Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'ya Bağlı Bilim İnsanları Ölmeden Cehennemi Yaşatan Bir Oda Tasarladı!

1bPAYLAŞIM

NASA'ya bağlı bilim insanları, ABD'nin Cleveland kentinde Venüs gezegeninin zorlu şartlarını simüle eden bir oda yarattı. Bunu nasıl ve neden yaptıkları ise içeriğimizin devamında...

Glenn Olağanüstü Çevre Düzeneği (GEER) adı verilen bu oda, Venüs gezegeninin zehirli, boğucu ve kavurucu şartlarını simüle etmek üzere tasarlandı.

14 ton çelikle inşa edilen bu oda, Dünya'ya çok benzeyen ve bir zamanlar yaşanabilir durumda olduğu düşünülen Venüs gezegeninin şartlarını aslına uygun biçimde taklit ediyor.

NASA'nın Glenn Araştırma Merkezi'ndeki bilim insanları, son beş yıldır GEER projesi üzerinde çalışıyor.

Oda, ilk olarak 2014 yılında kullanılabilir duruma geldi ve o günden bu yana metal, seramik, kablo ve elektronik cihazlar gibi pek çok farklı materyalin GEER'ın içinde ne kadar uzun süre dayanabileceği test edildi.

Amaç, Venüs gezegeninin zorlu şartlarına uzun süre dayanabilecek bir uzay aracı inşa etmek.

GEER üzerinde çalışan kimyager ve malzeme bilimcisi Gustavo Costa, konu hakkında şunları söyledi:

"Venüs'ü son ziyaret eden araştırma araçlarından biri, 1982 yılında gönderilen Venera 13'tü ve bu araç gezegenin şartlarına yalnızca 2 saat 7 dakika dayanabildi. Odanın şartları gerçekten çok acımasız, adeta dünya üzerinde bir cehennem gibi..."

Kayalık bir gezegen olan Venüs, Dünya'nın hacminin %82'sine ve yüzey çekiminin %90'ına sahip.

Venüs aynı zamanda Dünya benzeri bir atmosfere sahip ve Güneş'e uzaklığı bakımından yaşama elverişli (suyun sıvı halde bulunabileceği) bir noktada yer alıyor. Bazı araştırmacılar, gezegenin iki milyar yıl boyunca sıcak, sığ okyanuslara sahip olduğunu düşünüyor. Eğer bu iddia doğruysa, Dünya'yı referans aldığımızda bu süre yaşamın ortaya çıkıp gelişebileceği bir uzunluğa işaret ediyor.

O zamanlardan bu yana ise gezegendeki suyun kaybolduğu, karbondioksitin atmosteri kapladığı ve küresel ısınmanın gezegeni yakıp kavurduğu düşünülüyor.

Kısacası Venüs bugün, Güneş Sistemi'nin en korkutucu mekanı olarak adlandırılıyor ve gezegenimizi daha iyi anlamamız için iyi bir örnek teşkil ediyor. Bunu biliyoruz, çünkü bugüne kadar gezegene çoğu Sovyerler Birliği tarafından olmak üzere 8 uydu ve 10 uzay aracı gönderildi.

Bugüne kadar yürütülen araştırmalar, gezegen hakkında şu bilgilere ulaşmamızı mümkün kıldı:

Venüs'ün atmosferi, Dünya'nın atmosferinden 100 kat daha kalın ve %97'si karbondioksitten oluşuyor. Gezegende rastlanan ortalama sıcaklık ise 462 derece. Bu sıcaklık, kurşunu eritmek için bile yeterli... Ancak gezegenin yüzeyine inildiğinde uzay araçlarına ne olacağı konusu, GEER projesi sonuçlanana kadar bir muamma olmayı sürdürecek.

Bilim insanları, Venüs'ün yüzeyiyle ilgili sahip olduğumuz tüm bilgileri, bu 800 litrelik oda içerisinde simüle ediyor.

Bir makine, Venüs'te bulunduğunu bildiğimiz tüm gazları birbirine karıştırıyor ve bir ısıtıcı bu gazları ısıtıyor. GEER'ı ısıtmak iki buçuk gün, soğutmak ise beş gün sürüyor.

Venüs'ün atmosferi aynı zamanda hidrojen florür, hidrojen klorür, hidrojen sülfit ve sülfürik asit gibi son derece tehlikeli kimyasallar barındırıyor.

Gonzo, Venüs'e yapılacak bir seyahatin epey tehlikeli olduğunun altını çiziyor:

"Dünyamızda su buharının oluşturduğu bulutları Venüs'te sülfürik asit oluşturuyor ve gezegenin yüzeyine ulaşabilmek için öncelikle onları aşmamız gerekiyor. Bu, çok korkutucu..."

Bugün, Venüs'ün yörüngesinde uydusu bulunan tek ülke Japonya.

Bu uydu, Akatsuki adını taşıyor. Amerika ise 1989 yılından beri gezegene uzay aracı göndermiyor. GEER ile yürütülen çalışmaların 2023 yılında meyvesini vermesi ve tasarlanacak uzay aracının belirli bir süre için Venüs'ün atmosferine girerek orada bulunan gazlardan örnek alması ve gezegen yüzeyini ilk kez detaylı bir şekilde görüntülemesi bekleniyor. Kısacası bu gizemli gezegenin sırlarına vâkıf olmak için bir süre daha beklememiz gerekiyor...

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-delen1

aklı kullanmayp sorgulamazsan (((ki atatürküde daha ilk savaşlarda felsefe yapıp sorgulayarak kazanmıştır (diğer komutanlarla birlikte))) hep köle olarak kalırsın abd nbın başıdnakiler ortalığı karıştırıyor ama dünyanın en zengin ülkesi çünkü silahlar üretip bilim adamının heykelelrini dikiyorlar üstüne kadına değer verip üretime katıp En büyük konulardan biri Uzay Bilimiyle uğraşıyorlar

mert-ibili

E o mekanizmayı yaptıkları malzemeyi kullansınlar?

mehmetm5

beyin bedava :D

Gizli Kullanıcı

"Smoke Everyday" :D

boraagunes

Bu Japonyanın venuste ki uydusu ne işe yarıyo acaba?

dogrucu_lavuk

Hedef 2023

grumis

10 yılda olgunlaşan bir meyve türü keşfedildi sanırım, herkes yemek için 2023'ü bekliyor.

umran_1988

en sonunda atmosferin tavanını başımıza yıkacaklar valahi :))

Görüş Bildir