Görüş Bildir

"NBA Avrupa'ya Saygı Duymuyor!"

Anasayfa > Gündem

A Milli Erkek Basketbol Takım'ın başantrenörü Ergin Ataman, Ömer Aşık'ın sakatlığı nedeniyle NBA'i sert bir dille eleştirirken, 'NBA, Avrupa'ya saygı duymuyor.' dedi.

Basketbol A Milli Takımı'nın başantrenörü Ergin Ataman, Avrupa şampiyonası öncesinde İtalya'da yapılacak kampın kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek hedeflerini de açıkladı. NTV Spor'dan Pınar Elik Üçer'in sorularını cevaplayan Ataman, Türk vatandaşı yapılarak milli takıma davet edilen Bobby Dixon seçimi için de ilginç ifadeler kullandı. EuroBasket 2015'te gruplardan çıktıkları takdirde yollarının açık olduğunu kaydeden Ataman, 'İlk hedefimiz Avrupa şampiyonasında madalya kazanmak. İkinci hedefimiz ise Rio'da 2016'da organize edilecek olimpiyat elemelerine katılmak.' dedi.

Çeşme'deki hazırlıklarını değerlendiren Ergin Ataman, 'Çeşme bir kamp değildi. Bugün başlayan hazırlıklar, çok yoğun antrenman ve kamp dönemi öncesi hazırlık aşamasıydı. Takımı kaynaştırma imkanı bulduk. Oyuncularımızı bugünden itibaren uygulayacağımız ağır antrenman temposuna hazırlamaya çalıştık. Şimdi önümüzde 6 haftalık yoğun bir kamp dönemi var. 6 haftayı böldük her haftanın ayrı bir anlamı var. İlk hafta Bormio'da dağlarda yoğun bir yükleme dönemi geçireceğiz.' dedi.

Kadroyu da yorumlayan Ataman, '19 kişilik bir kadromuz var. Kimlerin bize daha fazla fayda sağlayacağını görmeye çalışacağız. Takımın yarısı geçen yıl da bu takımda vardı. Genç oyuncular da dahil ettik. Türkiye son 2-3 yıldır alt yapılarda dünya ve Avrupa'da madalyalar kazanan bir ülke. Alt takımlarda başarılı olmuş isimlerle kadromuzu takviye etmeye çalıştık. Türk halkına, Türk spor kamuoyuna heyecan verecek bir takımla Avrupa şampiyonasında oynamayı umuyoruz.' ifadelerini kullandı.

'NBA AVRUPA'YA SAYGI DUYMUYOR'

Çeşme kampına gelemeyen ve 1 Ağustos'ta İtalya'ya gelecek olan Ersan İlyasova'nın kampa geç katılacak olması ve Ömer Aşık'tan gelen sakatlık haberini de yorumlayan Ataman, NBA takımlarını eleştirirken, 'Ersan, 1 Ağustos'ta İtalya'da olacak. Bu sezon NBA'deki çalışmaları için ona 2-3 gün taviz verdik. 5 hafta boyunca bizimle beraber olacak ve çalışmalara katılacak. Geçen yıl da Türkiye kadrosunda olsaydı madalya kazanabilirdik ama büyük sakatlık yaşadı.' diyerek şöyle devam etti:

'Ömer Aşık, benim için büyük bir sürpriz oldu. Onun 3-4 gün önce kampa katılmasını bekliyorduk. A Milli Takım kadrosunu bir ay önce açıkladık ve o da gelecekti. Ömer, geçen yıl A Milli Takım'a büyük hizmet verdi. Çok da güzel katkı yaptı. Çok güzel oynadı. Sonunda da NBA'de başarılı oldu. Takımında 76 maçta ilk 5 oynadı. 26 dakika ortalama süre aldı, 8-9 sayı ortalaması ve 10 ribaunt ortalaması ile oynadı. Ama maalesef bu dönem bir sakatlığı olduğu söylendi. Burada biraz NBA basketbolunun ve NBA takımlarının Avrupa milli takımlarına saygı duymadığını düşünüyorum. Furkan'da da aynı şeyi gördük. Kampa katılmaması söylendi. Ben buna şiddetle karşı çıktım. Kendisi de olmak istediği için kulübüne bu direnci gösterdi ve kampa katıldı. Bu sadece bizim başımıza gelen bir olay değil, tekrar söylüyorum NBA takımlarının Avrupa basketboluna ve bizlere çok fazla saygı duymadığını düşünüyorum. İnşallah FIBA ileriki dönemlerde yaptırımlar yapar. Ömer Aşık bizim için ciddi bir eksiklik olacaktır.'

