla hep yeşillik gelse de Filyos bambaşka bir yer. Güneşli bir günde güzel bir sahil yürüyüşü yapmak istiyorsanız Filyos sahili size fazlasıyla yetecektir.

8. Hamsiköy, Trabzon

Tam olarak Maçka ilçe sınırları içerisinde konumlanan Hamsiköy, doğanın oldukça cömert davrandığı Karadeniz duraklarından biri. Buraya aynı zamanda Zigana Dağı eteklerinde yemyeşil ve huzur dolu bir kaçamak yapmayı düşünenler mutlaka uğramalı. Sanılanın aksine Hamsiköy'de en ünlü lezzet ise sütlaç.

9. Hazındak Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Hazındak Yaylası’ndaki ahşap evlerin sadece işçiliği bile sizi büyülemeye yetecek güzellikte.

10. İkizdere Yaylası, Rize

İkizdere, dik yamaçlı vadileri, doruklara ulaşılabilir dağları, zümrüt yeşili yaylaları, tarihi kemer köprüleri, coşkun akan dereleri ile çok özel bir güzelliğe sahip.

11. Kaçkarlar, Rize

Rize ve Hopa arasında yer alan, yıl boyunca gözlenebilen keskin buzulları, masmavi gölleri, yeşilin her tonuna sahip ormanları, bin bir çeşit bitkileriyle doğal bir park görünümünde olan Kaçkar, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

12. Karagöl, Borçka, Artvin

Karagöl, 1800’lü yıllarda bugünkü Klaskur Yaylası’nın yakınında bulunan bir tepenin, toprak kayması sonucu Klaskur Deresi’nin önünü kapatması ile oluşmuş bir güzellik. Bu muazzam manzara, kilometrelerce yolu bir çırpıda aşmanızı sağlayacak kadar davetkar atmosfere sahip.

13. Kiraz Yaylası, Maçka, Trabzon

1850 m rakımlı bu yaylada çim kayağı yapma imkanınız var! Temmuz ayının üçüncü cuma gününde "Ayeser Şenlikleri" yapılıyor.

14. Gito Yaylası, Hemşin, Rize

2400 m rakımda bulunan yayla “bulutların üzerindeki yaşamın adı” olarak da biliniyor.

15. Macahel, Artvin

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı bir bölge olan Macahel, ülkemiz sınırlarında kalan 6 ayrı köyden oluşuyor. Aslen vadide 16 köy bulunurken bunlardan 10 tanesi ise Gürcistan'da yer alıyor. Macahel, doğa ve yürüyüş tutkunları için muhteşem bir rota!

16. Perşembe Yaylası, Aybastı, Ordu

Ordu'nun Aybastı ilçesindeki bin 500 rakımlı Perşembe Yaylası, doğa harikası menderesleri ve yayla gölüyle ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor.

17. Pokut Yaylası, Çamlıhemşin, Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası, ilçenin merkezinden 1.5-2 saatlik bir ulaşım mesafesinde ve tam 2032 metre yükseklikte. Manzaranın şu güzelliği karşısında büyülenmemek mümkün değil..

18. Santa, Gümüşhane

Gümüşhane iline bağlı 7 Rum köyünün ortak ismi olan Santa'nın yeni ismi ise Dumanlı. Aynı zamanda bölgenin de merkez köyü olan Dumanlı günün bazı saatlerinde tıpkı adı gibi dumanlı ve sisli bir havaya sahip.

19. Sis Dağı, Giresun

Sis Dağı, Ordu il sınırından başlayıp, Trabzon'a kadar uzanan ve Karadeniz kıyılarından belli yüksekliklerle ardı ardına yükselen bir doğa harikası.

20. Şimşirli Köyü, Trabzon

Bağlı olduğu Maçka'ya 32 km uzaklıkta olan Şimşirli Köyü, Kuştul Manastırı ile oldukça ünlü. 752 yılına kadar uzanan köklü tarihiyle manastırdan günümüze kadar hayli az kalıntı gelmiş olsa da bugün köye kazandırdığı tarihi duruş görülmeye değer.

21. Tirebolu, Giresun

Tirebolu, Arnavut kaldırımlı sokakları, sahili, kalesi, şehrin geçmişi ile bağı olan eski evleriyle Giresun'un en güzel ilçelerinden biri olabilir.

22. Verçenik Dağı, Rize

3711 metre yüksekliğinde olan Verçenik Dağı, Kuzey Anadolu Dağları'nın Doğu Karadeniz bölümünde, Kaçkar Dağları'nda yer alıyor. Aslında Verçenik Dağı, Kaçkar Dağları'ndaki ikinci en yüksek zirve.

23. Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Batı Karadeniz Bölgesi’nin oldukça engebeli bir yöresinde bulunan Yedigöller Milli Parkı, heyelanın oluşturduğu göllerle, orman denizini andıran zengin bitki örtüsüyle ve göllerde yaşayan alabalıklarıyla muhteşem bir yer!

24. Yenice Ormanları, Karabük

Ormanların içerisindeki çeşitli şelaleleriyle, farklı renklerdeki çiçekleriyle huzur dolu bir alan... Daha ne olsun?

25. Yörük Köyü, Karabük

Safranbolu'nun yanı başında yer alan Yörük Köyü tıpkı bağlı olduğu ilçe merkezi gibi tarihi evleriyle ön plana çıkıyor. Daha adımınızı atar atmaz hayran olacağınız bu köy, sanki başka bir zaman diliminden fırlamış gibi büyüleyici bir havaya sahip.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
.bordo.

listede olmazsa kızardım. 19 sis dağı benim yaylam.

bizdenizseveriz

ben kırşehire yerleşcem aq bozkır ortasında paris gibi ışıl ışılsın kırşehiiir

pretosaetre

öyle bir başlık atmışsınız ki sanki biz zevkimize bu şehirde duruyoruz amk. İmkan olsa bir saniye düşünmem

moondark

Hamsiköy, aslında beş köyün birleşiminden oluşuyor. Hamse arapçada beş demek. Sütlacı da harika. Maçahel, UNESCO'nun 2005 yılında tescillediği, dünyada ekosistemi bozulmamış biyosfer alanlarından bir tanesi. Karagöl'de renk cümbüşü muhteşem.

esra-konya

kito değil gito yaylası

Görüş Bildir