Nasa Dünya Üzerinde Bile Zor Olmasına Rağmen Ay’da Nükleer Enerji Santrali Kurmak İstediklerini Açıkladı!

6PAYLAŞIM

Dünya üzerinde yeterince zor olduğu halde NASA bir de Ay'ın yüzeyine nükleer güç santrali kurmak istiyor.

Kaynak: https://www.unilad.co.uk/technology/nasa...

NASA, ABD Enerji Bakanlığı ile birlikte çalışarak 2026 yılında Ay üzerinde bir nükleer reaktör kurmayı planlıyor.

www.nasa.gov

Planları, 10 kWh gücünde füzyon bir sistemi tamamen Dünya üzerinde kurup, test edip daha sonra Ay'a taşımak. Cihaz Ay'a ulaştığında kutusundan çıktığında kullanıma hazır bir halde olacak.

NASA'nın açıklamalarına göre ilk olarak uçuş sistemini, daha sonra 6 yıl içinde iniş takımını ve nükleer reaktörü tamamlamayı planlıyorlar.

www.nasa.gov

Daha sonraki hedefleri ise Dünya üzerindeki 1 yıllık test sonrası cihazı Ay'a daha sonra da Mars'a yerleştirmek...

Bilim insanları yıllardır uzayda kalıcı bir yapı kurma konusunda çalışmalar sürdürmekte ve NASA, Artemis Programı ile bu süreci hızlandırmayı planlıyor. NASA, 2026 hedefi ise oldukça hırslı gözüküyor.

Dünya'daki nükleer güç santralleri ile karşılaştırıldığında Ay üzerinde olacak reaktör boyut olarak çok daha küçük olacak.

www.nasa.gov

Sistemin yaklaşık olarak 10 kWh üretmesi bekleniyor. Bu da 3-4 eve yetecek güç vermesine denk geliyor. Sistem tam olarak 10 yıl çalışacak.

Nükleer güç konusu biraz tartışmalı olduğu için uzmanlar bu konudaki sorulara maruz kalıyor...

Temiz enerji için mücadele veren Steve Melink CNBC'e bu açıklamaları yapmış;

"Eğer acil bir durum olduğunda sorunu çözmek için ne yapacaksınız? Nükleer güç oldukça karmaşık bir konu ve her problemi öngörebilmek mümkün değil."

Bazıları ise bu projenin verimli olmayacağını ve oldukça maliyetli olacağını belirtmiş. Ancak NASA Ay'da ve Mars'ta kalıcı olarak kullanılabilecek güç kaynağının nükleer enerji olduğunu söylüyor.

NASA'nın nükleer teknoloji konusunda uzman olan çalışanı Anthony Calomino bunları söylemiş;

"Ay'da soğuk geceler 14 gün boyunca devam ediyor ve güneş ışığı neredeyse hiç olmuyor. Bu denli zorlu çevre koşullarında güneşten gelen direkt ışık kullanılamayacağı için ve kaynaklar da sınırlı olduğu için en güvenilir ve verimli enerji nükleer enerjidir." 

Uzay ortamı doğal olarak yüksek seviyede radyasyon içeriyor ve eğer ay üzerinde bir kaza olursa, Dünya üzerinde hiçbir sorun olmayacağını söyleyen NASA, yine de sorun çıkmaması için ellerinden gelen her şeyi yapacağını eklemiş...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

NASA'dan Aklımızı Uçuran Açıklama Geldi: Paralel Evrenlerin Varlığına Dair Kanıt Bulunmuş Olabilir! - onedio.com
NASA'dan Aklımızı Uçuran Açıklama Geldi: Paralel Evrenlerin Varlığına Dair Kanıt Bulunmuş Olabilir! - onedio.com
NASA'nın Astronotlara Sorduğu IQ Zorlayan Bu Sorularda Full Çekebilecek misin? - onedio.com
NASA'nın Astronotlara Sorduğu IQ Zorlayan Bu Sorularda Full Çekebilecek misin? - onedio.com
NASA'da Çalışan Türk Bilim İnsanı Kara Delik Fotoğrafıyla İlgili Tüm Detayları Anneye Anlatır Gibi Anlatıyor! - onedio.com
NASA'da Çalışan Türk Bilim İnsanı Kara Delik Fotoğrafıyla İlgili Tüm Detayları Anneye Anlatır Gibi Anlatıyor! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nickimdebileolmaz

Onun için su olması gerekmiyor mu ?

logicaldoor

Su da buldular ya!? (Son su şakasıydı artık yapmayacağım) Nükleer santralde su ortaya çıkan ısıyı absorbe etmek için kullanılıyor. Uzay normalde zaten soğuk olduğu için orada suya ihtiyaçları olmayacaktır. Ancak şöyle de bir sorun var ki, ayda atmosfer olmadığı için (yanlış biliyorsam) güneş aldığı dönemde yüzey sıcaklığı 100 dereceyi buluyor. Almadığı zaman ise -150 derece filan oluyor. Karanlık yüzün daha da soğuk olduğunu hatırlıyorum. Aya nükleer santral kurabilecek kadar işi ilerlettiklerine göre bununla ilgili de fikirleri vardır muhakkak...

nickimdebileolmaz

Benim bildiğim de ortaya çıkan ısı ile suyu buharlaştırıp türbinleri döndürüyor, elektrik üretim yolları farklı ama hepsi aynı temel fikir ile üretiyor diye biliyorum.

logicaldoor

Evet, yöntem o ama onun için deniz ya da nehir kadar büyük bir su kaynağına ihtiyaç yok. Türbinden geçen buharı tekrar yoğunlaştırma imkanı olduğu müddetçe türbinler için kullanılan suyu geri dönüştürebilirler. Su yerine ortam koşullarına uygun başka şeyler de kullanabilirler. Normalde bunun için dünyada çok fazla su kullanmak veya devasa yapılar inşa etmek gerekiyor. Ama uzayda bu soğutma işi görece daha kolay yapılabilir. Anlatmak istediğim buydu...

gollum

Dünyayı siktik sıra uzaya geldi :)

bahadirthehoneybadger

Ayi patlatin da gel-git hareketinin disinda gezegenin bi de git-gel hareketini gorelim sivri akillilar...

abdullah-alkan

yarın gel nasada işe başla.

kalbi-kirik-hayalperest

nasacık bol atta baharatı kaçırma.

namex

türkiyede diyanet, fransada charlie hebdo ne ise, amerikadada nasa o. tek olayları ülkede işler sarpa sardığında ortaya bir şey atıp gündemi değiştirmek.

erlik

Sana kesinlikle katılmıyorum. Memlekette devlet Bahçeli var.

namex

bak onu unutmuşum.

Görüş Bildir