Nazlı Ilıcak Dâhil 42 İsim Hakkında Gözaltı Kararı

-
4 dakikada okuyabilirsiniz

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada medya mensubu 42 isim hakkında gözaltı kararı verildi. Gazeteci Bülent Mumay ve Nazlı Ilıcak da hakkında gözaltı kararı olan isimlerden. 5 kişinin gözaltında olduğu belirtiliyor...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında cemaatin medya ayağı ile ilgili bu sabah saatlerinde operasyonlar için düğmeye basıldığı aktarılıyor. 

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcıvekili İrfan Fidan'ın talebi üzerine 42 isim hakkında gözaltı kararı verildi.

Gözaltı kararı verilen 42 isim arasında Nazlı Ilıcak da bulunuyor.

Haberi CNN Türk ekranlarında son dakika gelişmesi olarak duyuran Posta gazetesi Ankara temsilcisi Hakan Çelik, hakkında gözaltı kararı olan 42 ismin arasında sadece gazeteciler değil kanaat önderlerinin de olduğunu söyledi.

Hürriyet'in verdiği bilgiye göre Nazlı Ilıcak İstanbul'daki evinde bulunamadı. Ilıcak'ın Bodrum'da olabileceğini değerlendiren İstanbul polisi, Muğla polisi ile temasa geçti.

Doğan Haber Ajansı, Nazlı Ilıcak'ın Bodrum'da olduğunun tespit edilmesi üzerine Güvercinlik'teki evinde arama yapıldığını ancak yapılan aramalarda Ilıcak'a ulaşılamadığını aktardı. Ilıcak'ın bulunması için yazlığı ve akrabasının evi de olmak üzere gitmesi olası yerlerde arama yapılıyor.

AA'nın savcılık kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, haklarında gözaltı emri çıkarılan isimler şöyle:

"Abdullah Abdulkadiroğlu, Abdullah Kılıç, Ahmet Dönmez, Ali Akkuş, Arda Akın, Ayşe Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Bülent Mumay, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cevheri Güven, Cihan Acar, Cuma Ulus, Emre Soncan, Ercan Gün, Erkan Akkuş, Ertuğrul Erbaş, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Haşim Söylemez, Hüseyin Aydın, İbrahim Balta, Kamil Maman, Kerim Gün, Levent Kenez, Mahmut Hazar, Mehmet Gündem, Metin Yıkar, Muhammed Fatih Uğur, Mustafa Erkan Acar, Mürsel Genç, Selahattin Sevi, Seyid Kılıç, Turan Görüryılmaz, Ufuk Şanlı, Ufuk Emin Köroğlu, Yakup Sağlam ve Yakup Çetin."

DHA'nın verdiği bilgiye göre söz konusu listede bulunan isimlerden 11 kişinin yurt dışına çıktığı belirlendi.

Ajans, 15 Temmuz'u takip eden günlerde listedeki 8 ismin ülkeyi terk ettiği, diğer 3 kişinin ise bu tarihten önce yurt dışına çıktığı bilgisini paylaştı. 

Buna göre darbe girişiminden sonra ülkeyi terk eden isimler: 

 • Abdullah Abdülkadir

 • Bilal Şahin

 • Bülent Ceyhan

 • Fatih Akalan

 • Fatih Yağmur

 • Kamil Maman

 • Mahmut Hazar

 • Selahattin Selvi

Darbe girişiminden önce ülkeden ayrıldığı belirlenen isimler ise şöyle:

 • Ahmet Dönmez

 • Turan Görüryılmaz

 • Ufuk Emin Köroğlu

Bülent Mumay: 'Üyesi olduğum tek örgüt Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'

Gözaltı listesinin basına yansımasından sonra listede yer alan isimler sosyal medyanın gündeminde. 

Bu isimlerden biri Hürriyet gazetesinin eski Dijital Medya Grup Koordinatörü gazeteci Bülent Mumay.

Mumay, Twitter hesabından "Üyesi olduğum tek örgüt budur. Ne başka örgüt bilirim, ne başka meslek. Savcılığa gidip yüz yüze de anlatacağım" açıklamasında bulundu.

Mumay kendisine sosyal medyadan destek olan meslektaşlarının da görüşlerini paylaştı

Hakkında gözaltı kararı verilen gazeteciler arasında bulunan Fatih Yağmur, Twitter'daki hesabından açıklama yaptı

Yağmur, AKP'ye yakın Sabah gazetesinin yayınladığı 'gözaltı' listesini anımsatarak,"Hakkımda gözaltı kararı verilmiş" diye yazdı. Telefonlarını kapattığını dile getiren Yağmur, "OHAL bitene kadar teslim olmayacağım" ifadelerini kullandı.

5 isim gözaltında

CNN Türk muhabiri Göksel Göksu'nun verdiği bilgiye göre 5 isim gözaltında. 

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda gazeteci Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyid Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar'ın gözaltına alındığı bildiriliyor. 

Detayları aktaracağız...

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Başlıklar

15 TemmuzAdalet ve Kalkınma PartisiAnkaraAydınBodrumDarbeFETÖİstanbulMuğlaNazlı IlıcakOlağanüstü HalTerörTwittergündem
Görüş Bildir