'MİLLİ TAKIMLARDA DEVŞİRMEYE KARŞIYIM'

Bobby Dixon'ın milli takıma çağrılmasının bazı kesimlerce eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine ise Ergin Ataman, 'Bir kere milli takımlarda devşirme oynamasına karşıyım. Ancak FIBA buna müsade ediyorsa, rakipleriniz bunu avantaj haline getiriyorsa siz de bunu kullanmak durumunda kalıyorsunuz. Çünkü burada bir takım sporu yapılıyor, Türkiye burada bir başarı bekliyor, bir madalya bekliyor. Emir Preldzic, Türkiye'de uzun yıllar oynuyor ve geçen yıl da A Milli Takım'ın en önemli parçalarından bir tanesiydi. Ama sezon devam ederken topuğunda ciddi bir sakatlığı oldu. Takım doktorları oynamamasını istedi. Milli takım doktorları da bu yönde karar verdi ve Türkiye'de uzun yıllar oynayan, oyuncularımızı tanıyan ve onlarla yaşayan Bobby Dixon'ı almayı tercih ettik. Belki Avrupa'da üst düzeyde oynayan bir Euroleague oyuncusunu alabilirdik, ama Dixon, Türkiye'de sevilen birisi. Basketbol camiasının sempatiyle baktığı bir isim. Bu sezon şampiyon da oldu. İnşallah ileriki yıllarda devrişme oyunculara ihtiyaç olmadan yeni gelen genç jenerasyonun da katılımıyla gerçek bir kadro kurabiliriz.' yorumunu yaptı.

'GRUPTAN ÇIKARSAK YOLUMUZ AÇIK'

EuroBasket 2015'te Türkiye'nin zorlu rakiplerle oynayacağı yorumu üzerine ise Ergin Ataman, 'Grup bu. Yeni bir kura çekimi yapamayız. Zor bir grup, bu gruptaki 5 takımın da madalya, hatta şampiyonluk şansı var. Evsahibi Almanya seyircisi önünde başarılı olmak istiyor. İtalya, NBA'deki oyuncuların büyük kısmıyla katılıyor. Sırbistan geçen yıl dünya şampiyonasında final oynadı. İspanya, dünya şampiyonasının favorilerinden bir tanesiydi ama elindi. Zor bir grup. Grubu zor hale getiren ülkelerden bir tanesi de Türkiye. En önemlisi en iyi şekilde hazırlanıp, en iyisini yapmaya çalışacağız. Eminim ki çocukların direnci, Türk halkının bizimle olan dualarıyla başarılı olacağız. Gruptan çıkarsak yolumuzun açık olduğunu düşünüyorum.' ifadeleriyle iddialı mesajlar verdi.

EuroBasket 2015'te hedeflerini de açıklayan A Milli Erkek Basketbol Takım Başantrenörü Ergin Ataman, 'En büyük hedeflerimizden birincisi Avrupa şampiyonasında madalya kazanmak. İkinci büyük hedefimiz de, ilk 6'ya kalan takımlar olimpiyat elemesi oynama hakkı elde edecek. Türkiye hiç olimpiyatlarda yer almamış. Türkiye, ABD'den sonra en çok basketbolun izlendiği ve sevildiği ülke. Türkiye'nin de mutlaka olimpiyatlarda yer almasını istiyorum. Bunun için de bugünden itibaren çok yoğun bir şekilde çalışacağız ve sonucunu da Eylül ayında göreceğiz.' diyerek sözlerini bitirdi.

Eurosport

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Sauron

Basketbolda bir gömlek yukarıda oldukları için olmasın koç :)