NASA'nın Hava Olayları Uzmanı Uyardı: Şiddetli Hava Olaylarını Daha Çok Yaşayacağız ve Nedeni 'Betonlaşma'

 > -

NASA'nın şiddetli hava olayları uzmanı Dr. Timothy Hall, başta İstanbul olmak üzere Türkiye'de yaşanan dolu, fırtına, sel gibi olayların nedeninin küresel ısınma olduğunu söyledi. Şiddetli hava olaylarını daha çok yaşayacağımızın altını çizen Dr. Hall, küresel ısınmanın betonlaşma nedeniyle şehirlerde daha çok etkili olacağını belirtti. 

'Bir derecelik değişim nedeniyle hava olaylarını daha uç noktada yaşıyoruz'

Habertürk'ten Nalan Koçak'a konuşan Dr. Hall, insanların küresel ısınma nedeniyle meydana gelen küçük sıcaklık artışlarını önemsemediğini ancak 1 derecelik değişikliğin bile hava olaylarını uç noktalara taşıdığını söyledi ve şöyle devam etti:

"İnsanlara küresel ısınmadan bahsettiğinizde, 'gezegende ortalama sıcaklık bir iki derece arttı' dediğinizde, 'aman o kadar değişimden ne olacak ki' diyebiliyorlar. Ancak küresel ısınmayı çok farklı yollardan deneyimliyoruz. Sıcaklıktaki bir derece değişim nedeniyle hava olaylarını artık daha uç noktada yaşıyoruz. Mesela İstanbul'da yaşananların bir nedeni de küresel ısınma. Küresel ısınma, yoğun yağışları daha aşırı uçlara çekiyor. Aynısı gök gürültüsü ya da dolu için de geçerli."

'Sadece Türkiye değil, dünyanın pek çok yerinde de bu tür hava olaylarının sıklığı artıyor'

Küresel ısınma nedeniyle ısınan atmosferin buhar formunda daha çok su tuttuğunu anlatan Dr. Hall, bu nedenle havada yağışa dönüşebilecek daha fazla su bulunduğunu ve şiddetli yağışlara neden olduğunu belirtiyor. Dr. Hall ayrıca küresel ısınmanın sadece yağış anlamına gelmediğini şu sözlerle aktardı:

"Önemli olan nokta şu: Bu, ortalama daha çok yağış demek değil. Hatta bazen daha az bile yağabiliyor. Fakat yağdığı zaman adeta bardaktan boşalıyor. ABD'deki olaylar konusunda daha çok şey biliyorum ama sadece Türkiye değil, dünyanın pek çok yerinde de bu tür hava olaylarının sıklığı artıyor."

Peki sadece yağış mı aşırılaşıyor?

Küresel ısınma sonucunda sadece yağışların değil, sıcak hava dalgalarının da arttığını söyleyen Dr. Hall bu soruyu şöyle yanıtladı:

"Hayır. Mesela uç noktada sıcaklık dalgaları da işin bir başka boyutu. Dünyanın hiçbir yeri sürekli aynı ortalama sıcaklıkta olmuyor. Bazen daha sıcak, bazen daha soğuk. Bazı bölgelerde daha sıcak, daha da sıcağa dönüşüyor. Bu noktada da sıcak hava dalgaları yaşanıyor. Dalgalanmaların sıklığında da artış var. Mesela şu anda New York'ta, Hindistan'da, Pakistan'da ve Japonya'da sıcaklıklar çok fazla."

'Dolu çok şiddetli sağanak yağışın bir sonucu'

Dolunun çok şiddetli yağışın bir sonucu olduğunu söyleyen Dr. Hall şöyle devam etti:

"Dolu çok şiddetli sağanak yağışın bir sonucu. Hava yukarı o kadar hızlı çıkar ki, buhar bir anda donar. Donan küçük parçalar fırtınanın etkisiyle bir araya gelir ve yeterince ağırlaşınca düşmeye başlarlar. Dolu konusunda istatistikler pek yeterli değil. Mesela bundan 50 yıl önce ortalama büyüklüğü ne oluyordu, pek bilgimiz yok. Ama işin fiziği çok açık, dolu olması için çok şiddetli sağanak olmalı, bunun için de aşırı nem. Umarım sigorta şirketleriniz zararı karşılıyordur."

'Marmara gibi bir iç denizde bile küçük hortumlar yaşıyoruz artık. Buna ne dersiniz?'

Hava olaylarının sadece Türkiye'de değil, dünya genelinde değiştiğini anlatan Dr. Hall şöyle devam etti:

"Korkuyorum ki özellikle Akdeniz kıyılarınızda fırtına ve buna benzer olaylar artacak. Tabii ki Meksika Körfezi'ndeki gibi dev fırtınalardan ya da hortumlar bahsetmiyorum ama aşırı hava olaylarında artış olacağı bir gerçek. Tabii bunlar deniz seviyesini artırabilir ve kıyılarda sele neden olabilir. Bir gün günlük güneşlik bir havaya uyanıyorsunuz. Öğlen aniden fırtına başlıyor... Bir bakıyorsunuz aracınız dolu yüzünden mahvolmuş. Bakın tüm dünyada böyle, sadece Türkiye değil, tüm bu garip diye nitelenen hava olaylarının sıklığı arttı."

'Betonlaşma küresel ısınmanın etkisini daha fazla hissettiriyor'

Betonlaşmanın küresel ısınmanın etkilerini daha da artırdığını söyleyen Dr. Hall betonlaşmanın etkilerini şöyle aktardı:

"Çok önemli bir nokta. Pek çok şehirde sel ve su baskınlarının nedeni aşırı yağıştan çok beton. Biliyorsunuz toprak aşırı yağışın çoğunu emiyor. Ama toprak yerine beton ya da asfalt koyarsanız su birikir. Aynı şey ağaç ve diğer bitkiler için de geçerli. Bunlar sadece yağışı kontrolde değil, zemini soğutmakta çok önemli görev üstleniyorlar. Şehirlerin bir diğer sorunu koyu rengin hakim olması, asfalt gibi. Bunlar ısıyı yansıtmak yerine emiyor. Tüm bu bahsettiğim faktörler küresel ısınmanın etkilerinin şehirlerde daha çok hissedilmesine neden oluyor."

Dr. Hall'ın 'betonlaşma' açıklaması sosyal medyanın gündeminde...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFırtınaHindistanİstanbulJaponya
Görüş Bildir