Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'da Çalışan Türk Bilim İnsanı Kara Delik Fotoğrafıyla İlgili Tüm Detayları Anneye Anlatır Gibi Anlatıyor!

-

Nisan 2019, gelecekte önemle hatırlanacak bir olayla hafızalara kazındı, evrene dair bir sır daha çözüldü. Dünya'dan tam 500 bin katrilyon kilometre uzaklıktaki bir kara deliğin görüntüsüne ulaşıldı ama ortaya çıkan bilgiler öylesine yoğun ki bir anda çoğumuzun kafası karıştı. 

NASA'da çalışan Türk bilim insanı Umut Yıldız kafası karışanlar için devreye girdi ve bize tane tane neler olduğunu anlattı. 

Bilimin keşfetme heyecanı hepimize umut veriyor, değil mi?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
horusunsozu

501.422.400.000.000.000.000 km uzaklıkta bu delik.. :)

ordekkac

Aşık oldum, bu nasıl güzel bir anlatım.

heisenbug

bu görüntü o karadeliğin 53 milyon yıl öncesine ait onu da eklemek lazım.

horusunsozu

Işık yılı...

heisenbug

ışık yılı bir uzunluk belirtir. Işığın 53milyon yılda katettiği mesafeyi belirtmek amacıyla ışık yılı denmiş. Benim söylediğim zaman. Dolayısıyla kurduğum cümlede bir yanlışlık yok. 53 milyon yıl önceki bir karadelik üzerine konuşuluyor.

kalemine

adam harika anlatmamış mı ya :) çok da açıklayıcı idi

elaria

belki bilen vardir diye sorayim:hani karadelik yuksek cekim gucune sahip ya,en azindan belli bir mesafeye kadar tum cisimleri cekebiliyor,isigi bile.Etrafinda gordugumuz kirmizi isiklar neden yutulmamis?Veya goruntu olarak bize oyle gozukuyor aslinda isiklar karadelikten cok cok uzakta mi?

basar-demirsoy

Evet, karadelikler çok yoğun olduğu için çevrelerine uyguladıkları yer çekimi çok güçlüdür. Etkisine girerek her şeyi kendi bünyelerine katmalarına "singularity (tekillik)" olarak adlandırılmakta. Bu bölgede karadelik dışında her hangi bir varlıktan bahsedilemez, zira onu karadelik çekip bünyesine katmış, bir nevi yutmuş olur. Bu alanın çevresinde ise ışık ve maddenin güçlükle de olsa kaçabildiği bir alan, bir sınır bulunmakta. Buna ise "Event Horizon (olay ufku)" ismi verilmekte. Bu alanda renk tayfı bile parçalara ayrılıp stabil görünebildiği için ancak kızıl tonlarının kurtulabilen tayfı görülebilmekte. Dolayısıyla gördüğün aslında karadelik değil, olay ufku.

fatma-sena-semerci1

Etrafında gördüğün o ışıklar kara delik tarafından yutulmakta olan ışıklar.

basar-demirsoy

Yine sol üst ve sağ alta yönelik yayılım da karadeliğin kendi ekseni etrafında döndüğünü kanıtlayan, bu sayede olay ufkunun her yerde aynı çekime sahip olmadığını kanıtlamakta. Bu yayılımın görüntülendiği kısım kara deliğin ekvatoryal düzlemini göstermekte.

elaria

az once olay ufku hakkinda daha detayli bir yazi daha okudum,size de ayrica tesekkurler.

Görüş Bildir